Trwa ładowanie...

Karmienie piersią a występowanie alergii

Avatar placeholder
12.07.2019 11:04
Karmienie piersią a występowanie alergii
Karmienie piersią a występowanie alergii (123rf)

Karmienie piersią to naturalny sposób odżywiania niemowląt. Pokarm matki jest bogaty w składniki odżywcze i przeciwciała, które chronią dziecko w pierwszych miesiącach życia. Zdarza się jednak, że produkt, który zje matka, może wywołać u dziecka alergię. Czego zatem unikać, karmiąc piersią, aby nie wystąpiła alergia?

spis treści

1. Jak sprawdzić, czy dziecko reaguje uczuleniem?

Karmiąc piersią, młoda mama powinna świadomie wybierać pożywienie, które sama przyjmuje. Wpływa ono bowiem na zdrowie dziecka. To, czy dieta mamy karmiącej odpowiada dziecku, czy też coś budzi wątpliwości, poznamy po bacznej obserwacji maluszka. Jeżeli dziecko ma zaparcia, biegunkę lub reaguje płaczem po karmieniu, może to być jeden z objawów alergii na mleko mamy. Karmiąc piersią, powinniśmy unikać ziół i ziołowych herbat, alkoholu, przetworzonej i niezdrowej żywności.

2. Zdiagnozowanie alergii pokarmowej

Zdiagnozowanie alergii pokarmowej u niemowląt jest dość trudne. Możemy zidentyfikować najczęstsze objawy jedynie po obserwowaniu dziecka. Warto zwrócić uwagę, jak niemowlę zachowuje się po karmieniu – czy jest niespokojne, czy płacze. Istotna jest także jakość snu – czy się wybudza w nocy, czy głośno płacze. O alergii mogą także świadczyć wysypki na skórze, a także ciemniejsze sińce wokół oczu. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Inne objawy świadczące o alergii u niemowląt to:

• niewielkie ilości krwi lub śluzu w stolcu;

• częste odparzenia pupy;

• zmniejszony apetyt dziecka.

Fakty i mity o alergiach pokarmowych
Fakty i mity o alergiach pokarmowych [9 zdjęć]

Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci

zobacz galerię

3. Rozszerzenie diety u niemowląt

Decydując się na rozszerzenie diety u niemowlęcia, warto nie wprowadzać na początku produktów, które mogą je uczulić. Istotną kwestią jest również to, aby nowy produkt wprowadzać stopniowo i w małych ilościach, aby obserwować reakcję dziecka. Dobrze jest także, jeżeli nowe produkty wprowadzamy pojedynczo. Wiemy wówczas dokładnie, co mogło wywołać reakcję alergiczną.

Musisz to wiedzieć

Do produktów silnie uczulających zaliczamy:

• jajka;

orzechy;

• nabiał – mleko krowie;

• produkty sojowe;

• zboża.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze