Już 9/10 sześciolatków ma próchnicę! Jak temu zaradzić?

Polska jest w czołówce państw, w których występuje największa liczba dzieci z próchnicą. Choroba ta dotyczy prawie 90% sześciolatków. Często rodzice bagatelizują ten problem, a może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne dla ich pociech.

1. "Epidemia" próchnicy?

Dane na temat stanu zębów wśród najmłodszych są niepokojące i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja uległa w najbliższym czasie poprawie. W porównaniu z innymi krajami europejskimi próchnica dotyczy w Polsce znacznie większej liczby dzieci niż w innych państwach. Problem ten stale się pogłębia, a wraz z wiekiem rośnie odsetek osób borykających się z próchnicą.

U nastolatków, którzy ukończyli 18 lat, sięga on nawet 96%.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieleczona próchnica może w dorosłym życiu mieć poważne skutki nie tylko dla zębów, ale ogólnego stanu zdrowia i być m.in. przyczyną problemów z nerkami, a nawet powodować choroby serca.

2. Co możemy zrobić?

Przede wszystkim rodzice muszą wyrabiać u swoich dzieci nawyk prawidłowej higieny jamy ustnej już od najmłodszych lat. Należy zadbać o zakup odpowiedniej szczoteczki i pasty z fluorem oraz sprawdzać, czy dziecko na pewno nie zapomina o regularnym myciu zębów. Powinniśmy stale kontrolować stan uzębienia dziecka u stomatologa, aby wizyta u dentysty nie kojarzyła mu się z przykrym obowiązkiem.

Specjaliści podkreślają, że bardzo często rodzice popełniają błąd, rezygnując z leczenia tzw. zębów mlecznych u dzieci. Duże znaczenia ma także odpowiednia dieta. Zadbajmy o to, aby w jadłospisie maluchów ograniczyć słodkie przekąski. Dzięki właściwej profilaktyce możemy skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.