Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Włosy w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 15:32
Włosy w ciąży
Włosy w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Włosy nieustannie rosną i wypadają. Gdy kobieta jest w ciąży, stale pozostają w fazie wzrostu, mogą więc być gęstsze i bardziej błyszczące. Niektóre kobiety twierdzą, że ich włosy wyglądają lepiej niż kiedykolwiek, inne narzekają, że sprawiają więcej trudności z odpowiednim ułożeniem. Dzieje się tak, ponieważ okres ciąży to przede wszystkim czas silnej burzy hormonalnej. Stąd w tym czasie należy położyć szczególny nacisk na odpowiednią pielęgnację włosów. Dobrze dobrane kosmetyki i skuteczność domowych sposobów, to gwarancja na pomyślne rozwiązanie problemu.

spis treści

1. Pielęgnacja włosów w ciąży

W przypadku suchych, trudnych do ułożenia włosów, końcówkom może pomóc olej z kiełków pszenicy. Przed myciem głowy należy go wetrzeć we włosy, a następnie umyć je delikatnym szamponem. Suche włosy myjemy możliwie najrzadziej, np. raz w tygodniu, przy czym szamponu nie wcieramy bezpośrednio w głowę, tylko najpierw rozcieramy w dłoniach i dopiero wówczas rozprowadzamy na włosy.

Jeśli wysoki poziom estrogenów wzmógł produkcję łoju i sprawił, że włosy stały się bardziej przetłuszczone, dobrze jest myć je częściej i nie suszyć zbyt gorącym strumieniem powietrza, ponieważ ciepło dodatkowo stymuluje pracę gruczołów łojowych. Warto zatem pamiętać, że włosy przetłuszczające się myjemy w letniej wodzie i staramy się nie czesać i nie masować głowy zbyt długo, by tym samym nie pobudzać skóry do wydzielania nadmiernej ilości łoju.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

2. Farbowanie włosów w ciąży

Nie ma dowodów, by farbowanie włosów w ciąży mogło powodować zaburzenia w rozwoju płodu. Ryzyko jest właściwie tylko teoretyczne, ale ponieważ podczas ciąży wskazana jest zwiększona ostrożność, gdy tylko jest to możliwe, należy zrezygnować z kolejnych zabiegów koloryzujących. Szczególnie ważne jest to w pierwszych trzech miesiącach ciąży, kiedy trwa organogeneza, czyli intensywny rozwój wszystkich narządów dziecka. Jeśli mimo to nie możesz obyć się bez koloryzacji, a jednocześnie nie chcesz ryzykować zdrowia dziecka, zdecyduj się na delikatne odcienie farb na bazie wyciągu z roślin, a unikniesz kontaktu z chemikaliami, zawartymi w typowych farbach do włosów.

3. Trwała ondulacja w ciąży

Nie zaleca się trwałej ondulacji i chemicznego prostowania włosów w czasie ciąży. Po pierwsze, wpływ hormonów na substancje chemiczne zawarte w tych produktach może spowodować nieoczekiwane reakcje tj. zbyt słaby lub zbyt silny efekt zabiegu. Po drugie, stosowane roztwory chemiczne wchłaniają się przez skórę głowy do naczyń krwionośnych, co może stwarzać niebezpieczeństwo dla rozwoju płodu. Co prawda badania nie potwierdzają wpływu tego typu zabiegów na wady rozwojowe dziecka, ale zanim uzna się trwałą ondulację za zabieg bezpieczny, należy zachować ostrożność i poczekać na narodziny dziecka.

4. Łupież w ciąży

Niestety, w czasie ciąży łupież pojawia się bardzo często. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmiana równowagi hormonalnej oraz bakteryjnej. Najczęściej jest on efektem łojotokowego zapalenia skóry i aby go wyleczyć myjemy głowę co 3 – 4 dni, używając specjalnych szamponów przeciwłupieżowych. Skuteczność wzrasta, jeśli jednocześnie z szamponami stosujemy balsamy i odżywki przeciwłupieżowe, które zapobiegają zapaleniom skóry oraz przywracają jej naturalne ph. Można również wykorzystać kilka produktów naturalnych, np. wyciąg z czarnej rzodkwi, płukankę z pokrzywy lub naftę kosmetyczną.

Następny artykuł: Przyczyny wypadania włosów po ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze