Trwa ładowanie...

Komplikacje porodu domowego

Avatar placeholder
09.08.2014 09:56
Komplikacje porodu domowego
Komplikacje porodu domowego

Komplikacje porodu domowego mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Pamiętajmy jednak, że powikłania okołoporodowe mogą się pojawić zarówno w szpitalu, jak i w domu. W przypadku porodu w domu problemem jest brak możliwości szybkiej interwencji lekarskiej lub chirurgicznej, a także mniejsza dokładność w monitorowaniu stanu matki i płodu. Aparatura znajdująca się w szpitalu i obecność lekarzy specjalistów nie zmniejsza znacząco ryzyka pojawienia się powikłań, ale sprawia, że można sobie z nimi poradzić, co w domu byłoby niemożliwe.

1. Jakie mogą być komplikacje porodu domowego?

Podczas porodu domowego mogą pojawić się takie same problemy i komplikacje, jakie są możliwe w szpitalu u kobiet, których ciąża nie jest zagrożona. Są one nie do przewidzenia, mogą się pojawić mimo dobrych wyników badań prenatalnych i prawidłowego przebiegu ciąży.

Podczas porodu może dojść do zatrzymania akcji porodowej, co wymaga użycia próżniociągu, a nawet cesarskiego cięcia. Szybkie cesarskie cięcie może uratować życie dziecka także w przypadkach, kiedy wokół szyi dziecka owinie się pępowina lub dojdzie do przedwczesnego odklejenia się łożyska. Powikłanie polegające na wrośnięciu łożyska może być leczone tylko w szpitalu i pod znieczuleniem. Interwencja chirurgiczna możliwa tylko w szpitalu. Konieczna jest ona, np. w przypadku pęknięć krocza trzeciego stopnia.

Powikłania okołoporodowe wiążące się ze stanem dziecka mogą być skutecznie leczone w szpitalu za pomocą specjalistycznej aparatury, interwencji chirurgicznych i fachowej pomocy. Opieka doświadczonej położnej nad kobietą rodzącą w domu zmniejsza możliwe powikłania porodu domowego, gdyż jest ona w stanie rozpoznać sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu kobiety i dziecka, odpowiednio szybko zareagować i pomóc przy transporcie kobiety do szpitala.

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Zaletą porodu w szpitalu jest bez wątpienia fakt, że wszelkie nieprawidłowości, dzięki specjalistycznemu monitorowaniu, są wykrywane bardzo szybko. Szybka jest także reakcja na powikłania w czasie porodu. Dziecko po urodzeniu poddawany jest specjalistycznym badaniom i szczepieniom. Po porodzie domowym trzeba bądź zamówić wizytę domową neonatologia, bądź pójść z dzieckiem do takiego lekarza do przychodni. Brak szczepień dziecka w jak najszybszym terminie (w szpitalu szczepi się w ciągu dwóch dni od urodzenia) może być niebezpieczne dla jego zdrowia.

2. Jak nie dopuścić do powikłań porodu domowego?

Ze względu na to, że kobieta decydująca się na poród domowy powinna być całkowicie zdrowa, a jej dziecko prawidłowo ułożone, komplikacje porodu domowego nie są zbyt częste. Występują one równie często, jak komplikacje porodów szpitalnych. Poród w domu jest dość bezpieczny, jeśli kobieta wie o przeciwwskazaniach do porodu domowego. Są to niektóre problemy zdrowotne matki, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości, wady wzroku i choroby tarczycy. Dziecko musi być ułożone główkowo, a łożysko nie może być przodujące ani brzeżne, aby bezpieczny poród w domu był możliwy. Oczywiście, ciąża zagrożona nie może zakończyć się w domu ze względu na bezpieczeństwo matki i dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze