Trwa ładowanie...

Jak leczyć różne rodzaje biegunki?

Avatar placeholder
28.06.2019 14:40
Jak leczyć różne rodzaje biegunki?
Jak leczyć różne rodzaje biegunki? (123rf)

Biegunka może mieć wiele przyczyn, np. może być skutkiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. U niemowląt luźne stolce mogą być spowodowane alergią, a także są przyczyną przejedzenia czy pojawiają się przy okazji ząbkowania. Kiedy można mówić o biegunce? W momencie, gdy wypróżnianie ma miejsce częściej niż 4 razy na dobę, stolce są wodniste, a taki stan utrzymuje się przez kilka dni. Jak wygląda leczenie biegunki? Wszystko zależy od jej przyczyn. Lek na biegunkę musi być dobrany także do innych objawów dodatkowych. Niepokojące symptomy, np. gorączka, wymioty, ostre skurcze żołądka, patologiczne substancje w kale – np. krew czy śluz, powinny być konsultowane z lekarzem.

spis treści

1. Biegunka wirusowa i bakteryjna

Luźne stolce wywołane wirusami powszechnie nazywane są grypą żołądkową lub jelitową. Przyczyną są najczęściej rotawirusy. Dolegliwość pojawia się w wyniku zakażenia dróg pokarmowych. Przy wirusach nie powinno się stosować antybiotyków, a leczenie opiera się na ścisłej diecie i stałym nawadnianiu organizmu. W przypadku każdej biegunki, także wywołanej przez wirusy, najważniejsze jest dostarczanie organizmowi płynów i dbanie o odbudowę flory bakteryjnej jelit. Nie wolno pić kolorowych, słodzonych napojów, ale wodę przegotowaną lub niegazowaną butelkową.

Biegunki wywołane są problemami żołądkowymi
Biegunki wywołane są problemami żołądkowymi (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Biegunka bakteryjna uaktywnia się po około 6–72 godzinach od momentu wniknięcia do organizmu bakterii. Do zakażenia może dojść na skutek styczności z bakterią np. Salmonelli, Campylobacter jejuni czy Escherichia coli. Przy mniejszej biegunce bardzo istotne jest nawadnianie organizmu, potrzebny będzie również nie tylko lek na biegunkę, ale również minimalizujący dodatkowe objawy, np. nudności i wymioty. Przy ostrzejszych stanach lekarz zleca posiew kału. Na bazie wyników dobiera antybiotyk i preparaty, które mają za zadanie wyrównać poziom utraconych elektrolitów. Ważne jest właściwe dobranie leków, które nie będą tylko hamowały biegunki, ale będą też wychwytywały wszelkie toksyny z układu pokarmowego. Takim lekiem jest np. węgiel leczniczy.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

2. Inne przyczyny biegunki

Biegunka może być spowodowana stresową sytuacją. Jest to częsta reakcja organizmu na stres u osób o nieodpornym systemie nerwowym. Do biegunki prowadzić może również nadwrażliwość jelit dziecka na określone rodzaje pokarmu, ale także na jego temperaturę – np. organizm reaguje luźnym stolcem na gorące lub bardzo zimne potrawy. Jednak przy takiej biegunce nie pojawiają się dodatkowe dolegliwości. Coraz częściej lekarze diagnozują u pacjentów alergię pokarmową, której jedną z przyczyn może być właśnie biegunka. Jedynym sposobem na sprawdzenie, na który rodzaj jedzenia organizm tak reaguje, jest metoda eliminacji i wykonanie testów zleconych przez lekarza. Gdy w kale pojawia się śluz, ropa czy krew, jest to znak, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Takie objawy daje wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Inne objawy tej choroby to skurcze żołądka, parcie na stolec, wysoka gorączka, a czasem przyspieszona akcja serca.

Musisz to wiedzieć

Jest to choroba nieuleczalna, wymagająca stałej kontroli lekarskiej i leczenia farmakologicznego. Inne powody biegunki to np.:

• choroba Leśniowskiego-Crohna: biegunka po jedzeniu;

• biegunka w wyniku nadczynności tarczycy;

• biegunka jako reakcja na leki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze