Jak wyleczyć się z depresji?
Pacjenci często pytają, jak leczyć depresję. Warto pamiętać, że terapia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Sposób leczenia powinien ustalić psychiatra.
Zobacz film: "Cukrzyca ciążowa"
Gdy leczenie zaburzeń psychicznych wdroży się odpowiednio szybko, wówczas istnieje duża szansa na szybki powrót do zdrowia. By do tego doszło, należy interweniować już w chwili pojawienia się pierwszych objawów zaburzeń nastroju.
1. Pierwsze objawy zaburzeń nastroju
Należą do nich:
- obniżenie nastroju (stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas),
- uczucie smutku i niepokoju,
- zmiany nastroju (mogą być związane z dobowym rytmem dnia, kiedy to wieczorem czujemy się najgorzej, zaś poprawa samopoczucia następuje w ciągu dnia),
- lęk (objaw ten może się nasilać wraz z pogłębieniem się depresji),
- poczucie smutku i braku sensu życia (w efekcie mogą dochodzić do głosu myśli rezygnacyjne i samobójcze),
- apatia,
- objawy somatyczne, np. ból głowy, brzucha, zaparcia,
- objawy psychomotoryczne, np. trudności w zapamiętywaniu i skupieniu uwagi. Najczęściej w leczeniu depresji stosuje się leki przeciwdepresyjne. Ich główna funkcja polega na poprawie nastroju chorego, usprawnieniu jego procesów myślowych, zmniejszeniu lęku i niepokoju, jak również zminimalizowaniu objawów bezsenności lub innego rodzaju zaburzeń snu.
2. Leki antydepresyjne
To musisz wiedzieć:
Do najczęściej stosowanych leków antydepresyjnych należą: nieselektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) – nie są wskazane u pacjentów z jaskrą, zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym oraz nadczynnością tarczycy. Na efekty terapii tymi lekami trzeba czekać kilka tygodni; selektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny – mają mniej działań niepożądanych, a efekty leczenia widać już po kilku dawkach leku; selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – nie powinni ich zażywać chorzy na padaczkę oraz osoby, u których występują problemy z wątrobą. Leki tego rodzaju stosuje się w przypadku wystąpienia łagodnych objawów depresji; * inhibitory monoaminooksydazy (IMAO). Odpowiedzi na pytanie, jak leczyć depresję, powinien udzielić specjalista. On również wskazuje, jak długo trwać powinno leczenie. Po połączonej terapii farmakologicznej z psychoterapią, gdy objawy depresji zaczną ustępować, specjalista może zlecić odstawienie antydepresantów, zaznaczając przy tym konieczność kontynuowania wsparcia psychologicznego. Cel takiego działania jest jeden: zapobieganie kolejnym epizodom choroby.
Komentarze