Trwa ładowanie...

Parcie w poziomym klęku

Avatar placeholder
30.08.2014 03:16
Parcie w poziomym klęku
Parcie w poziomym klęku

Parcie w poziomym klęku to pozycja porodowa stosowana w drugim okresie porodu. Ta pozycja może być stosowana na przemian z innymi pozycjami na łóżku porodowym. Parcie w klęku wygodne jest do rodzenia dużych dzieci. Ta pozycja, podobnie jak pozycja w klęku z osobą towarzyszącą, wybierana jest przez kobiety, gdy poród następuje bardzo szybko. Pomoc osoby towarzyszącej w tej wertykalnej pozycji porodowej może być także potrzebna kobiecie rodzącej w celu wykonania masażu bolących miejsc.

1. Jak wygląda parcie w poziomym klęku?

Ta wertykalna pozycja porodowa jest podobna do pozycji w klęku z osobą towarzyszącą, także odbywa się na łóżku porodowym. Różnicą jest brak bezpośredniego udziału osoby towarzyszącej w porodzie. Kobieta rodząca klęczy na łóżku porodowym z szeroko rozstawionymi nogami. Obiema rękami zapiera się o szczebelki poręczy znajdujących się na brzegach łóżka. Pośladki unosi do góry i opuszcza oraz lekko je wypina do tyłu. Przednią część ciała układa w ten sposób, aby było ustawione równolegle do łóżka porodowego.

Wygląda to w ten sposób, że plecy kobiety są proste. Najlepiej, aby głowa była w pozycji prostej, ale czasami odchylanie jej do tyłu, ułatwia kobiecie parcie. Kobieta rodząca w trakcie porodu w tej pozycji może pomagać sobie przez głębokie oddychanie przeponą.

2. Kiedy wybrać pozycję w poziomym klęku?

Zobacz film: "Powikłania poporodowe"

Taka pozycja porodowa może być poprzedzona w fazie przejścia, między pierwszym okresem porodu, a drugim, inną pozycją porodową, jaką jest klęczenie na łóżku porodowym. Ta pozycja przejściowa przygotowuje kobietę do parcia w poziomym klęku. Często wybierana jest przez kobiety, gdy dziecko mające przyjść na świat jest duże. Parcie w poziomym klęku ułatwia rodzenie się barków. Taka pozycja także wybierana jest przez kobiety spontanicznie, szczególnie, gdy poród przebiega szybko.

Parcie w poziomym klęku może być także być stosowane na zmianę z parciem w klęku z osobą towarzyszącą. Ta pozycja wertykalna może być stosowana, gdy podczas porodu występują dolegliwości bólowe pleców czy tylnej części nóg. W czasie między skurczami osoba towarzysząca może wykonywać masaż bolących miejsc. Do takiej pozycji warto przygotować się wcześniej, poprzez ćwiczenie nóg i rąk. Szkoła rodzenia umożliwia zapoznanie się z możliwymi pozycjami porodowymi i stwierdzenie czy pozycja, jaką jest parcie w poziomym klęku jest odpowiednią pozycją dla danej kobiety.

3. Zalety pozycji porodowej w poziomym klęku

Podczas silnego parcia w tej pozycji wzmaga się siła skurczu szyjki macicy, co skutkuje szybszym wypychaniem dziecka. Dodatkowo w tej pozycji siła parcia wspomagana jest przez siły grawitacyjne. Oprócz tego takie ułożenie ciała kobiety pozwala na swobodne rozszerzanie się kanału rodnego. Wszystko to przyśpiesza całą akcję porodową, co ewidentnie jest pożądane przez każdą kobietę.

W trakcie drugiego okresu porodu parcie w poziomym klęku może być stosowane na zmianę z innymi pozycjami, co sprzyja rozluźnianiu mięśni. Przy takim ułożeniu ciała występuje także mniejsze ryzyko pęknięcia krocza. Ta pozycja wertykalna jest także pomocna dla położnej, ponieważ pozwala na łatwe zaobserwowanie jak obniża się główka dziecka.

Następny artykuł: Parcie w pozycji siedzącej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze