Trwa ładowanie...

Jesienne przeziębienie – jak go uniknąć?

Avatar placeholder
11.07.2019 12:21
Jesienne przeziębienie – jak go uniknąć?
Jesienne przeziębienie – jak go uniknąć? (123rf)

W okresie jesiennym bardzo często nasze samopoczucie się pogarsza. Pojawia się zły nastrój, popadamy w przygnębienie. Jest coraz mniej słońca, a temperatura zaczyna spadać. Pojawia się zimny wiatr i nie zawsze ubieramy się odpowiednio do pogody. Nasz organizm jest osłabiony i może nas dopaść przeziębienie. Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki jesiennego przeziębienia, zazwyczaj sięgamy po tabletki na nie.

spis treści

1. Profilaktyka jest ważna

Jesiennego przeziębienia można w prosty sposób uniknąć. Trzeba tylko odrobinę zmienić styl życia. Należy zadbać o to, aby organizm dostawał odpowiednią dawkę snu. Osiem godzin snu dziennie to zdrowa wartość. Do tego warto zadbać o kondycję i po przebudzeniu wykonać kilka ćwiczeń. Zalecany jest też godzinny spacer.

Istnieją skuteczne i szybkie sposoby na uniknięcie przeziębienia
Istnieją skuteczne i szybkie sposoby na uniknięcie przeziębienia (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Przed wyjściem z domu należy zjeść śniadanie, a dieta powinna być bogata w witaminy i zdrowe substancje odżywcze. Powinny być one dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Dobierając witaminy, warto brać pod uwagę płeć, wiek oraz stan zdrowia. Nasza dieta powinna obfitować w warzywa, błonnik i chude mięso, np. ryby. Dzięki temu nie przytyjemy. Dodatkowo dostarczymy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Tabletki na przeziębienie nie będą więc nam potrzebne, gdyż nie zachorujemy, kiedy nasza odporność będzie mocniejsza.

2. Przeziębienia nie należy lekceważyć

Przeziębienie może przebiegać łagodnie lub z powikłaniami. Może się okazać, że początkowo niegroźna infekcja dróg oddechowych kończy się zapaleniem zatok. Dlatego tak ważne jest reagowanie na pierwsze objawy przeziębienia. Zapalenie zatok powstaje w wyniku zaburzenia ich drożności. Powoduje to upośledzenie drenażu oraz wentylacji. Zmianom zapalnym w zatokach towarzyszy obrzęk błony śluzowej. Pojawia się ostry ból, którego przyczyną jest unieruchomienie w zatoce wydzieliny wraz z powietrzem. Nieprawidłowo leczone lub – co gorsze – nieleczone zapalenie zatok zazwyczaj przechodzi w formę przewlekłą i trwa przez długi czas. Może być przyczyną wielu powikłań, gdyż zatoki znajdują się w pobliżu ważnych narządów. Podczas swojej choroby mogą negatywnie wpływać na wzrok lub mózg. Ważne jest więc, aby pierwsze objawy przeziębienia nie zostały przez nas zlekceważone.

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę
Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę [9 zdjęć]

Rozmaite publikacje naukowe sugerują, że cynk wykazuje właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.

zobacz galerię

3. Leczenie objawów przeziębienia

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, możemy sięgnąć po tabletki na tę dolegliwość. Zawierają one najczęściej witaminę C oraz środek przeciwbólowy. Dokładny ich skład zawarty jest na ulotce i warto się z nią zapoznać przed zażyciem tabletek. Jeśli natomiast chodzi o objawy bólu zatok, to do ich zwalczania używamy leków, w skład których wchodzą substancje mające działanie udrażniające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Kiedy jednak są bardzo intensywne i nie ustępują, powinniśmy udać się do lekarza.

Musisz to wiedzieć

Nieleczone procesy zapalne, które trwają przewlekle, mogą odpowiadać za uszkadzanie tkanek, a także mogą zaostrzać objawy chorób układu oddechowego, a nawet chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeziębienia nie należy mylić z klasyczną grypą. Przebieg grypy jest znacznie bardziej gwałtowny, choroba dotyka cały organizm, a nie tylko górne drogi oddechowe. Szczepienie przeciw grypie nie chroni przed przeziębieniem, gdyż obie choroby mają różny czynnik etiologiczny, który odpowiada za ich powstanie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze