Trwa ładowanie...

Kaszel u dziecka – kiedy jest niebezpieczny?

Kaszel u dziecka – kiedy jest niebezpieczny?
Kaszel u dziecka – kiedy jest niebezpieczny? (123rf)

Nie należy panikować w przypadku kaszlu, który pojawia się sporadycznie, ponieważ może to być tylko reakcja obronna organizmu np. przed pyłkami kurzu czy okruchami jedzenia. Czasem kaszel może być spowodowany delikatnym podrażnieniem błony śluzowej gardła, ale wystarczy np. napić się szklanki wody i uczucie podrażnienia znika.

spis treści

1. Przyczyny występowania kaszlu

Kaszel u dziecka bywa bardzo męczący, warto więc wiedzieć, co jest jego przyczyną, aby szybko się go pozbyć.

Kaszel najczęściej jest wywołany infekcją wirusową lub bakteryjną. Może też towarzyszyć alergii. Przy infekcjach górnych dróg oddechowych pojawiają się także inne objawy, np. katar, gorączka, ból głowy, ogólne osłabienie czy brak apetytu.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Na początku kaszel jest suchy, a pod koniec choroby staje się mokry, co pozwala na łatwiejsze odkrztuszanie wydzieliny. Prawidłowo leczona infekcja może trwać od 4 do 7 dni.

2. Choroby, w których występuje kaszel

  • Ostre zapalenie oskrzeli. Jest to choroba wywołana wirusem, której charakterystyczną cechą jest kaszel, ale także wydłużona faza oddechowa, co oznacza, że dziecko oddycha bardzo szybko, a towarzyszy temu wysoki dźwięk – stridor. W takim stanie dziecko nie może swobodnie oddychać, trudność sprawia mu także mówienie. Ostre zapalenie oskrzeli bardzo często jest diagnozowane u osób z alergią.
W wielu chorobach występuje kaszel
W wielu chorobach występuje kaszel (123RF)
  • Ostre zapalenie krtani najczęściej pojawia się u dzieci w przedziale wiekowym od 2 do 6 lat. Ta choroba wywołana jest infekcją wirusową. Jest to charakterystyczny szczekający kaszel, który uaktywnia się bardzo często w nocy. Podobnie jak w przypadku zapalenia oskrzeli, występuje wysoki dźwięk – najczęściej przy wdechu. Bardzo ważne jest to, aby kontrolować stan dziecka, ponieważ przy dużej duszności należy udać się do lekarza lub na oddział dziecięcy.

  • Ostre zapalenie oskrzelików to choroba diagnozowana najczęściej u niemowląt. Towarzyszy jej nie tylko kaszel, ale także znaczna ilość wydzieliny w drogach oddechowych. Może pojawić się duszność, która może doprowadzić do zagrażającej życiu niewydolności oddechowej.

  • Zapalenie płuc jest to choroba, która jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ bardzo często nie daje objawów. Przy zapaleniu płuc u dzieci pojawia się nie tylko silny kaszel, ale także gorączka, duszność i ból w klatce piersiowej. Zapalenie płuc rozpoznaje się na podstawie badania radiologicznego klatki piersiowej.

  • Krztusiec jest to choroba wywołana bakteriami, a dokładnie pałeczką krztuśca. W tej chorobie kaszel jest natarczywy, silny, dudniący, chory ma problemy z nabraniem powietrza. Jest tak intensywny, że może prowadzić do wymiotów. Jest to choroba bardzo trudna do wyleczenia, ponieważ nawet po kuracji antybiotykowej kaszel napadowy może trwać jeszcze nawet kilka tygodni.

Musisz to wiedzieć

Kaszel może pojawić się przy alergii, ale nagły atak może sugerować zakrztuszenie. Katar u dzieci, kaszel, wysoka gorączka są to dolegliwości, które powinny być konsultowane z lekarzem, ponieważ układ odpornościowy może być niedojrzały i nie potrafi bronić organizmu przed infekcjami.

Oprócz leków farmakologicznych można ulżyć dziecku w chorobie domowymi sposobami, np. inhalacjami ziołowymi, oklepywaniem pleców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze