Trwa ładowanie...

Jeszcze nie umieram

Wieczór przed trzecią już operacją wycięcia guza. Bezbronny szloch własnego dziecka zagłuszał pogrążoną w ciemności ciszę. Najboleśniejszy widok płaczącego dziecka, kiedy Ty jesteś tuż obok i nie możesz zrobić zupełnie nic. Złagodzić ból, wymieszany z ogromnym strachem. Jedyne, co możesz zrobić, to przytulić, jak wtedy, gdy był maleńkim dzieckiem i po prostu być blisko.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Warto pomagać

Warto pomagać

Zosia to radosna i zawsze uśmiechnięta dziewczynka. Niepohamowany entuzjazm 3-latki każdego dnia musimy uspokajać, gdyż nawet niewielki wysiłek osłabia jej serduszko. Duszący suchy kaszel, z którym wita każdy nowy dzień, porcelanowa buzia i sine paluszki. To znak, że dłużej czekać nie można.

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Zosi. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Fundacji siepomaga.

Silne, powtarzające się bóle głowy, raczej kojarzone z jakimś przeziębieniem, nie wskazywały na piekło, które rozpętało się w życiu wówczas 17-letniego Tomka po wykonaniu tomografii komputerowej. Pewnego dnia silny ból głowy nie pozwolił na samodzielny powrót ze szkoły. „Mamo przyjedź, bo sam nie dam rady wrócić”. Skierowanie do szpitala na neurologię. Szereg badań, nic niepokojącego. Na tomografię mieliśmy czekać w domu kolejne 2 tygodnie. Nie doczekaliśmy. Gdy po tygodniu Tomek zaczął słaniać się na nogach, powieka zaczęła opadać, a słowa nie układały się w spójną całość, w przyśpieszonym tempie trafiliśmy do szpitala. Na wyniki badań czekaliśmy jak na ścięcie, jednocześnie uparcie wierząc w cud. Nie tym razem – w głowie Pani syna jest „guz jak pięść”. Guz złośliwy ependymoma anaplasticum - nowotwór. Wielkim szczęściem było to, że guz upatrzył sobie takie miejsce, że można go było wyciąć. Brakuje słów, którymi można by opisać strach, który mieszając się z przerażeniem, nie pozwalał logicznie działać. W myślach błaganie, by nowotwór nie odbierał nam naszego syna. Optymizm, choć lekko przygaszony, dawał Tomkowi siły do dalszej walki. „Jeszcze nie umieram. Nie ja” – zawsze powtarzał.

W kwietniu 2010 roku odbyła się pierwsza operacja usunięcia guza, który zagnieździł się w głowie Tomka. Rokowania, słowo, które tuż po operacji nadaje grozy i na którego końcu czuć oddech śmierci. Na szczęście były pomyślne. Przynajmniej wtedy wszyscy byli o tym przekonani. Organizm Tomka walczył, a wraz z nim cały sztab lekarzy z nieobliczanym nowotworem. Mamy 70% szans. Prognoza leczenia jest dobra. Szczęście nie trwało długo. Po 6 miesiącach wyniki rezonansu były bezlitosne. Guz odrasta. Kolejna operacja wycięcia guza zlokalizowanego w najgorszej z możliwych lokalizacji. Tuż obok mózgu. Jeden nieprawidłowy ruch, a Tomek mógłby stracić życie. I tym razem po raz drugi Tomek z pomocą lekarzy przechytrzył nowotwór.

Z wzrastającą nadzieją Tomek wkroczył w pełnoletność, otrzymując drugie życie. Wygrana z nowotworem. Porównywalna z cudem szansa na życie. Cud ten trwał równo 3 lata. Maj 2014, wynik rezonansu, którego nie da się oszukać. Wybudzony z uśpienia guz dał ślepą nadzieję na normalność. Wieczór przed ostatnią - trzecią już - operacją wycięcia guza. Bezbronny szloch własnego dziecka zagłuszał pogrążoną w ciemności ciszę. Najboleśniejszy widok płaczącego dziecka, kiedy jesteś tuż obok i nie możesz zrobić zupełnie nic. Złagodzić ból wymieszany z ogromnym strachem. Jedyne, co możesz zrobić to przytulić, jak wtedy gdy był maleńkim dzieckiem i po prostu być blisko.

Ostatnia operacja niemal zakończyła się utratą życia. Niedowład, ogólne zakażenie organizmu i ból głęboko skrywany w jego oczach. Cierpienie z nadzieją pokładaną w nas, rodzicach. W listopadzie Tomek rozpoczął radioterapię Cyber Knife. Na efekty trzeba było czekać 3 miesiące. Wyniki otrzymaliśmy w styczniu. Nowotwór jest silniejszy niż zastosowana radioterapia. 3 ogniska nadal świecą i są aktywne. W Polsce lekarze proponują kolejną operację próby wycięcia jednego ogniska oraz chemię, na którą guz zupełnie się uodpornił. W ten sposób lekarze mogą dokonać tylko częściowej resekcji guza, ale tylko usunięcie guza w całości daje Tomkowi szansę na powrót do zdrowia.

"Po konsultacji z lekarzami nie mogliśmy wrócić i powiedzieć: To już koniec. Nic więcej zrobić się nie da" – wspomina mama. Zaczęliśmy szukać pomocy poza granicami naszego kraju. Wcześniej zastosowana radioterapia wykluczyła możliwość rozpoczęcia terapii protonowej w Paryżu. Nie poddaliśmy się. Nadzieję odnaleźliśmy w klinice w Koln u naszych zachodnich sąsiadów. Terapia immunologiczna, dająca ostatnią szansę na wygraną z podstępnymi i nieobliczalnymi komórkami nowotworowymi. Zastosowane dotychczas metody leczenia (poza operacyjnymi wycięciem guza), czyli chemio- i radioterapia były niczym bomba atomowa spuszczona wprost do rozpętanego piekła w organizmie Tomka, z nadzieją, że zniszczy te komórki, które oszukały układ immunologiczny chłopaka. Niestety zniszczyły już bardzo wiele, a guz nadal ma szansę odrosnąć. Rodzina znalazła „mądrzejszą” formę terapii, która, jeśli organizm odpowiednio zareaguje, zaatakuje tylko komórki nowotworowe, nie dając im szansy na dalszy rozwój. To wielka szansa dla Tomka, niestety, jeszcze większe koszty.

Aby rozpocząć leczenie, musimy wpłacić na konto kliniki połowę kwoty. Tomek już 6 kwietnia będzie mógł rozpocząć leczenie.  Poza rakiem, który zagnieździł się w jego głowie, wdzięcznością do najbliższych, którzy zawsze przy nim byli, ma ogromną nadzieję na życzliwość ludzi, którzy nie pozwolą by rak odebrał mu wszystko…

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Tomka. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Fundacji siepomaga.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.