Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Jaką dietę stosować przy biegunce?

Jaką dietę stosować przy biegunce?
Jaką dietę stosować przy biegunce? (123rf)

Dieta na biegunkę powinna być lekkostrawna i uboga w nierozpuszczalny błonnik, który pobudza perystaltykę jelit. Osoby z rozwolnieniem powinny pić duże ilości płynów, unikać cukru i ostrych przypraw. Mimo braku apetytu należy często jeść niewielkie porcje posiłków.

spis treści

1. Co to jest biegunka?

Biegunką nazywamy zwiększoną częstotliwość oddawania półpłynnych lub płynnych stolców. Rozwolnienie pojawia się na skutek zatrucia pokarmowego, zakażenia wirusami lub bakteriami albo jako reakcja alergiczna na pokarm. Biegunka zazwyczaj trwa około 1-2 dni, ale może wystąpić również przewlekła biegunka doskwierająca do 10 dni.

Podczas biegunki powinniśmy stosować odpowiednią dietę
Podczas biegunki powinniśmy stosować odpowiednią dietę (123RF)

2. Dieta na biegunkę

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Dieta przy biegunce powinna być przede wszystkim lekkostrawna i uboga w błonnik. Wówczas treść pokarmowa ulegnie zagęszczeniu, a my nie będziemy borykać się z tą nieprzyjemną przypadłością. W trakcie biegunki należy przyjmować duże ilości płynów, co najmniej 2 litry wody dziennie, aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Podczas biegunki stolec przechodzi przez przewód pokarmowy bardzo szybko, co uniemożliwia wchłanianie wody z trawionych pokarmów.

Dobrze skomponowana dieta na biegunkę obejmuje również (mimo braku apetytu) regularne spożywanie posiłków o niewielkiej objętości. Najlepiej jeść pokarmy co 3 godziny. Stosowanie odpowiedniej diety przy biegunce pomoże złagodzić główny jej objaw. Jest ona skuteczna w przypadku biegunki spowodowanej alergią pokarmową albo zjedzeniem nieświeżego produktu spożywczego, a także biegunki towarzyszącej zespołowi wrażliwego jelita.

3. Dieta podczas biegunki

W czasie biegunki należy jeść produkty zawierające rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego, który zagęszcza treść pokarmową i zatrzymuje wodę w organizmie, zapobiegając rozwolnieniu. Zatem dieta na biegunkę powinna obfitować w owoce (suszone lub gotowane) takie jak jagody i aronię (można z nich przygotować sok lub napar z suszonych owoców). Ponadto chory na biegunkę powinien jeść banany i morele, które są bogate w potas (tracimy ten pierwiastek na skutek odwodnienia organizmu).

Warzywa należy gotować lub przyrządzać na parze. Warto jeść ziemniaki, seler, pietruszkę i marchew. Zaleca się jedzenie sucharów lub czerstwego pieczywa, które zwiększają objętość stolca. Chory na rozwolnienie powinien przygotowywać posiłki z wykorzystaniem ryżu i kaszy jęczmiennej. Aby zapobiec odwodnieniu i utracie elektrolitów, osoba borykająca się z biegunką powinna pić wysoko zmineralizowaną wodę mineralną, mocną herbatę bez cukru, która zawiera alkaloidy purynowe zatrzymujące biegunkę. Zalecane są też zioła na biegunkę. Z wykorzystaniem rumianku, korzenia lukrecji, liści jeżyny i poziomki możemy przygotować ziołowe napary.

4. Produkty zakazane przy biegunce

W czasie diety na biegunkę nie należy spożywać pokarmów, które zawierają nierozpuszczalny błonnik, ponieważ wpływa on na przyspieszenie pracy jelit. Osoba z rozwolnieniem nie powinna pić alkoholu, gorących napojów, soków ze śliwek i warzywnych. Dla osób z nietolerancją laktozy zakazane jest mleko.

Musisz to wiedzieć

Produkty spożywcze niewskazane w biegunce to:

• cukier;

• surowe owoce;

warzywa (buraki, kalafior i brokuły);

• tłuste mięso;

• ostre przyprawy;

• pieczywo pełnoziarniste;

• kasza gryczana.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze