Jakie choroby najczęściej występują wśród dzieci?

Coraz więcej polskich dzieci zmaga się z bardzo poważnymi chorobami: otyłością, alergią, nowotworami. Dlaczego, pomimo rozwoju medycyny, najmłodsi mają tak wiele problemów ze zdrowiem?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Choroby śmiertelne

W grupie wiekowej od 1 roku do 14 lat umiera w ciągu roku około 5 tysięcy dzieci. Najwięcej zgonów spowodowanych jest nowotworami, w dalszej kolejności są to schorzenia układu oddechowego  oraz choroby narządów zmysłów i układu nerwowego. Młodzież w wieku od 15 do 19 lat umiera przede wszystkim przez różne urazy oraz zatrucia. Choroby wieku dziecięcego mogą więc stanowić zagrożenie życia – dlatego nie można ich lekceważyć.

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba
Najlepsze domowe sposoby na ból zęba [10 zdjęć]

Ból jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu, że dzieje się coś nieprawidłowego. W przypadku wystąpienia...

zobacz galerię

2. Próchnica

Aż 80% dzieci w naszym kraju cierpi na próchnicę. To naprawdę zatrważające wieści – obecnie mówi się już o epidemii. Stomatolodzy z innych krajów przyjeżdżają do Polski, by zapoznać się z najcięższymi przypadkami chorób uzębienia u dzieci. Co na to Ministerstwo Zdrowia? Powstały pomysły, by „zmusić rodziców” do zadbania o kompleksową opiekę stomatologiczną swoich dzieci. Maluch odwiedzałby gabinet dentystyczny i otrzymywał zaświadczenie niezbędne w szkole.

Innym rozwiązaniem tego poważnego problemu mogłyby być dentobusy. Pojazdy takie kursowałyby po całej Polsce i umożliwiały korzystanie z pomocy stomatologa. W niektórych polskich szkołach działają gabinety dentystyczne dla dzieci, co przynosi bardzo dobry rezultat. Dlatego też zrodził się pomysł, by więcej szkół współpracowało w taki sposób ze stomatologiem.

3. Otyłość

([Grafika croppedPath=)

Otyłość to kolejny problem zdrowotny występujący wśród najmłodszych. Jest on spowodowany przede wszystkim brakiem aktywności fizycznej oraz niewłaściwym odżywianiem. W celu zniwelowania tych czynników sprawczych, rząd postanowił zająć się sklepikami szkolnymi – to przecież tam, bez wiedzy rodziców, starsze i młodsze dzieci mogą kupować słodycze czy niezdrowe słone przekąski.

Przyjęto już ustawę, która ma ograniczać sprzedaż niezdrowych produktów żywnościowych. Nie zapomnijmy jednak, że dbałość o zdrowe odżywianie dziecka to przede wszystkim zadanie rodziców – na pewno warto uświadamiać ich, jak powinno wyglądać menu młodego człowieka na różnych etapach rozwoju.

A co z brakiem aktywności fizycznej? Wydawałoby się, że wśród dzieci taki problem nie powinien występować. Mogą one przecież wyszaleć się na podwórku, a poza tym w szkołach prowadzone są lekcje wychowania fizycznego. Sytuacja jednak odbiega nieco od normy. Najmłodsi, gdy wrócą do domu, wolą grać na komputerze niż w piłkę na podwórku. Ponadto coraz więcej dzieci przynosi swojemu nauczycielowi zwolnienie z w-f – czasem nie ćwiczą z zupełnie błahych powodów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło zmiany w ocenianiu uczniów uczęszczających na lekcje wychowania fizycznego. Stopnie mają być adekwatne do poczynionych postępów, tzn. uczeń będzie oceniony na podstawie swoich wyników sportowych z przeszłości. Dzięki temu popularność aktywności fizycznej dzieci powinna wzrosnąć.

4. Choroby przewlekłe

Lekarze alarmują, że wiele dzieci dotkniętych jest przez choroby przewlekłe: alergie, schorzenia oczu, wady kręgosłupa. Choroby te, pomimo tego że nie są śmiertelne, znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie pozwalają dziecku w pełni się rozwijać.

5. Problemy psychiczne

Wydawałoby się, że problemy psychiczne, takie jak załamanie czy depresja, dotyczą jedynie osób starszych. Okazuje się jednak, że polskie dzieci i nastolatki również muszą się z nimi zmagać. Wiele zgonów wśród osób poniżej 18. roku życia spowodowanych jest samobójstwami. Niestety, dzieci z zaburzeniami psychicznymi nie mają się do kogo zwrócić z prośbą o wsparcie. W naszym kraju brakuje programu, który zakładałby pomoc młodym osobom zmagającym się z takimi problemami.

Okazuje się, że polskie dzieci zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Zadaniem dorosłych jest więc zadbanie o zapewnienie im opieki zdrowotnej. Warto zająć się tym jak najwcześniej, by po latach nie okazało się, że nasze społeczeństwo w dużej mierze tworzą osoby chore.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.