Trwa ładowanie...

Jak chronić dziecko przed chorobą rotawirusową?

Avatar placeholder
27.06.2019 14:34
Jak chronić dziecko przed chorobą rotawirusową?
Jak chronić dziecko przed chorobą rotawirusową? (123rf)

Ponieważ konsekwencje zarażenia rotawirusem mogą być dla niemowląt i małych dzieci bardzo poważne, należy zadbać o ochronę przed nim.

spis treści

1. Profilaktyka zakażeń wirusowych

Bardzo ważną rolę w

zapobieganiu infekcji rotawirusowej pełni właściwe przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Rotawirusy mogą utrzymywać się na skórze rąk do 4 godz., a na przedmiotach i powierzchniach nawet do kilku dni. Dlatego należy zawsze pamiętać, aby dokładnie myć ręce nie tylko w przypadku kontaktu z osobą chorą, ale także po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po zabawie itd. W przypadku gdy jedno dziecko w domu zachorowało, powinno się odizolować je od pozostałych dzieci, ponieważ ryzyko zarażenia się jest bardzo wysokie. Niestety zachowanie zasad higieny nie zawsze uchroni nas i nasze dziecko przed zakażeniem, dlatego konieczne jest podjęcie dodatkowych starań, aby go uniknąć.

2. Higiena to nie wszystko, czyli szczepimy dzieci przeciw rotawirusom

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Metodą znacznie skuteczniej chroniącą dziecko przed zakażeniem rotawirusem i zapobiegającą jej ostremu przebiegowi jest zastosowanie szczepienia ochronnego. Jest ono zalecane wszystkim niemowlętom w Europie i może być włączone do kalendarza szczepień wszystkich krajów europejskich. W Polsce szczepionka przeciw rotawirusom należy do szczepień zalecanych i jest zawarta w Programie Szczepień Ochronnych, co oznacza, że każde dziecko powinno taką szczepionkę otrzymać. Jednak z uwagi na ograniczone środki finansowe szczepienie przeciw rotawirusom (jako szczepionka zalecana, a nie obowiązkowa) nie jest refundowane przez państwo.

W Polsce dostępne są dwa preparaty szczepionki przeciwko rotawirusom. Badania naukowe pokazują, iż skuteczność obu szczepionek jest bardzo duża.

Bez względu na to, na który preparat się zdecydujemy, pierwszą dawkę szczepionki należy podać przed ukończeniem przez niemowlę 12 tygodnia życia, a cały cykl szczepienia zakończyć przed ukończeniem przez nie 24-32 tygodnia życia. Oba preparaty mają formę doustną. W przypadku pierwszego preparatu szczepionkę podaje się w 2 dawkach, między którymi należy zachować odstęp co najmniej 4-tygodniowy. W przypadku drugiego preparatu konieczne jest podanie 3 dawek również w odstępach 4-tygodniowych.

Koszt szczepionki za cały cykl szczepienia waha się od 600 do 700 zł, ale w punkcie szczepień może być tańszy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze