Trwa ładowanie...

Jak odstawić dziecko od piersi?

Avatar placeholder
02.07.2019 10:43
Jak odstawić dziecko od piersi?
Jak odstawić dziecko od piersi? (123rf)

Jak odstawić dziecko od piersi? To bardzo trudne pytanie dla wielu mam. Wiele dzieci nie chce rezygnować zbyt łatwo z karmienia piersią, które daje nie tylko składniki odżywcze potrzebne maluchowi, ale także poczucie bezpieczeństwa, którego trudno doświadczyć w jakiejkolwiek innej sytuacji. Równie wiele mam ma problem z rezygnacją z tej wspaniałej i niepowtarzalnej więzi, jaką daje karmienie piersią.

spis treści

1. Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Lekarze zalecają, aby dziecko było karmione wyłącznie naturalnie przez pierwsze pół roku życia. Kolejne pół roku życia dziecka to rozszerzanie diety i wprowadzanie nowych produktów do menu, nadal karmiąc także piersią. Mleko mamy jest dla malucha najzdrowszym pokarmem, dostarczającym wszystkich potrzebnych substancji odżywczych, a także przeciwciał, aby walczyć z możliwymi infekcjami. Niektóre mamy decydują się na dłuższe karmienie piersią, inne kończą ten etap w życiu swoim i dziecka, kiedy tylko pozwalają im na to zalecenia. Obie te postawy są słuszne, jeśli taka jest właśnie decyzja matki. Nie ma górnej granicy wiekowej u dziecka dla karmienia naturalnego. W pewnym momencie jednak karmienie piersią przestaje być niezbędnym dziecku źródłem pokarmu, pozostaje tylko sposobem na smutek malucha, który dzięki bliskości mamy czuje się bezpiecznie.

2. W jaki sposób odstawić dziecko od piersi?

Bez względu na to, jak długo dziecko jest karmione piersią, prędzej czy później musi nadejść moment, w którym naturalne karmienie się kończy. Aby proces ten przebiegł bezstresowo dla dziecka i bezboleśnie dla piersi, trzeba rozpocząć go stopniowo. Najpierw opuszczamy jedno karmienie, później dwa na dzień. Jeśli dziecko domaga się piersi, co jest szczególnie częste, jeśli odstawia się je od piersi późno, można odwracać jego uwagę. Dobrze sprawdzi się zabawa z dzieckiem albo oferowanie mu innych przysmaków. Najłatwiej odstawia się dziecko od piersi bardzo powoli i stopniowo, najlepiej wtedy, kiedy maluch poznaje nowe potrawy, a jego dieta się rozszerza. Dzieci mogą nawet same w tym okresie tracić zainteresowanie piersią.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Niektórym mamom trudno sobie poradzić z poczuciem winy, które czują, kiedy dziecko płacze i domaga się piersi. Jeśli jednak matka jest już zmęczona karmieniem piersią i widzi, że karmienie przestało być dziecku potrzebne do dalszego rozwoju, może bez wyrzutów sumienia odstawić dziecko od piersi.

3. Jak dbać o piersi w czasie kończenia karmienia naturalnego?

Piersi także trzeba odzwyczaić od regularnego karmienia dziecka. Jeśli robi się to stopniowo, możemy uniknąć dolegliwości związanych z przepełnieniem piersi. W wielu przypadkach jednak konieczne jest samodzielne odciąganie pokarmu, kiedy piersi robią się ciężkie i obolałe. Najlepiej używać do tego laktatora. Pamiętajmy, aby nie odciągać pokarmu do końca. Wystarczy odciągnąć tyle, aby nie czuć ciężaru w piersiach. Wtedy organizm będzie miał możliwość odzwyczaić się od produkcji mleka dla dziecka. Na obolałe piersi można nakładać okłady z liści białej kapusty. Picie herbatki z szałwii dodatkowo osłabi laktację. Aby uniknąć zabrudzenia bielizny i ubrania wskutek kapania mleka z piersi, można używać wkładek laktacyjnych do biustonosza. Wchłaniają one nadmiar mleka, który wypływa z piersi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze