Jak często USG w ciąży?

Jak często robi się USG w ciąży? W niezagrożonej, prawidłowo rozwijającej się ciąży wystarczy trzykrotne lub czterokrotne badanie ultrasonograficzne, ale zależy to od decyzji matki i jej lekarza prowadzącego ciążę. Takie badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem powikłań u matki i dziecka, a równocześnie dostarcza bardzo pomocnych informacji o rozwoju dziecka, wieku ciąży i ryzyku powikłań ciąży. Przeprowadza się go dodatkowo także wtedy, kiedy podejrzewane są powikłania ciąży.

Polecane wideo:

Jak często robi się USG w ciąży?

Badanie ultrasonograficzne jest jednym z najważniejszych badań w ciąży, a równocześnie jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i nieniosącym za sobą ryzyka powikłań. Pierwsze badanie USG jest przeprowadzane między 7. a 8. tygodniem ciąży. Dzięki temu można stwierdzić, czy płód zagnieździł się w jamie macicy, czyli wykluczyć ciążę pozamaciczną. Lekarz określa także, czy ciąża jest mnoga, czy pojedyncza. Podczas pierwszego badania USG, lekarz jest w stanie określić wiek płodu, a także przewidywany termin porodu. Dodatkowo lekarz oceni budowę macicy, aby określić ryzyko powikłań ciąży, oraz stan kosmówki. Kosmówka około 16.-18. tygodnia ciąży przekształci się w łożysko.

Drugie badanie USG jest zalecane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Wtedy lekarz może ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo. USG pozwala zbadać czynność serca i mózgu płodu, przezierność karkową (wiąże się z niektórymi zespołami wad wrodzonych, takimi jak zespół Downa), a także budowę poszczególnych części ciała.

Trzecie badanie USG przeprowadza się między 18. a 22. tygodniem ciąży. Lekarz zwraca szczególną uwagę na budowę czaszki, kręgosłupa, nerek i serca, aby wykluczyć ich wady wrodzone. Może to zrobić właśnie między 18. a 22. tygodniem ciąży, gdyż wtedy narządy są wystarczająco duże, by je obejrzeć, a szkielet nie jest skostniały i nie zasłania ich całkowicie. Już po 18. tygodniu po poczęciu, u dziecka można zwykle określić jego płeć. Jednak wiąże się to z pewną dozą niepewności, gdyż dziecko się porusza i często ustawia tak, że lekarzowi trudno stwierdzić z całkowitą pewnością, jaką maluch ma płeć. Ważniejsze jest stwierdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Ostatnie badanie USG robi się w 36. tygodniu ciąży. To ostatnie badanie pozwala stwierdzić, w jakiej pozycji jest dziecko przed porodem. Oceniana jest ilość płynu owodniowego, a także wielkość płodu i stan łożyska przed porodem. Te informacje będą bardzo pomocne przy porodzie.

Dodatkowe badania USG w ciąży

Badanie USG ciąży przeprowadza się także, kiedy kobieta uskarża się na niepokojące dolegliwości, sugerujące ciążę pozamaciczną lub zagrażające poronienie. Są to:

Oprócz tego częstsze badania USG są stosowane u kobiet chorujących przewlekle, na przykład na cukrzycę. Wiąże się to z faktem, że cukrzyca zwiększa ryzyko powikłań ciąży. Tak samo postępuje się w przypadku nadciśnienia tętniczego.

Badanie USG jest obecnie uważane za najbezpieczniejsze badanie ciąży, przy okazji dostarczające wielu cennych informacji o rozwoju płodu i przebiegu ciąży.

Dodatkowe badanie przeprowadza się także wtedy, kiedy minie termin porodu, czyli po 40. tygodniu ciąży. Jest ono konieczne, aby stwierdzić, czy dziecko może nadal pozostać wewnątrz macicy i czy nie zagraża to jego zdrowiu.

Interpretacja badań USG

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Interpretacja badań USG
Interpretacja badań USG

USG ciąży

Badania USG na szeroką skalę dostępne są od lat 80. XX wieku. Pomimo to, ze względu na swą dość dużą precyzyjność, stosunkowo niskie koszty (...) w diagnostyce prenatalnej. Choć ma dość krótką historię, obecnie chyba...

Interpretacja badań USG

USG 3D

dziecka rozwijającego się w łonie kobiety w czasie badania USG ma nie tylko charakter rozrywki, ale również wzmacnia poczucie związku matki (...) z nienarodzonym dzieckiem. Co to jest USG 3D? Podstawowe...

USG genetyczne

Kiedy zrobić USG genetyczne?

Kiedy zrobić USG genetyczne?

USG genetyczne to bardzo dokładne badanie USG (USG 3D, USG 4D lub USG kolorowe). Jest to badanie skupione na wykryciu ewentualnych wad genetycznych u płodu.

Badania w ciąży

USG w ciąży

USG w ciąży

USG w ciąży wykonuje się minimum trzykrotnie: między 10. a 12. tygodniem, między 11. a 13. tygodniem oraz między 28. a 32. tygodniem.

USG ciążowe

USG pokazuje, w jaki sposób nikotyna wpływa na rozwój dziecka

USG pokazuje, w jaki sposób nikotyna wpływa na rozwój dziecka

Statystyki W Polsce w co drugim domu pali się papierosy, a w UE średnio w co trzecim. Polski palacz pali tyle papierosów, ile przecięty Europejczyk. Częściej zaś stara się rzucić palenie. A ile wśród nich znajduje się kobiet w ciąży?...

Interpretacja skrótów USG

Interpretowanie skrótów USG

Interpretowanie skrótów USG

Badanie USG jest najważniejszym i najdokładniejszym badaniem służącym ocenie rozwoju płodu w łonie matki.

USG (transwaginalne)

Trójwymiarowe USG

można postawić diagnozę co do konkretnej daty dopiero podczas 14 tygodnia ciąży. Jeśli chodzi o rozpoznanie płci dziecka przy użyciu USG (...) Badanie USG jest metodą, która pozwala na określenie wielkości...

USG ciążowe

Poznanie płci dziecka

Poznanie płci dziecka

Najnowsze metody pozwalają na poznanie płci dziecka już w 7 tygodniu ciąży.