Trwa ładowanie...

Jak leczyć kaszel u dziecka?

Avatar placeholder
08.05.2023 23:57
Jak leczyć kaszel u dziecka?
Jak leczyć kaszel u dziecka? (123rf)

Kaszel ma wiele twarzy. Może być suchy, mokry i alergiczny. Powikłania po nim mogą być bardzo poważne. Może się bowiem skończyć nawet na zapaleniu płuc. Kiedy kaszel jest objawem choroby? Jak go leczyć? O czym świadczą różne rodzaje kaszlu? Nie zawsze kaszel u najmłodszych to objaw przeziębienia. Niekiedy oskrzela informują nas w ten sposób, że do dróg oddechowych przedostał się kurz lub kawałek jedzenia. Kaszlem możemy reagować na intensywny zapach, dym papierosowy, ale także gdy chcemy odkrztusić wydzielinę spływającą z nosa do gardła lub która zalega w oskrzelach lub płucach.

spis treści

1. Kaszel alergiczny

Niekiedy dziecko pokasłuje, gdy bawi się z ulubionym zwierzakiem lub kiedy sprzątasz mieszkanie. Warto zwrócić uwagę na takie sytuacje, gdy nie ma innych objawów przeziębienia – gorączki, kataru i bólu gardła. Może to bowiem świadczyć o kaszlu alergicznym. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić testy alergiczne. Warto pamiętać, że nieleczona alergia może zamienić się w astmę.

Istnieje wiele rodzajów laszlu
Istnieje wiele rodzajów laszlu (123RF)

2. Suchy i mokry kaszel

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Sucha śluzówka i podrażnione gardło, a także spływająca do niego wydzielina z nosa to objawy przeziębienia. Infekcja wirusowa w początkowej fazie rozmnaża się w drogach oddechowych. Stąd suchy kaszel, który może być bardzo męczący – szczególnie podczas zasypiania. Na suchy kaszel stosuje się leki przeciwkaszlowe, które go łagodzą i pozwalają zasnąć. Sprawdzi się także syrop z cebuli.

Mokry kaszel pojawia się po kilku dniach trwania infekcji. Gęsty śluz gromadzi się w drogach oddechowych i wymusza odkasływanie wydzieliny. Pomocne będą w tym przypadku syropy wykrztuśne, które rozpuszczą śluz i ułatwią jego odkrztuszanie. Można także stosować inhalacje z soli fizjologicznej lub innych preparatów zaleconych przez lekarza.

Kiedy zaczyna kasłać niemowlę, najlepiej od razu udać się z nim do lekarza. U tak małych dzieci niekiedy trudno rozróżnić zwykłe przeziębienie od zapalenia oskrzeli czy zapalenia płuc. Ze starszym dzieckiem możemy poczekać kilka dni, ale jeżeli choroba nie ustępuje lub jeżeli się nasila, również należy skonsultować się z lekarzem. Nieleczony kaszel lub niecałkowicie oczyszczone z wydzieliny górne drogi oddechowe mogą skutkować zapaleniem oskrzeli, co z kolei prowadzi do zapalenia płuc.

3. Co oznacza szczekający kaszel?

Kiedy dziecko ma chrypę i suchy, szczekający kaszel, może to świadczyć o zapaleniu krtani. Infekcja pojawia się nagle. Niekiedy dziecko nie może mówić i z trudem oddycha. Przyczyną jest obrzęk błony śluzowej krtani, który zatyka i tak wąskie drogi oddechowe u dziecka. Kiedy wystąpią trudności z oddychaniem i widać, że dziecko się dusi, należy natychmiast wezwać lekarza. Chłodne powietrze może zmniejszyć objawy duszności. Nie należy jednak podawać dziecku żadnych płynów. Przy z trudem łapanym powietrzu dziecko mogłoby się zakrztusić.

Musisz to wiedzieć

4. Co można zrobić, gdy dziecko dopada kaszel?

Przy kaszlu spowodowanym zwykłą infekcją wirusową:

  • Należy dbać o odpowiednią wilgotność powietrza – suche powietrze dodatkowo wysusza śluzówkę i podrażnia gardło. Warto również często wietrzyć pokój chorego, szczególnie przed położeniem go spać.

  • Dbaj o to, aby dziecko odpoczywało w pozycji półsiedzącej. Wydzielina spływa wówczas do gardła i ułatwia odkrztuszanie.

  • Należy dużo pić – pomocna będzie herbata z sokiem malinowym lub herbata z lipy.

  • Można stosować inhalacje – ułatwiają rozpuszczanie wydzieliny i odkrztuszanie. Inhalacje łagodzą również ból i nieprzyjemne drapanie gardła.

  • Można oklepywać plecy dziecka – wydzielina łatwiej się wówczas odrywa i nie zalega w oskrzelach. Kaszlu u dziecka nie należy bagatelizować. Nieleczony lub niewyleczony może doprowadzić do zapalenia oskrzeli i do zapalenia płuc.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Kaszel u dziecka – kiedy jest niebezpieczny?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze