Trwa ładowanie...

Katar u niemowlaka – duży problem małego nosa

 Aleksandra Miłosz
06.09.2016 10:41
Katar u niemowlaka – duży problem małego nosa
Katar u niemowlaka – duży problem małego nosa (Zdjęcie mamy i dziecka/Shutterstock)

Katar u niemowlaka to objaw infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jest uciążliwy zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Leczenie kataru warto rozpocząć od stosowania wody morskiej lub maści majerankowej. Sprawdź, jak jeszcze możesz dziecku przynieść ulgę podczas kataru. Co można robić, a czego lepiej unikać?

Drożne drogi oddechowe u malucha, który nie skończył jeszcze roku, to bardzo ważna sprawa. Jego prawidłowa higiena to kluczowa kwestia nie tylko dla zdrowia, ale też życia. Jak o nią zadbać?

spis treści

1. Niedrożność nosa u niemowlaka

Czasem mamy bagatelizują katar u dziecka, sądząc, że samo sobie z nim poradzi. Tymczasem kanaliki nosowe malucha nie są tak szerokie, jak u osoby dorosłej, przez co pozbywanie się kataru jest dużo trudniejsze. Do wrażliwego nosa dziecka dostają się zanieczyszczenia i wilgoć, które mogą powodować poważną niedrożność, prowadzącą nie tylko do zaburzeń oddychania, ale także do zapalenia zatok i uszu.

2. Objawy kataru u maluszka

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Niemowlę nie jest w stanie powiedzieć, że ma zatkany nos i problemy z oddychaniem. Jako rodzice jesteśmy jednak w stanie zidentyfikować i zlikwidować uciążliwe dolegliwości. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na zachowanie malca. Jeśli jest marudny, popłakuje i jest rozdrażniony, może to być pierwszy objaw zatkanego nosa. W dalszej kolejności pojawi się niepokój, a nawet odmawianie ssania piersi. Dopiero gdy katar jest bardzo uciążliwy, pojawi się przezroczysta wydzielina z nosa.

3. Właściwa higiena nosa

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto zadbać o prawidłową higienę. Przede wszystkim regularnie oczyszczajmy nos go z tworzącej się w nim wydzieliny. Jej obecność nie jest jednak zawsze spowodowana katarem. Śluzówka dziecka produkuje śluz przez cały czas, zapewniając odpowiednie nawilżenie i możliwość oczyszczenia nosa z zanieczyszczeń. Aby ułatwić sobie to zadanie i nie podrażnić naszego malucha, warto wyposażyć się np. w specjalny odciągacz do kataru.

4. Profilaktyka zdrowego nosa

Wielu rodziców zapomina, że dziecko może nabawić się kataru nie tylko podczas zbyt długiego spaceru, ale także w domu. Nieodpowiednie nawilżenie pokoju, w którym śpi maluch, spowoduje, że jego śluzówka się wysuszy. Jeśli nie mamy w domu nawilżacza, wystarczy, że na grzejniku powiesimy wilgotny ręcznik.

Jeśli nawilżanie powietrza nie wystarcza, a u naszego malca znowu pojawił się katar, spróbujmy zastosować nawilżanie śluzówki wodą morską w sprayu. Jest delikatniejsza niż krople do nosa, a równie skutecznie oczyści i nawilży.

Zwróćmy też uwagę na temperaturę w pokoju dziecka. Podobnie jak nieodpowiednia wilgotność, może wysuszać mały nos. Warto, aby nie przekraczała 20 stopni, ponieważ wtedy organizm pracuje najlepiej. Wiosną i latem zadbajmy też o regularne wietrzenie pomieszczeń, ponieważ cyrkulacja powietrza w połączeniu z nawilżeniem spowoduje odpowiednie utrzymanie wilgotności na poziomie 40–60 proc.

Katar u malucha to problem, którego nigdy nie powinniśmy ignorować. Odpowiednia pielęgnacja nosa powinna przynieść rezultaty i zapobiec dokuczliwej dolegliwości. Jeśli jednak wydzielina wciąż się pojawia, a towarzyszy jej kaszel, kichanie i sapka, powinniśmy udać się z dzieckiem do pediatry, który pomoże wykluczyć możliwość rozwoju alergii u naszego dziecka.

Twoje dziecko jest alergikiem? Zobacz na naszym forum, jak możesz mu pomóc i podziel się swoimi doświadczeniami. 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze