Kalendarz szczepień 2019 przyniesie zmiany. Zobacz, jakich szczepień dotyczą

Minister Jarosław Pinkas zapowiada, że kalendarz szczepień obowiązkowych na 2019 rok zostanie opublikowany do końca października. Już dziś wiemy jednak o dwóch ważnych zmianach dotyczących szczepień obowiązkowych.

1. Szczepienie przeciw gruźlicy

Pierwsza ważna zmiana dotyczy szczepienia przeciw gruźlicy podawanego w pierwszej dobie życia. Do tej pory noworodek obowiązkowo musiał być zaszczepiony, teraz ma się to zmienić. Szczepienie przeciw gruźlicy podawane będzie dziecku tuż przed opuszczeniem szpitala.

Zobacz film: "Zrezygnowała ze szczepienia dziecka"

To dobra wiadomość, szczególnie dla wcześniaków i noworodków, które muszą pozostać w szpitalu dłuższy czas. Minister jest przeciw odejściu od obowiązkowego szczepienia przeciw gruźlicy. Argumentuje to dużą liczbą zachorowań na gruźlicę, a także napływem do Polski osób, które nie są szczepione.

Zachorowanie na gruźlicę jest dla noworodka bardzo niebezpieczne.

2. Szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce

Zmiana w kalendarzu szczepień na 2019 rok dotyczą też szczepień obowiązkowych przeciw odrze, śwince i różyczce. Szczepienie przyjmuje się w dwóch dawkach. Pierwszą w 13. miesiącu życia dziecka, drugą w momencie, gdy dziecko skończy 10 lat.

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?
Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień? [10 zdjęć]

Przed ukończeniem drugiego roku życia dzieci są szczepione około 20 razy, tak aby ochronić je przed najbardziej...

zobacz galerię

Zmiana w kalendarzu szczepień dotyczy drugiej dawki szczepionki. Będzie ona teraz obowiązkowa w momencie, gdy dziecko skończy 6 lat. Dzieci, które już skończyły 6 lat, przyjmą drugą dawkę szczepienia według starych zasad.

Szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) to tzw. szczepienie skojarzone. Szczepionka MMR zawiera żywe, ale znacznie osłabione i zmodyfikowane wirusy. Dzięki temu nie wywołują choroby, ale stymulują układ odpornościowy do zwalczania wirusów i wytworzenia przeciwciał.

3. Nowe szczepienia obowiązkowe

To nie wszystkie zmiany jakie ministerstwo planuje w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Ze względu na procedury, prawdopodobnie nie wejdą one do kalendarza w 2019 roku. Chodzi o wprowadzenie obowiązkowego szczepienia na rotawirusy, meningokoki i HPV.

Ministerstwo chce też wprowadzić obowiązkowe szczepienie przeciwko różyczce dla kobiet w 19. roku życia. Różyczka jest bardzo groźną chorobą dla kobiet, szczególnie w okresie ciąży.

Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2019 rok zostanie opublikowany do końca października.

kalendarz szczepień na 2019 rok
kalendarz szczepień na 2019 rok (123rf.com)

Dowiedz się więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.