Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Jak pozbyć się opryszczki na ustach?

Avatar placeholder
03.07.2019 11:24
Jak pozbyć się opryszczki na ustach?
Jak pozbyć się opryszczki na ustach? (123rf)

Niestety, na działanie wirusa, który wywołuje opryszczkę, narażone jest ponad 80 proc. populacji. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jest jego nosicielem. Lekarze zgodnie twierdzą, że przed tym wirusem można się uchronić.

spis treści

1. Jak wygląda zakażenie opryszczką wargową?

Za pojawienie się opryszczki odpowiedzialny jest wirus HSV1. Drugi typ tego wirusa powoduje opryszczkę narządów płciowych zewnętrznych. Infekcja najczęściej umiejscawia się na błonie śluzowej, wrażliwej skórze. Najczęściej występują 4 etapy tego rodzaju schorzenia: najpierw skóra staję się napięta, a następnie pojawia się uciążliwy świąd i jej pieczenie. Na kolejnym etapie dochodzi do zaczerwienienia zawirusowanego miejsca, a na końcu pojawia się mała grudka i drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Zakażenie opryszczką dotyka osłabiony organizm
Zakażenie opryszczką dotyka osłabiony organizm (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Po jakim czasie pęcherzyk pęka? Najczęściej następuje to po 10 dniach. Jest to moment, w którym najważniejsza jest prawidłowa higiena zakażonego miejsca, aby nie dopuścić do sytuacji, w której wirus przeniesie się na inne miejsce na twarzy. Wirus HSV1 jest niebezpieczny dla oka. Opryszczka goi się długo i bardzo ważna jest dyscyplina, ponieważ np. zdrapywanie strupków może doprowadzić do blizn, może dojść do bakteryjnego nadkażenia, a sam proces leczenia wydłuży się.

2. Jak dochodzi do zakażenia?

• Wirus tego typu przenoszony jest drogą kropelkową.

• Niestety, wystarczy jedno zakażenie, aby stać się nosicielem.

• Może być również tak, że bakterie czekają na odpowiedni moment, aby się uaktywnić. Może dojść do tego pod wpływem stresu, miesiączki, wyziębienia organizmu czy przemęczenia. W momencie uaktywnienia się wirus przemieszcza się do błon śluzowych nosa czy warg i tam zaczyna się stan zapalny.

Objawy bakteryjnego, wirusowego, grzybiczego i atypowego zapalenia płuc u dzieci
Objawy bakteryjnego, wirusowego, grzybiczego i atypowego zapalenia płuc u dzieci [7 zdjęć]

Wśród czynników sprzyjających rozwojowi zapalenia płuc u dzieci wymienia się: zakażenia układu oddechowego,

zobacz galerię

• Sama opryszczka na wargach nie jest zbyt groźna, ale czasem może dojść do umiejscowienia się wirusa w oku, a stamtąd w mózgu. Powoduje to opryszczkowe zapalenie opon mózgowych .

3. Jak leczyć opryszczkę?

Najważniejsze, aby rozpoznać pierwsze objawy schorzenia. W aptekach można kupić np. preparaty przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Bez recepty dostępne są także maści, a w ostrych stanach zapalnych i przy długim ich trwaniu należy pójść do lekarza, który do kuracji może wprowadzić antybiotyk.

Musisz to wiedzieć

Trzeba także podjąć pewne środki ostrożności, np. trzeba myć częściej niż zwykle ręce, zaraz po nałożeniu leku na zainfekowane miejsce. Nie wolno dotykać oczu, dlatego trzeba uważać np. przy makijażu czy zakładaniu soczewek kontaktowych. Osoba, która ma opryszczkę, powinna korzystać z oddzielnych ręczników, kubków, naczyń i sztućców.

Wirus może powracać, dlatego po pierwszym zakażeniu należy zachować środki ostrożności, np. nie wolno dopuścić do tego, aby miejsce, w którym była opryszczka, zostało przeziębione.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze