Jak budować Rodzicielstwo Bliskości w trudnych sytuacjach?

O Rodzicielstwie Bliskości słyszy się coraz więcej, jednak nie każdy wie, czym jest ta metoda wychowawcza i w jaki sposób wprowadzić ją w życie. Aby ją poznać, warto sięgnąć po książkę autorstwa Marthy i Williama Searsów, którzy założenia nurtu opisują m.in. w „Księdze Rodzicielstwa Bliskości”.

Rodzicielstwo Bliskości opiera się głównie na wspieraniu rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka, a także budowania silnej więzi z rodzicem. Zaszczepienie w dziecku poczucia bezpieczeństwa i wrażliwości zaowocuje w przyszłości dużymi pokładami empatii malucha wobec innych, a w życiu dorosłym – otwartością, wrażliwością na potrzeby innych, a także samodyscypliną i poczuciem pewności siebie.

Rodzicielstwo Bliskości od chwil narodzin

Teoria Searsów opiera się przede wszystkim na miłości, bliskości i szacunku rodziców do dziecka. Pozwala maluchowi na poznawanie i nazywanie swoich emocji oraz zapewnia maksimum poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia ze strony opiekuna. Żeby jednak Rodzicielstwo Bliskości zaowocowało w przyszłości, już od momentu narodzin warto scalać rodzinne więzi w każdym możliwym momencie.

Należy zacząć już od samego porodu, w którym aktywnie powinien uczestniczyć tata. To on w przypadku cesarskiego cięcia może zamiast mamy przytulić do piersi noworodka i kangurować z nim „skóra do skóry”. Rodzicielstwo Bliskości zachęca także do karmienia naturalnego i spania przy dziecku. Dzięki temu organizm mamy i maluszka wytwarza wysoki poziom endorfin, które powodują uczucie spokoju, relaksu i budują intymność matki z dzieckiem. Aby być bliżej maluszka, warto także sięgnąć po chustę, która pozwoli dziecku na częsty kontakt z rodzicem, słuchanie bicia jego serca (zwłaszcza serca mamy, którego rytm zna jeszcze z brzuszka), a także pozytywnie wpłynie na zmysł dotyku. Dzieci uwielbiają być noszone na rękach i potrzebują tego do rozwoju emocjonalnego i psychomotorycznego. Nie wierz w mity o przyzwyczajeniu dziecka do noszenia. Twój maluszek potrzebuje być blisko ciebie.

Rodzicielstwo Bliskości w trudnych sytuacjach

Gdy maluszek jest wcześniakiem lub jego stan zdrowia wymaga hospitalizacji, rodzice martwią się, że stracili najcenniejsze, pierwsze godziny życia dziecka. Na szczęście ten czas można nadrobić bliskością. Wszystko dzięki kangurowaniu, które uspokaja oddech maluszka i reguluje bicie jego serca. Dodatkowo bliskość i zapach mamy lub taty, a także ich spokojny, cichy głos, buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj o wyjątkowej sile dotyku. Masuj niemowlę, głaszcz i noś na rękach. Bądź blisko dziecka i pozwól mu się odkrywać wszystkimi zmysłami.

Emostrefy wspierają budowanie Rodzicielstwa Bliskości

Z myślą o dzieciach marka Emotopic tworzy akcję „Blisko z Tobą chcę być” promującą Rodzicielstwo Bliskości już od pierwszych chwil życia. Aby ułatwić je w szczególności rodzicom wcześniaków, postawiła sobie za zadanie stworzenie w polskich szpitalach Emostref wyposażonych w fotele do kangurowania oraz leżanki do czuwania przy dzieciach pozostających w szpitalu. Wszystko po to, aby maluchy mogły być jak najbliżej rodziców w komfortowych warunkach pozwalających na budowanie więzi.

Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji i aktywnie wesprzeć powstawanie Emostref, wystarczy, że wypełnisz formularz na stronie Emostrefa.pl i napiszesz, który szpital potrzebuje u siebie takiego miejsca. Możesz także pomóc, kupując dermokosmetyki Emotopic lub Koalę, maskotkę Emotopic. Część pieniędzy ze sprzedaży zasila wyposażenie Emostref w polskich szpitalach.

Artykuł sponsorowany

Anna Bator

O autorze

Anna Bator

Interesuje się rozwojem emocjonalnym i społecznym małego dziecka oraz zaburzeniami integracji sensorycznej. Aktywna uczestniczka warsztatów dla rodziców promujących m.in. nurt Rodzicielstwa Bliskości czy naturalne karmienie. Ukończyła filologię polską o specjalności pedagogicznej wraz z kursem psychologii dziecięcej. Autorka tekstów dla serwisów internetowych, w tym Dzieci.pl, abcZdrowie.pl i Allegro.pl.Prywatnie mama Sebastiana. W redakcji Parenting.pl od 2011 roku.

Redakcja parenting.pl, 2 miesiące temu

Blisko z Tobą chcę być

Komentarze