Trwa ładowanie...

Jak często USG w ciąży?

Avatar placeholder
27.06.2019 14:39
Jak często USG w ciąży?
Jak często USG w ciąży? (123rf)

Jak często robi się USG w ciąży? W niezagrożonej, prawidłowo rozwijającej się ciąży wystarczy trzykrotne lub czterokrotne badanie ultrasonograficzne, ale zależy to od decyzji matki i jej lekarza prowadzącego ciążę. Takie badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem powikłań u matki i dziecka, a równocześnie dostarcza bardzo pomocnych informacji o rozwoju dziecka, wieku ciąży i ryzyku powikłań ciąży. Przeprowadza się go dodatkowo także wtedy, kiedy podejrzewane są powikłania ciąży.

spis treści

1. Jak często robi się USG w ciąży?

Badanie ultrasonograficzne jest jednym z najważniejszych badań w ciąży, a równocześnie jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i nieniosącym za sobą ryzyka powikłań. Pierwsze badanie USG jest przeprowadzane między 7. a 8. tygodniem ciąży. Dzięki temu można stwierdzić, czy płód zagnieździł się w jamie macicy, czyli wykluczyć ciążę pozamaciczną. Lekarz określa także, czy ciąża jest mnoga, czy pojedyncza. Podczas pierwszego badania USG, lekarz jest w stanie określić wiek płodu, a także przewidywany termin porodu. Dodatkowo lekarz oceni budowę macicy, aby określić ryzyko powikłań ciąży, oraz stan kosmówki. Kosmówka około 16.-18. tygodnia ciąży przekształci się w łożysko.

Drugie badanie USG jest zalecane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Wtedy lekarz może ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo. USG pozwala zbadać czynność serca i mózgu płodu, przezierność karkową (wiąże się z niektórymi zespołami wad wrodzonych, takimi jak zespół Downa), a także budowę poszczególnych części ciała.

Zobacz film: "Trójwymiarowe USG"

Trzecie badanie USG przeprowadza się między 18. a 22. tygodniem ciąży. Lekarz zwraca szczególną uwagę na budowę czaszki, kręgosłupa, nerek i serca, aby wykluczyć ich wady wrodzone. Może to zrobić właśnie między 18. a 22. tygodniem ciąży, gdyż wtedy narządy są wystarczająco duże, by je obejrzeć, a szkielet nie jest skostniały i nie zasłania ich całkowicie. Już po 18. tygodniu po poczęciu, u dziecka można zwykle określić jego płeć. Jednak wiąże się to z pewną dozą niepewności, gdyż dziecko się porusza i często ustawia tak, że lekarzowi trudno stwierdzić z całkowitą pewnością, jaką maluch ma płeć. Ważniejsze jest stwierdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Ostatnie badanie USG robi się w 36. tygodniu ciąży. To ostatnie badanie pozwala stwierdzić, w jakiej pozycji jest dziecko przed porodem. Oceniana jest ilość płynu owodniowego, a także wielkość płodu i stan łożyska przed porodem. Te informacje będą bardzo pomocne przy porodzie.

2. Dodatkowe badania USG w ciąży

Badanie USG ciąży przeprowadza się także, kiedy kobieta uskarża się na niepokojące dolegliwości, sugerujące ciążę pozamaciczną lub zagrażające poronienie. Są to:

Oprócz tego częstsze badania USG są stosowane u kobiet chorujących przewlekle, na przykład na cukrzycę. Wiąże się to z faktem, że cukrzyca zwiększa ryzyko powikłań ciąży. Tak samo postępuje się w przypadku nadciśnienia tętniczego.

Badanie USG jest obecnie uważane za najbezpieczniejsze badanie ciąży, przy okazji dostarczające wielu cennych informacji o rozwoju płodu i przebiegu ciąży.

Dodatkowe badanie przeprowadza się także wtedy, kiedy minie termin porodu, czyli po 40. tygodniu ciąży. Jest ono konieczne, aby stwierdzić, czy dziecko może nadal pozostać wewnątrz macicy i czy nie zagraża to jego zdrowiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze