Trwa ładowanie...

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)

Avatar placeholder
29.09.2020 09:24
Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)
Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa) to kalendarzyk małżeński. Dzięki wykorzystaniu tej metody wylicza się dni płodne i niepłodne kobiety bez samoobserwacji koniecznej w innych naturalnych metodach planowania rodziny. Jak wszystkie naturalne metody antykoncepcji wymaga, aby powstrzymać się od współżycia w dni płodne kobiety. Jeśli jest stosowana jako metoda wspomagająca płodność kobiety, współżycie powinno się odbywać w dni płodne. Ta metoda planowania rodziny zaczyna być miarodajna po co najmniej 6-12 miesiącach obserwacji cykli danej kobiety.

spis treści

1. Jak stosować metodę kalendarzykową?

Kalendarzyk małżeński wymaga wynotowywania tylko długości cyklów miesiączkowych przez 6-12 cykli. Długość cyklu to ilość dni między pierwszymi dniami krwawienia miesiączkowego. Nie bierze się pod uwagę innych objawów sugerujących płodność kobiety, takich jak podstawowa temperatura ciała, ilość i konsystencja śluzu szyjkowego oraz objawy szyjki macicy. Dni płodne i niepłodne wylicza się na podstawie momentu wystąpienia krwawienia.

Założeniem umożliwiającym wyliczenie dni płodnych i niepłodnych jest fakt, że owulacja występuje 12-16 dni przed miesiączką. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 12-24 godziny od owulacji, a plemniki mogą żyć w organizmie kobiety 2-7 dni.

2. Co robić, aby wyliczyć dni płodne i niepłodne?

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"
  1. Najpierw wybieramy najdłuższy i najkrótszy cykl z zaobserwowanych przez nas przez ostatnie 6-12 miesięcy.
  2. Po odjęciu 18 dni od najkrótszego cyklu, otrzymujemy pierwszy dzień płodny.
  3. Dni po wystąpieniu miesiączki, a przed wyznaczonym pierwszym dniem płodnym są niepłodne.
  4. Po odjęciu 11 dni od najdłuższego cyklu, otrzymujemy ostatni dzień płodny.
  5. Dni między ostatnim dniem płodnym, a miesiączką są niepłodne.

3. Wady i zalety metody kalendarzowej

Ta metoda jest stosunkowo łatwa do stosowania. Nie wymaga codziennych obserwacji śluzu, temperatury ciała czy objawów szyjki macicy. Wystarczy zaznaczyć w kalendarzyku małżeńskim dzień, w którym pojawiła się miesiączka. Inną jej zaletą jest fakt, że tak, jak wszystkie naturalne metody planowania rodziny, nie ingeruje w zdrowie i równowagę hormonalną kobiety.

Ta naturalna metoda planowania rodziny dość późno zyskuje skuteczność. Absolutne minimum przed zastosowaniem jej jako metody antykoncepcji to obserwacja cyklu owulacyjnego przez pół roku. Dość trudno ją stosować na bieżąco, działa wstecz i nie ma gwarancji, że w obecnym cyklu wyliczenia będą się zgadzały.

Kolejną jej wadą jest to, że jest nieskuteczna u kobiet po porodzie w okresie połogu. Nie jest też wydajna w przypadku kobiet o nieregularnym trybie życia i nieregularnych cyklach miesiączkowych (różnica między najkrótszym, a najdłuższym cyklem nie powinna wynosić więcej niż 8 dni). Poza tym regularność cyklu menstruacyjnego kobiety może się wahać, szczególnie, jeśli kobieta podróżuje, odchudza się, choruje czy jest przemęczona. Metoda nie jest zalecana dla kobiet, których cykle są krótsze niż 25 dni. Nawet w przypadku poprawnego stosowania tej metody i pewnej regularności cyklu menstruacyjnego kobiety, jej skuteczność wynosi 20-24 według współczynnika Pearla.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze