Trwa ładowanie...

Jak zapobiec odwodnieniu u dziecka?

Odwodnienie kojarzy się zazwyczaj z gorącą porą roku. Jednak może pojawić się również w przebiegu choroby takiej jak ostra biegunka.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Co to jest odwodnienie?

Kiedy ilość wody potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu spada poniżej normy, mamy do czynienia z odwodnieniem. Pierwsze objawy odwodnienia pojawiają się, gdy dojdzie do ubytku wody na poziomie 2 proc. ciężaru ciała. W początkowej fazie odwodnienia maluch zacznie domagać się większej ilości wody, następnie mogą pojawić się zawroty głowy, osłabienie. Zmniejszona będzie również ilość wydalanego moczu.

Należy pić dużo płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia
Należy pić dużo płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia (123RF)

Gdy ubytek wody zacznie oscylować wokół 4 proc., do powyższych objawów dołączają:

• zapadnięte oczy;

• suchy język oraz usta;

• kłopoty z mówieniem;

• brak elastyczności skóry.

Co pić w ciąży, by uniknąć odwodnienia?
Co pić w ciąży, by uniknąć odwodnienia? [7 zdjęć]

Właśnie dowiedziałaś się, że pod twoim sercem zaczyna bić kolejne, malutkie. Radość przeplata się z niedowierzaniem...

zobacz galerię

Gdy pojawią się pierwsze sygnały odwodnienia, należy zgłosić się do lekarza. Konieczna może okazać się hospitalizacja. Gdy ubytek wody jest niewielki, zaleca się podawanie dziecku płynów małymi porcjami, np. łyżeczką (kilkanaście razy w ciągu godziny). Godne polecenia są również płyny nawadniające dostępne w aptece (pomogą uzupełnić utracone składniki mineralne).

2. Jak zapobiec odwodnieniu?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na ilość wypijanych przez dziecko napojów. Wlicza się do nich płyny spożywane w formie zup czy owoców. Odpowiednie napoje dla dziecka to:

• niegazowana niskozmineralizowana woda mineralna;

• rozcieńczone z wodą soki owocowe domowej roboty (przygotowane np. z wiśni, jabłek, malin);

• nektary i soki owocowe bez dodatku cukru, sztucznych barwników i konserwantów;

• mleko acydofilne – gasi pragnienie, jak również wzmacnia odporność (zawiera żywe kultury bakterii probiotycznych).

Musisz to wiedzieć

O odwodnienie u dziecka nietrudno. Latem może do niego dojść, gdy dziecko jest pochłonięte zabawą i nie zwraca uwagi na potrzebę ugaszenia pragnienia. W przypadku choroby, np. ostrej biegunki, konieczne jest dbanie o częste podawanie dziecku wody lub rozcieńczonej herbaty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.