Trwa ładowanie...

Jaskra – leczenie

Avatar placeholder
11.07.2019 11:21
Jaskra – leczenie
Jaskra – leczenie (123rf)

Jaskra to choroba, która najczęściej objawia się zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Kuracja opiera się przede wszystkim na środkach farmakologicznych. Okulista przepisuje krople do oczu, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia. Terapia na początku polega na zażywaniu jednego rodzaju leku, ale jeśli choroba postępuje, to leczenie wymaga mocniejszych środków. Ponieważ jaskra to nie tylko wzrost ciśnienia, ale również zaburzenia w polu widzenia, lekarz może zadecydować o politerapii, czyli podaniu kilku leków jednocześnie. Najczęściej w swoim składzie mają one różne substancje aktywne, które działają na kilka obszarów choroby.

spis treści

1. Krople do oczu na jaskrę

Głównym zadaniem kropli do oczu jest zmniejszenie produkcji cieczy w oku i ułatwienie jej prawidłowego odpływu. W aptekach można kupić kilka rodzajów środków przeciwjaskrowych:

• pochodne prostaglandyn,

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

• alfa-2 agoniści receptora adrenergicznego,

• inhibitory anhydrazy węglanowej,

• antagoniści receptorów beta adrenergicznego.

Krople do oczu należy dawkować niezwykle dokładnie, dbając o higienę rąk
Krople do oczu należy dawkować niezwykle dokładnie, dbając o higienę rąk (123RF)

2. Jak stosować krople do oczu?

Bardzo ważny jest sposób podawania kropli do oczu. Przede wszystkim lek musi być podawany do bocznej części worka spojówkowego dolnego. Dawkowanie kropli przede wszystkim musi się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej podaje się po jednej kropli do oka, ponieważ zakroplenie większej ilości spowodowałoby wypłynięcie leku. Nie należy dopuścić, aby krople przedostały się do gardła, ponieważ mogą zacząć działać na cały organizm.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Dlatego, aby zminimalizować ryzyko po zakropleniu, należy delikatnie ucisnąć okolice kąta wewnętrznego oka. Jeśli w kuracji jest przewidziane podawanie kilku rodzajów kropli, muszą one być podawane w odstępach czasowych, np. co 10 minut.

Musisz to wiedzieć

Każdy lek przepisywany przez specjalistę powinien być dopasowany nie tylko do schorzenia oka, ale także do innych leków, które pacjent może przyjmować, jeśli cierpi na inne choroby, np. nadciśnienie tętnicze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze