Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Jak radzić sobie z biegunką w ciąży?

Avatar placeholder
04.07.2019 08:57
Jak radzić sobie z biegunką w ciąży?
Jak radzić sobie z biegunką w ciąży? (123rf)

Biegunka podczas ciąży może być spowodowana różnymi przyczynami. Może się ona pojawić w wyniku stresu, osłabienia organizmu, zatrucia pokarmowego. Warto wiedzieć, że kiedy podczas ciąży pojawia się biegunka, leczenie najlepiej rozpocząć od razu. Jeśli zbyt długo będziemy z tym zwlekali, może pojawić się odwodnienie. Jeśli biegunka trwa dłużej niż jeden, dwa dni, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

spis treści

1. Przyczyny biegunki w ciąży

Biegunka u kobiet w ciąży występuje z tych samych powodów, co u innych osób. Jesteśmy jednak w stanie wskazać czynniki, które mogą wpłynąć na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia biegunki u kobiety w ciąży. Należą do nich m.in.:

• osłabienie systemu immunologicznego i co z tym związane, większa podatność na infekcje wirusowe oraz na infekcje bakteryjne, które mogą przyczynić się do pojawienia się rozwolnienia,

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

stres, który niezwykle często towarzyszy przyszłej mamie i jest częstym powodem biegunek,

• alergia pokarmowa lub niestrawność są bardzo częstymi czynnikami powodującymi biegunkę w ciąży. Jeśli taka biegunka utrzymuje się przez kilka dni, należy udać się do lekarza, gdyż może dojść do odwodnienia organizmu.

2. Objawy biegunki w ciąży

Kiedy znacznie zwiększa się częstotliwość oddawania stolca, można przypuszczać, że zmagamy się z biegunką. Jeśli wraz z częstotliwością zmienia się jego konsystencja i staje się bardziej płynny, możemy być niemal w 100 proc. pewni, że jest to biegunka. Natomiast, jeśli w stolcu pojawi się krew, ropa, śluz lub będzie dokuczała nam gorączka, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o poważnej infekcji. Warto pamiętać, że kiedy pojawia się biegunka, leczenie należy rozpocząć najszybciej, jak to jest możliwe.

3. Leczenie biegunki w ciąży

Najważniejsze w przypadku biegunki, która występuje w czasie ciąży, jest szybkie jej przeciwdziałanie. Kiedy pojawiła się ta dolegliwość, leczenie musi być podjęte od razu. W przeciwnym wypadku biegunka może doprowadzić do odwodnienia. Jest ono bardzo niebezpieczne, gdyż może powodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Woda jest ważna zarówno dla matki, jak i dla płodu. Wchodzi w skład ponad połowy masy naszego ciała i każdej komórki w organizmie człowieka. Podczas biegunki z organizmu są wypłukiwane razem z wodą witaminy, składniki mineralne oraz elektrolity, które są niezbędne do zdrowego rozwoju dziecka.

Kiedy rozwolnienie nie chce ustąpić lub się nasila, konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz zleca badania, które dadzą odpowiedź na to, co jest przyczyną biegunki. Jeśli będzie to niegroźna infekcja, może zapisać lekarstwa, które są bezpieczne dla matki i dziecka. Zaleci też odpoczynek i zmianę jadłospisu. Dieta podczas biegunki powinna być lekkostrawna. Należy zrezygnować z napojów gazowanych, słodyczy, smażonych potraw, tłustego jedzenia. Można za to jeść gotowane jabłka, kleiki z ryżu, a także kaszki na wodzie.

Musisz to wiedzieć

Jeśli biegunka będzie nieleczona, może się pojawić odwodnienie, a także zatrucie organizmu, co prowadzi do zaburzenia funkcjonowania nerek. Trzeba pamiętać, że woda jest niezbędna dla płodu. Potrzebuje on też odpowiednich składników odżywczych, które otrzymuje od matki. W przypadku, kiedy kobieta cierpi na biegunkę, ilość tych składników jest zbyt mała.

Trzeba pamiętać, że biegunka może występować krótko przed porodem. Nie jest to wtedy biegunka chorobowa. Ma ona na celu oczyszczenie i przygotowanie organizmu kobiety na przejście dziecka przez jej drogi rodne. I jest całkowicie naturalnym objawem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze