Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jakie produkty powodują zgagę?

Avatar placeholder
11.07.2019 10:08
Jakie produkty powodują zgagę?
Jakie produkty powodują zgagę? (123rf)

Kiedy mamy do czynienia z cofaniem się treści żołądkowej z żołądka do przełyku, możemy mówić o chorobie refluksowej. Najistotniejszym i najłatwiej diagnozowanym objawem tej choroby jest zgaga. Kiedy dopada nas piekący ból umiejscowiony za mostkiem, najczęściej właśnie jest to objawem zgagi. W takich momentach najczęściej każdy chce wiedzieć, co na zgagę działa najlepiej. Rozwiązanie jest w miarę proste. W leczeniu choroby refluksowej najważniejsza jest odpowiednia dieta. To właśnie ona zapobiega objawom i nawrotom zgagi.

spis treści

1. Przyczyny choroby refluksowej

Najczęstszą przyczyną choroby refluksowej jest spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów i co często jest z tym związane, pojawienie się niewydolności zwieracza przełyku. Zwieracz przełyku odpowiedzialny jest za to, że treść żołądkowa utrzymywana jest w żołądku. Jak już wspomniano, głównym objawem refluksu jest zgaga. Charakteryzuje się ona uczuciem pieczenia i bólem, którego źródło ma miejsce najczęściej za mostkiem. Bardzo często pojawia się ona po obfitym posiłku, kiedy schylamy się lub leżymy. Przy czym, przy leżeniu na brzuchu zgaga pojawia się znacznie łatwiej niż podczas leżenia na plecach.

Refluks często wiąże się z przejedzeniem
Refluks często wiąże się z przejedzeniem (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Choroba refluksowa ma bardzo niekorzystne działanie na górny układ pokarmowy. Wraz z nia może wystąpić np.

• uszkodzenie błony śluzowej żołądka, przełyku a nawet jamy ustnej;

• w niektórych przypadkach pojawia się także próchnica;

• ból gardła połączony z chrypką, a nawet całkowitą utratą głosu;

• męczący, ostry, nocny kaszel, który nie pozwala spokojnie spać;

astma oskrzelowa.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

Leczenie refluksu w głównej mierze opiera się na zmianie diety i trybu życia. Czasem może być niezbędne przeprowadzenie farmakoterapii, badań endoskopowych, a nawet zabiegu chirurgicznego. Najważniejsza jednak jest odpowiednia dieta, bo niektóre pokarmy mogą powodować powstawanie zgagi. Ma to miejsce zwłaszcza, kiedy spożywamy:

kawę, alkohol lub ostre przyprawy, które silnie pobudzają wydzielanie kwasu solnego, który odpowiada za podrażnianie żołądka i pojawianie się zgagi;

• potrawy smażone w głębokim tłuszczu;

• tłuste potrawy, które spowalniają opróżnianie żołądka;

• czekoladę;

• alkohol;

• napoje gazowane, gdyż podrażniają one błonę śluzową żołądka i odpowiadają za wzmożone wydzielanie soków żołądkowych, co przekłada się na nasilenie objawów choroby.

2. Dieta w chorobie refluksowej

Najważniejszym elementem w procesie leczenia choroby refluksowej i zgagi jest odpowiednia dieta. Powinna być ona lekkostrawna. Musi być też uboga w produkty pobudzające nadmierne wydzielanie soków żołądkowych. Dieta powinna również zawierać produkty, które neutralizują kwasy żołądkowe, dzięki czemu hamowane jest podrażnianie błon śluzowych żołądka. Z diety należy wykluczyć wszelkiego rodzaju mocne i esencjonalne wywary mięsne, a nawet jarzynowe czy grzybowe, gdyż to właśnie one powodują zgagę. Odpowiednio ułożona dieta sprawia, że zgaga się nie pojawia. Doskonałe rezultaty można osiągnąć, przygotowując posiłki na parze, jedząc chude mięso, chude ryby, gotowane jarzyny, czerstwe pieczywo. Polecane są również zielone warzywa, kasze, sok z czarnej porzeczki. Wszystkie te produkty sprawiają, że objawy choroby się cofają lub stają się mniej dokuczliwe.

Musisz to wiedzieć

Należy pamiętać, że za pojawianie się zgagi odpowiada także stres. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie diety ze zmianą stylu życia. Wtedy efekty będą najlepsze i najszybsze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze