Trwa ładowanie...

Kaszel alergiczny – leczenie

Kaszel alergiczny jest odpowiedzią na obce cząstki znajdujące się w układzie oddechowym.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

spis treści
8 sposobów na pokonanie wiosennej alergii
8 sposobów na pokonanie wiosennej alergii [10 zdjęć]

Jeżeli jesteś jednym z 15 milionów Polaków cierpiących na alergię, wiesz, jak może być kłopotliwa. Wiosna...

zobacz galerię

1. Kaszel alergiczny – co go wywołuje?

Przyczyn takiej reakcji organizmu może być wiele, np.:

  • nagła zmiana pogody,
  • kontakt z alergenem bądź substancją drażniącą (kurz, zwierzęta, pyłki, kosmetyki, dym papierosowy),
  • niedobór składników odżywczych,
  • spożycie niektórych produktów, np. owoców morza. Kaszel może mieć charakter dziedziczny. Jest ważną informacją i oznaką, że organizm próbuje pozbyć się ciał obcych.

Zobacz także:

2. Sposoby na kaszel alergiczny

Osoby, które walczą z kaszlem, sięgają po leki na alergię bez recepty lub leki na alergię przepisane przez lekarza – antyhistaminowe. Zdarza się jednak, że leki alergiczne nie przynoszą ulgi, stąd rośnie zainteresowanie naturalnymi sposobami zwalczania kaszlu alergicznego.

Kaszel alergiczny wywołuje m.in. kontakt z alergenem
Kaszel alergiczny wywołuje m.in. kontakt z alergenem

Podstawowa zasada przeciwdziałania jest zawsze ta sama – unikanie alergenu, czyli czynnika wywołujące reakcją alergiczną. Oczywiście jednych łatwiej jest unikać (np. w alergii na nikiel) niż pozostałych (alergia na pyłki, kurz). Jednak w tej drugiej sytuacji również można sobie dopomóc, np. w kaszlu alergicznym w czasie pylenia roślin warto stosować specjalną maseczkę. Trzeba też zamykać okna i przebierać się od razu po powrocie do domu. Mieszkanie wymaga na pewno częstszego odkurzania. Wyprodukowano nawet specjalne odkurzacze dla alergików. Katar alergiczny zwalczamy, stosując roztwór soli fizjologicznej podczas płukania nosa. Pomocne są również akupunktura i homeopatia. Niektórzy sięgają po zioła na alergię, m.in. gorzknik kanadyjski. Wszystko służy wzmacnianiu odporności organizmu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.