Trwa ładowanie...

Jak postępować w przypadku migreny?

Avatar placeholder
08.11.2019 17:28
Jak postępować w przypadku migreny?
Jak postępować w przypadku migreny? (123rf)

Migrena, czyli gwałtowny, o różnym natężeniu ból głowy, który paraliżuje funkcjonowanie człowieka i wywołuje silne zmęczenie. Osoby z tendencją do migrenowych bólów głowy muszą mieć dobrane skuteczne leczenie i wiedzieć, jak zmniejszać możliwość występowania kolejnych napadów.

spis treści

1. Co robić, gdy migrena zaatakuje?

Migrena to przewlekła choroba, której leczenie powinno opierać się na stałej współpracy z lekarzem. Z uwagi na jej indywidualny przebieg, dobór skutecznego leku i sposobu bywa niejednokrotnie rozłożony w czasie. Jednakże trzeba wiedzieć, że nie należy tak silnych bólów lekceważyć i leczyć ich na własną rękę.

Najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z tą chorobą jest dobrze postawiona diagnoza oparta na bardzo precyzyjnie przeprowadzonym wywiadzie lekarskim. Dlatego tak istotne jest uświadomienie sobie wielu różnych istotnych faktów i połączeń podczas występowania czy też nasilenia napadu migreny.

Zobacz film: "O czym może świadczyć częsty ból głowy?"

Obserwacja siebie, świadomość swojego trybu życia i połączeń między wykonywaniem czynności, swoich reakcji a bólem głowy to bardzo istotne zadania dla każdego pacjenta.

Na migrenę istnieją sprawdzone sposoby
Na migrenę istnieją sprawdzone sposoby (123RF)

2. Leczenie farmakologiczne migreny

Lekarz po przeprowadzonym wywiadzie ma do zastosowania na bóle migrenowe szereg leków. Jednakże nie każdy polecony lek na konkretną osobę zadziała. Dlatego tak istotne jest informowanie lekarza prowadzącego o swoich obserwacjach po stosowanej farmakologii.

Migrenowy ból głowy wymaga zastosowania leków hamujących napady migreny oraz takich, które stosowane będą w profilaktycznym leczeniu.

Na liście leków doraźnie wpływających podczas napadów migreny wyróżnić można leki przeciwzapalne typu ketoprofen, ibuprofen czy naproksen oraz z serii tryptanów i opioidów. Jednakże do leków stosowanych jako leki profilaktyczne w leczeniu migreny zalicza się beta-adrenolityki, leki przeciwpadaczkowe, trójpierścieniowe lub inhibitory wychwytu serotoniny.

3. Niefarmakologiczne leczenie migreny

Oprócz pomocy bezpośredniej w oparciu o środki farmakologiczne konieczne jest też wdrożenie w leczeniu migreny sposobów, które bez interwencji tabletki zniwelują lub zminimalizują silny ból głowy lub nagłe napady migrenowe.

Zalecane przez lekarzy metody to np. stosowanie okładów na czoło lub odpoczynek w cichym, ciemnym i wywietrzonym pomieszczeniu. Nierzadko zdarza się, że niedobór cukru potęguje ból, dlatego też czasami w określonych przypadkach zaleca się spożycie słodkiego napoju.

Bez względu na rodzaj bólu głowy konieczne jest zastosowanie skutecznej, skrupulatnej i bardzo wnikliwej obserwacji swojego organizmu. Wówczas dobór metody niefarmakologicznej będzie nieco bardziej skuteczny aniżeli stosowanie czegoś z zasady czy też ze względu na ogólnikowe założenia.

W tak indywidualnie przebiegającej chorobie, dla jednych skuteczną metodą okazać się może sen, dla innych masaż głowy, a dla jeszcze innych stosowanie jogi czy technik relaksacyjnych.

Musisz to wiedzieć

4. Jak rozpoznać migrenowe bóle głowy?

Ból głowy może mieć różnorodną przyczynę i różne podłoże. Niekiedy człowiek doświadcza go z uwagi na zapalenie zatok, innym razem występuje napięciowy ból głowy, a jeszcze innym pojawiają się klasterowe bóle głowy. Mimo bardzo podobnych objawów, w każdym przypadku istotne jest dobre zdiagnozowanie przez lekarza wszystkich występujących u konkretnego pacjenta symptomów.

Pierwsze typowe objawy napadu migreny najczęściej objawiają się w postaci silnego bólu głowy i senności. Następnie mogą, ale nie muszą, wystąpić wahania nastroju, trudności w koncentracji, skupieniu uwagi. Może dojść do zmian neurologicznych w postaci zaburzeń wzrokowych. Zdarza się, że chorzy mogą przejawiać w trakcie bólu migrenowego objawy aury migrenowej lub też objawy mogą pojawić się przed samym napadem migrenowym.

Skuteczność niepogłębiania się bólu głowy czy też objawów mu towarzyszących lub wyprzedzających ból opiera się na dobrym analizowaniu objawów swojego ciała i szybkiemu zażyciu leków niwelujących ból głowy. Warto także zadbać o to, by wiedzieć, w jakich sytuacjach może dojść do napadu migreny. Wtedy będzie możliwe unikanie tego typu sytuacji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze