Trwa ładowanie...

Jaki wpływ na zdrowie dzieci mają ojcowie? Odkryli to naukowcy

 Ewa Rycerz
25.05.2016 08:00
Jaki wpływ na zdrowie dzieci mają ojcowie? Odkryli to naukowcy
Jaki wpływ na zdrowie dzieci mają ojcowie? Odkryli to naukowcy (123RF)

Im starszy ojciec, tym bardziej narażone na choroby dziecko. Naukowcy dowodzą, że na stan zdrowia noworodka ma wpływ nie tylko samopoczucie mamy. W nowych badaniach potwierdzają, że kondycja zdrowotna ojca jest równie ważna dla potomstwa.

Badania opublikowali eksperci z Georgetown University Medical Center. Przeanalizowali prace dotyczące wpływu różnorodnych czynników na zdrowie potomstwa, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Okazało się, że kondycja dziecka zależy od stanu zdrowia obojga rodziców, a nie tylko matki.

Współautorką badania jest prof. Joanna Kitlińska. Zaznacza ona, że choć warunki do życia płodowego musi zapewnić dziecku matka – i ma to kluczowe znaczenie w jego rozwoju na poziomie komórkowym czy genetycznym - to ojcowie są tak samo ważni. - Ich wiek i tryb życia mają wpływ na czynniki sterujące funkcją genów. To sprawia, że są istotne nie tylko dla bezpośredniego potomstwa, ale i przyszłych pokoleń – wyjaśnia Kitlińska.

Wpływ ojców na zdrowie dziecka uwidacznia się szczególnie w przypadku niemowląt, które mają objawy spektrum alkoholowych uszkodzeń płodu (FASD), a ich matki nie spożywały alkoholu. Jak się okazuje, aż 75 procent dzieci z FASD jest potomkami ojców alkoholików. To pokazuje, jak ogromny i niszczycielski wpływ na zdrowie ma nadużywanie alkoholu jeszcze przed poczęciem dziecka. Może być także przyczyną niskiej wagi urodzeniowej noworodka lub mniejszej objętości mózgu.

Zobacz film: "Wpływ cukrzycy na płodność"

Oprócz tego, jak podają badacze, im starszy ojciec, tym większe ryzyko wystąpienia u dziecka chorób takich jak: schizofrenia, autyzm czy wady genetyczne. Z kolei otyłość u taty może prowadzić do chorób związanych z metabolizmem: zaburzeń przemiany materii, nadwagi, otyłości, cukrzycy, a nawet guza mózgu.

Z wyników analiz naukowców wynika, że mniej zagrożone chorobami serca są dzieci, których ojcowie w dzieciństwie mieli ograniczoną dietę.

Badania naukowców dotyczące wpływu zdrowia rodziców na stan dziecka są istotne z punktu widzenia pediatrii. Jak zaznacza prof. Kitlińska, powinny być one uwzględniane podczas tworzenia zaleceń dla przyszłych rodziców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze