Trwa ładowanie...

Jak poradzić sobie z gorączką u niemowlęcia?

Avatar placeholder
10.12.2019 16:25
Jak poradzić sobie z gorączką u niemowlęcia?
Jak poradzić sobie z gorączką u niemowlęcia?

Gorączka u niemowląt to zawsze niepokojący sygnał dla rodziców. Zazwyczaj jest objawem infekcji ale może towarzyszyć również biegunce, ospie wietrznej, ząbkowaniu czy odczynowi poszczepiennemu. Aby jak najszybciej zareagować, warto uważnie obserwować dziecko i zacząć leczyć gorączkę objawowo przy pomocy sprawdzonych sposobów.

Jednym z nich jest paracetamol – lek pierwszego podania w gorączce i bólu1,2. W aptekach możemy znaleźć lek Pedicetamol®, który zawiera stężoną dawkę paracetamolu, dzięki czemu dziecko połyka mniej płynu, co dla rodzica oznacza łatwiejszą podaż preparatu. Można go stosować już od pierwszych dni życia za pomocą wygodnego kroplomierza.

1. ABC niemowlęcej gorączki

Standardowa temperatura ciała u zdrowego człowieka wynosi między 36 a 37°C. Kiedy podskoczy do 37,8°C mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Wyższe wartości kwalifikują się jako gorączka. Niewielka gorączka bywa korzystna dla walczącego z infekcją organizmu, jednak gdy przekroczy 38°C konieczne są leki przeciwgorączkowe. Gorączka jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u pediatry. Gorączka u dziecka pojawia się najczęściej przy infekcjach wirusowych lub bakteryjnych. Bywa następstwem odczynu poszczepiennego, uszkodzenia błony śluzowej żołądka, a także ząbkowania. Niekiedy świadczy o zachorowaniu na ospę wietrzną, lub inną, mniej poważną infekcję.

Mierzenie temperatury u niemowląt bywa kłopotliwe, obecnie jednak dysponujemy wieloma skutecznymi sposobami. Używając standardowego termometru elektronicznego powinniśmy umieścić go w odbycie dziecka na około 30 sekund, pamiętając o tym, by pokryć końcówkę tłustym kremem. Termometr elektroniczny możemy przyłożyć również do czoła, ale do tego rodzaju pomiaru można użyć również termometru paskowego. Mamy również do dyspozycji specjalny smoczek z termometrem. Najwygodniejsze, a jednocześnie najbardziej precyzyjne są termometry douszne, które wykorzystują podczerwień i przedstawiają dokładny wynik po jednej sekundzie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zwłaszcza gdy gorączka utrzymuje się dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem.

2. Jak radzić sobie z gorączką u niemowląt domowymi sposobami?

Niemowlę z podwyższoną temperaturą ciała powinno być ciepło ubrane i przykryte kocem, jednak nie wolno przy tym dopuścić do przegrzania się organizmu. Bardzo ważne jest regularne podawanie płynów, ale w niewielkich porcjach. Na podobnej zasadzie odbywać się powinno karmienie piersią. W tym czasie dziecko może tracić apetyt, dlatego nie podawaj pokarmu na siłę. Malucha możemy też kąpać, ale pod żadnym pozorem w zimnej wodzie. Jej temperatura powinna być o mniej więcej 2 stopnie niższa od temperatury ciała. Warto także ułożyć na główce i pachwinach niemowlaka kompresy, a jego nóżki owinąć mokrymi ręcznikami. Zadbaj by pomieszczenie, w którym przebywa dziecko nie było nagrzane, a powietrze odpowiednio nawilżone.

3. Paracetamol vs. Ibuprofen

Gorączkę u dziecka możemy zbijać przy pomocy ibuprofenu i paracetamolu. Oba leki wykazują podobną skuteczność w leczeniu gorączki u dzieci. Ibuprofen wykazuje dodatkowe działanie przeciwzapalne (grupa NLPZ) jednak przy objawowym leczeniu gorączki przy dziecięcych infekcjach wirusowych stosowanie leków przeciwzapalnych nie jest wymagane3,4.

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują paracetamol jako lek pierwszego podania w gorączce i bólu u niemowląt i małych dzieci, ponieważ charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa.

U niemowląt, paracetamol jest w dużej mierze wydalany w formie nietoksycznych, rozpuszczalnych w wodzie związków1,2. Na rynku znajdziemy preparaty z paracetamolem nadające się do stosowania od pierwszych dni życia, także u wcześniaków.

Jednym z nich jest Pedicetamol®, który charakteryzujące się wysokim stężeniem paracetamolu wynoszącym 100 mg/ml. Najwyższa stężona dawka paracetamolu na rynku ułatwia podawanie leku maluchowi, ponieważ mniejsza objętość płynu do połknięcia ogranicza szansę jego wyplucia. Paracetamol w płynie najlepiej podawać niemowlętom precyzyjnie przy pomocy kroplomierza, który jest dołączony do opakowania.

Informacja o produkcie PEDICETAMOL®

Nazwa produktu leczniczego: Pedicetamol®, paracetamol 100 mg/ml, roztwór doustny. Wskazania do stosowania: leczenie objawowe gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na paracetamol, substancję pomocniczą azorubinę lub inną wymienioną w składzie produktu. Podmiot odpowiedzialny: ”Polski Lek – Dystrybucja” Spółka z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze