Trwa ładowanie...

Jak żyć z alergią?

Jak żyć z alergią?
Jak żyć z alergią? (123rf)

Alergia na roztocza kurzu domowego wymaga dbałości o czystość otoczenia. W domu alergika należy regularnie sprzątać, wietrzyć pomieszczenia i zrezygnować z przedmiotów, na których może osadzać się i kumulować kurz. Poduszka i materac powinny być wykonane z gąbki, a kołdra z włókien sztucznych.

spis treści

1. Czym jest alergia?

To stan nadwrażliwości organizmu człowieka na pewien czynnik uczulający. Alergenem mogą być roztocza (alergia na roztocza kurzu domowego), składnik pokarmowy lub pokarm (alergia na białko mleka krowiego, czekoladę, truskawki czy orzechy). Niektóre osoby cierpią z powodu alergii na pyłki (zbóż, drzew), inne – uczulenia na sierść kota czy psa. W zależności od przyczyny dolegliwości, czyli czynnika uczulającego, dobiera się metodę leczenia. Niejednokrotnie trzeba zmienić sposób odżywiania się i wprowadzić dietę eliminacyjną, zmienić otoczenie i przyzwyczajenia. Najtrudniej jest w przypadku alergii na kurz. Najlepiej byłoby wyeliminować go ze swojego otoczenia, gdyż brak alergenu jest równoznaczny z brakiem alergii. W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego należy również unikać kontaktu z dymem papierosowym i spalinami.

2. Jak ułatwić sobie życie z alergią?

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia objawów alergii należy zadbać o to, aby poduszka chorego była wypełniona gąbką, a poszewka łatwa do czyszczenia. Alergik powinien wybierać lniane prześcieradła i kołdry z włókien sztucznych. Musi prać pościel w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza, która zabija roztocza. Alergik powinien spać na materacu wykonanym z gąbki. Należy do niego dopasować pokrowiec, który umożliwia łatwe ścieranie kurzu. Trzeba pamiętać, że przyczyną uczulenia są materace wypełnione bawełną i wełną, lnem, włóknami palmowymi i ścinkami jedwabnymi. W domu alergika warto zrezygnować z firan, zasłon i tapicerowanych mebli, na powierzchni których kumuluje się kurz.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
Życie ułatwi alergikowi regularne sprzątanie
Życie ułatwi alergikowi regularne sprzątanie

3. Jak pozbyć się alergenów z domu?

Aby dom alergika była dla niego bezpieczny i przyjazny, musi być czysty. Jak zminimalizować ryzyko narażenia na kurz?

  • Należy systematycznie ścierać (na mokro) kurz i oczyszczać podłogi. Usuwanie tego alergenu na sucho powoduje jego rozpylanie. Do wykonywania domowych porządków nie powinna być wyznaczana osoba z alergią, gdyż sprzątanie i kontakt z alergenem może nasilić objawy uczulenia. Na mokro należy również oczyszczać kaloryfery i wystające framugi drzwi.
  • Wszystkie pomieszczenia w domu należy wietrzyć każdego dnia.
  • Temperatura powietrza i jego wilgotność powinny być niskie (w sypialni należy utrzymywać temperaturę na poziomie poniżej 20 stopni Celsjusza).

Zobacz także:

  • Jeżeli alergik lubi czytać książki, powinien przechowywać je w biblioteczce za zamkniętymi drzwiami.
  • Zamiast grzejników wentylacyjnych (źródeł kurzu) do ogrzewania domu warto wybrać kaloryfery centralnego ogrzewania, grzejniki elektryczne i nowoczesne piece gazowe. Grzejniki wentylacyjne rozpylają bowiem kurz.
  • W mieszkaniu alergika żaluzje powinny być zamontowane pomiędzy podwójnymi szybami. W przeciwnej sytuacji będą miejscem, w którym będzie kumulował się kurz. Żaluzje zamontowane po wewnętrznej stronie okna wymagają codziennego wycierania mokrą ściereczką.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze