Trwa ładowanie...

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Marlena Trąbińska-Haduch, psycholog, terapeuta, MaterPater, Ośrodek Terapeutyczno-Edukacyjny wyjaśnia, jak uczyć dziecko samodzielności:

Zobacz film: "Jak zachęcić dziecko do pomagania?"

Rodzice często wyręczają swoje dzieci w codziennych obowiązkach, ponieważ wydaje im się, że wykonają je szybciej oraz lepiej. W ten sposób pozbawiają oni jednak dziecko możliwości rozwoju. Kiedy zacząć uczyć dzieci samodzielności i jakie zadania im powierzać?

Zobacz także:

- Rodzice mogą powierzać dzieciom zadania, które będą stymulować do samodzielności już od małego – mówi newsrm.tv Marlena Trąbińska-Haduch, psycholog, terapeuta z MaterPater, Ośrodka Terapeutyczno-Edukacyjnego. Już półtoraroczniaki bardzo chętnie pomagają rodzicom w różnych aktywnościach domowych. Chcą wycierać kurze, odkurzać dywan czy obierać z mamą ziemniaki. W takich sytuacjach rodzic może dawać dziecku pole do samodzielności, powierzając mu na przykład zadanie wrzucania obranych ziemniaków do garnka.

Dzieci chcą próbować swoich sił w różnych sytuacjach i to od rodzica zależy, czy mu na to pozwoli. Trzeba tylko pamiętać, żeby zadania dobierać odpowiednio do wieku pociechy i co więcej, pogodzić się z tym, że maluch powoli dorasta. Jak mówi Marlena Trąbińska-Haduch, zadań, które mają uczyć dziecko samodzielności jest mnóstwo, tylko zależy to w opozycji do bardzo dużej chęci rodzica do bycia potrzebnym. Im dziecko lepiej radzi sobie w życiu, tym bardziej rodzic czuje się zrzucony na dalszy plan.

Należy jednak pamiętać, że trzymanie dziecka pod kloszem i nadopiekuńczość nie chroni dzieci przed trudami życia dorosłego, tylko oducza ich radzenia sobie z takimi sytuacjami. Dlatego od najmłodszych lat należy dbać o to, aby dziecko było uczone jak być samodzielnym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.