Trwa ładowanie...

Jak uniknąć nawrotów opryszczki?

 Agnieszka Gotówka
09.07.2019 08:55
Jak uniknąć nawrotów opryszczki?
Jak uniknąć nawrotów opryszczki? (123rf)

Wirusem Herpes simplex zarażonych jest ok. 80 proc. ludzi. Są dwa jego typy: HSV-1 (ten jest odpowiedzialny za opryszczkę wargową) oraz HSV-2, który odpowiada za pojawienie się opryszczki narządów płciowych. Czy nawrotów opryszczki można uniknąć?

Wirus manifestuje swoją obecność pojawieniem się bolesnych schorzeń skóry i błon śluzowych. Choroba przenosi się niezwykle łatwo. Jeśli jesteśmy nosicielami wirusa i nieestetyczny pęcherzyk pojawił się na naszych wargach co najmniej raz, musimy być przygotowani na to, że może pojawić się raz jeszcze.

Wirus opryszczki przenosi się niezwykle łatwo
Wirus opryszczki przenosi się niezwykle łatwo (123RF)

Wirus uaktywnia się w wyniku:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

• choroby, tj. przeziębienie;

• niskiej temperatury, np. silnych mrozów;

• wysokiej temperatury (opalanie, gorączka);

• urazu lub zabiegu dentystycznego;

menstruacji.

Obniżona odporność oraz stres sprzyjają pojawieniu się opryszczki wargowej. By zatem zapobiec jej wystąpieniu, konieczne jest odpowiednie odżywianie oraz łagodzenie skutków przemęczenia i napięcia nerwowego. Pomóc mogą techniki relaksacyjne oraz suplementacja odpowiednimi preparatami witaminowymi. W czasie choroby z kolei należy dużo odpoczywać i podjąć odpowiednie leczenie.

Wirus opryszczki uaktywnia się również w czasie mrozów, silnych wiatrów oraz mocnego nasłonecznienia (zwłaszcza latem). Gdy skóra jest narażona na zmiany temperatur, wówczas staje się sucha, odwodniona i szorstka. W tym okresie zatem należy pić duże ilości wody i sięgać po odpowiednie preparaty kosmetyczne , np. bezbarwne pomadki ochronne z filtrem. Działania profilaktyczne w przypadku wirusa opryszczki są nieskuteczne, gdyż choroba przenosi się niezwykle łatwo. Konieczne jest dbanie o higienę oraz korzystanie z osobnych przedmiotów codziennego użytku (ręczników, sztućców, przyborów higienicznych).

Musisz to wiedzieć

1. Groźna opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa jest bardzo groźna. Należy więc bardzo uważać, by wirus nie rozprzestrzenił się na inne części ciała, zwłaszcza w okolice oka. Po nałożeniu maści na opryszczkę koniecznie trzeba bardzo dokładnie umyć ręce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze