Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Jak leczyć AZS u dzieci?

Avatar placeholder
28.06.2019 14:25
Jak leczyć AZS u dzieci?
Jak leczyć AZS u dzieci? (123rf)

Atopowe zapalenie skóry objawia się zmianami skórnymi, które mogą być bolesne, swędzące i wprowadzające w gorszy nastrój. Tak jak dorośli mogą to zrozumieć i próbować sobie z tym radzić, tak wytłumaczenie dziecku, co się dzieje, może być znacznie trudniejsze. Szczególnie, jeżeli choroba dotyka dzieci kilkumiesięcznych. Jak radzić sobie z AZS, gdy dotyka dzieci?

spis treści

1. Walka z AZS od zewnątrz

Skóra atopowa jest cienka, sucha i podatna na podrażnienia. Dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Skóra dziecka z AZS posiada niedostateczną ilość aminokwasów i należy ją odpowiednio nawilżać i natłuszczać. Warto w tym celu wybrać specjalne emolienty, które poprawią jakość skóry, sprawią, że stanie się ona bardziej elastyczna i nawilżona. W przypadku dzieci z alergią, należy stosować środki bezzapachowe, bez dodatków mydła i niepodrażniające. Balsamy i kremy powinny zmniejszać świąd i zaczerwienienie.

Z atopowym zapaleniem skóry należy walczyć też od wewnątrz
Z atopowym zapaleniem skóry należy walczyć też od wewnątrz (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

W walce z atopowym zapaleniem skóry wybierajmy dla dziecka produkty, które będą pielęgnować, oczyszczać, nawilżać i natłuszczać. Dobrze, jeżeli zawierają one jedynie naturalne składniki. Co więcej, powinny regenerować uszkodzony naskórek, zapobiegać utracie wody i wzmocnić ochronny płaszcz lipidowy, aby lepiej dawał sobie radę z atakującymi go drobnoustrojami.

2. Walka z AZS od wewnątrz

Mając pełen obraz choroby, jaką jest AZS, możemy lepiej sobie z nią poradzić. Zmiany skórne i swędzenie to jedne z objawów zewnętrznych. Widziane gołym okiem i odczuwalne dla każdego chorego. Jednakże walka z atopowym zapaleniem skóry to także wspieranie dobrych bakterii, które mogą pomóc od środka. Same maści i kremy, które łagodzą nieprzyjemne objawy, to nie wszystko. Probiotyki i odpowiednia dieta mogą wspomóc rozwój układu odpornościowego – niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i stanowiącego barierę dla alergenów.

3. Jak wzmocnić barierę jelitową?

Słaba bariera jelitowa jest jedną z przyczyn powiększania się alergii. Nie jest bowiem zbyt odporna, aby poradzić sobie z drobnoustrojami, które ją atakują. Wraz z wyborem odpowiednich kremów, maści i innych specyfików, które pomagają w zmniejszeniu objawów, należy wysłać do organizmu dziecka „żołnierzy”, którzy wspomogą walkę z chorobą we wnętrzu organizmu. Mowa tutaj o dobrych bakteriach – szczepach bakterii kwasu mlekowego – które znajdują się w probiotykach dla dzieci z AZS i alergią pokarmową. Zadaniem tych bakterii jest wzmocnienie ścian jelita, a także stymulowanie ich dojrzewania. Jednak to nie wszystko. Szczepy bakterii kwasu mlekowego pomagają w walce z bakteriami chorobotwórczymi poprzez zmniejszanie objawów.

Musisz to wiedzieć

4. Jak dobrać probiotyk przeciw AZS dla dziecka?

Według specjalistów największą skuteczność mają bakterie pochodzące z obszaru geograficznego, w którym przebywa chore dziecko. Wpływ ma tu skład ilościowy i jakościowy mikroflory organizmu. Warto zatem skonsultować się z lekarzem, który preparat będzie w naszym przypadku odpowiedni. Dobrze, jeżeli jest to środek do postępowania dietetycznego w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry. Głównym zadaniem takiego środka jest wpływ na dojrzewanie bariery jelitowej i rozwój mechanizmów antyalergicznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze