Przejdź na WP

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Marlena Trąbińska-Haduch, psycholog, terapeuta, MaterPater, Ośrodek Terapeutyczno-Edukacyjny wyjaśnia, jak uczyć dziecko samodzielności:

Zobacz film: "Jak zachęcić dziecko do pomagania?"

Rodzice często wyręczają swoje dzieci w codziennych obowiązkach, ponieważ wydaje im się, że wykonają je szybciej oraz lepiej. W ten sposób pozbawiają oni jednak dziecko możliwości rozwoju. Kiedy zacząć uczyć dzieci samodzielności i jakie zadania im powierzać?

Zobacz także:

- Rodzice mogą powierzać dzieciom zadania, które będą stymulować do samodzielności już od małego – mówi newsrm.tv Marlena Trąbińska-Haduch, psycholog, terapeuta z MaterPater, Ośrodka Terapeutyczno-Edukacyjnego. Już półtoraroczniaki bardzo chętnie pomagają rodzicom w różnych aktywnościach domowych. Chcą wycierać kurze, odkurzać dywan czy obierać z mamą ziemniaki. W takich sytuacjach rodzic może dawać dziecku pole do samodzielności, powierzając mu na przykład zadanie wrzucania obranych ziemniaków do garnka.

Jak nauczyć dziecko samodzielności?
Jak nauczyć dziecko samodzielności? (123rf)

Dzieci chcą próbować swoich sił w różnych sytuacjach i to od rodzica zależy, czy mu na to pozwoli. Trzeba tylko pamiętać, żeby zadania dobierać odpowiednio do wieku pociechy i co więcej, pogodzić się z tym, że maluch powoli dorasta. Jak mówi Marlena Trąbińska-Haduch, zadań, które mają uczyć dziecko samodzielności jest mnóstwo, tylko zależy to w opozycji do bardzo dużej chęci rodzica do bycia potrzebnym. Im dziecko lepiej radzi sobie w życiu, tym bardziej rodzic czuje się zrzucony na dalszy plan.

Należy jednak pamiętać, że trzymanie dziecka pod kloszem i nadopiekuńczość nie chroni dzieci przed trudami życia dorosłego, tylko oducza ich radzenia sobie z takimi sytuacjami. Dlatego od najmłodszych lat należy dbać o to, aby dziecko było uczone jak być samodzielnym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.