Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Magdalena Rachubińska

Jakie błędy rodziców czynią z dziecka psychopatę?

Avatar placeholder
20.09.2018 11:12
Sposób wychowania dziecka ma duży wpływ na rozwój u niego psychopatii
Sposób wychowania dziecka ma duży wpływ na rozwój u niego psychopatii (123rf)

Typowi psychopaci są pozbawieni zdolności odczuwania empatii, przez co potrafią sprawiać krzywdę innym ludziom, nie współczując im. Co sprawia, że niektóre osoby mają poważne zaburzenia? Skąd się biorą psychopaci? Naukowcy od dawna szukają odpowiedzi na te pytania. Dzięki badaniom norweskich naukowców są już o krok bliżej wyjaśniania zagadki.

Aina Gullhaugen i jej zespół z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii przyjrzeli się wszystkim przeprowadzonym w ciągu ostatnich 30 lat badaniom dotyczących psychopatów przebywających w więzieniach. Rezultaty opublikowano w "International Journal of Offender Therapy and Comparative Criminology".

Gullhaugen przeprowadziła wcześniej swoje własne badania nad psychopatami w norweskich mocno strzeżonych więzieniach. Okazało się, że wszyscy przebadani psychopaci mieli ze sobą dwie wspólne cechy. Związane były z ich relacjami z rodzicami oraz sposobem wychowania.

Gullhaugen powiedziała, że każdy z psychopatów, z którymi miała do czynienia, bez wyjątku doświadczył znęcania się ze strony swoich opiekunów. Ekspertka twierdzi, że ich bezwzględność wynika właśnie ze złych doświadczeń z dzieciństwa. Chorzy próbowali radzić sobie z bolesną przeszłością, ale robili to w zły sposób.

Zobacz film: "Czego nie robić, by mieć szansę na wychowanie szczęśliwego człowieka?"
Okazuje się, że na rozwój psychopatii wpływają błędy rodziców
Okazuje się, że na rozwój psychopatii wpływają błędy rodziców (123rf)

W przypadku ponad połowy badanych psychopatów wspólny był jeszcze jeden element - wychowywali się w toksycznych warunkach. Co to znaczy?

6 najbardziej toksycznych stylów wychowywania dzieci
6 najbardziej toksycznych stylów wychowywania dzieci [7 zdjęć]

Każdy jest ekspertem w wychowywaniu własnego dziecka – głosi stare porzekadło. I jest w tym ziarno prawdy,

zobacz galerię

Albo rodzice w ogóle o nich nie dbali, albo wręcz odwrotnie - opiekunowie kontrolowali ich na każdym kroku. Takie doświadczenia z młodości mogły spowodować, że osoby te czuły się odrzucone.

Według Gullhaugen, ich rodzice prezentowali autorytarny styl wychowania, który ogranicza własną wolę i samodzielność dziecka. To coś, co może sprawić, że psychopata będzie później bezwzględnie działać wobec innych, aby w mniej lub bardziej świadomy sposób uzyskać to, czego potrzebuje.

Jej teoria sugeruje, że psychopatia nie jest tylko kwestią natury, ale również wychowania. Uważa ona, że kombinacja genetyki, temperamentu, osobowości i wrażliwości jest ważnym czynnikiem odpowiadającym za rozwój psychopatii. Podkreśla ona jednak, że nie wszystkie lekkomyślne zachowania są wyjaśnione przez złe wychowanie. Ale też skłonność do psychopatycznych zachowań nie jest uwarunkowana wyłącznie genetycznie.

ZOBACZ TAKŻE:

Gallhaugen uważa, że jej badania mogą stać się podstawą do opracowania nowych metod leczenia psychopatii. Ponadto, ważne jest uświadomienie sobie, że na zachowanie psychopaty ma wpływ jego wychowanie, postawa rodziców i relacje w rodzinie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze