Jak korzystać z glukometru?

Cukrzyca to choroba, w której należy stale i regularnie badać poziom cukru we krwi. Dzięki temu chory może szybko zareagować i zażyć odpowiednią dawkę insuliny. Najnowsze glukometry służą do samodzielnego mierzenia poziomu cukru, są lekkie i wygodne w użyciu. Jak należy korzystać z takiego urządzenia?

Glukometr to przyrząd, którym nakłuwa się opuszek palca w celu pobrania krwi na niewielki pasek. Automat w ciągu kilku sekund odczytuje wynik stężenia cukru we krwi. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby wynik był wiarygodny.

spis treści

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

1. O czym trzeba pamiętać przy korzystaniu z glukometru?

Przed nakłuciem i pobraniem krwi na pasek należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Warto przy tym wiedzieć, aby nie używać w tym celu mydła ze środkami dezynfekującymi ani alkoholem. Mogą one zaburzyć wynik poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi.

Glukometr służy do pomiaru poziomu cukru we krwi
Glukometr służy do pomiaru poziomu cukru we krwi

Najlepiej umyć dłonie w ciepłej wodzie przy użyciu zwykłego mydła. Następnie należy użyć glukometru poprzez nakłucie z boku opuszka palca. Warto również pamiętać, że badanie wykonujemy rano, na czczo, około 8–14 godzin po ostatnim posiłku.

To też warto wiedzieć

2. Wynik poziomu cukru we krwi

Prawidłowy wynik stężenia cukru we krwi powinien być na poziomie 60-99 mg/dl. Nieodpowiednia glikemia na czczo jest na poziomie 100-125 mg/dl. Wynik powyżej 126 mg/dl świadczy o cukrzycy.

Jedzenie pełne cukru - unikaj tych produktów!
Jedzenie pełne cukru - unikaj tych produktów! [10 zdjęć]

Istnieje ogromna różnica pomiędzy pieczywem paczkowanym a tym dostępnym w klasycznych piekarniach. Po...

zobacz galerię

Warto jednak pamiętać, że pomiar może zaburzyć spożywanie alkoholu, intensywne ćwiczenia lub używanie glukometru niezgodnie z instrukcją.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.