Trwa ładowanie...

Ile kosztuje poród rodzinny?

Avatar placeholder
26.06.2019 07:47
Ile kosztuje poród rodzinny?
Ile kosztuje poród rodzinny? (123rf)

Poród rodzinny w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest często wybieraną metodą. Kobiety podczas tak ważnej chwili chcą się czuć komfortowo i pewnie. Oprócz wszelkich wygód pragną, by były przy nich bliskie osoby. Z tego też powodu wybierają poród rodzinny. Niestety nie we wszystkich szpitalach jest to możliwe, lub trzeba się wykosztować, aby taki poród mógł się odbyć. Ale czego nie robi się dla tak ważnej chwili, jaką są narodziny dziecka.

spis treści

1. Cena za poród rodzinny

Dla rodziców narodziny dziecka to ważna chwila w życiu. Niestety czasem trzeba za tę chwilę zapłacić. W niektórych ośrodkach wnosi się opłatę kilkuset złotych, w innym symboliczną cegiełkę, a jeszcze w innych poród rodzinny odbywa się zupełnie za darmo. Z tego wynika, iż szpitale za korzystanie z takich usług ustalają indywidualnie. Poród rodzinny jest bardzo podobny do porodu domowego, tyle tylko, że odbywa się w szpitalu. Wówczas dla obojga rodziców przydzielony jest osobny pokój, w którym znajdują się pomocne urządzenia i przyrządy, jak łóżko, krzesło porodowe, piłki, worki, drabinki. Każda z tych rzeczy ma za zadanie pomóc przyszłej mamie w porodzie oraz w znoszeniu bólu. Obok tak bogato wyposażonych pokoi znajduje się łazienka z wanną lub kabiną prysznicową. Początek porodu odbywa się najczęściej tylko pod okiem lekarza. Następna faza to czas kiedy opiekę przejmuje położna odbierająca poród oraz tata dziecka, który na koniec porodu wieńczy wszystko przecięciem pępowiny. Aby wszystko tak pięknie wyglądało należy najpierw spisać umowę ze szpitalem lub kliniką, w której chce się urodzić dziecko. ,,Poradnik Zdrowie’’ wylicza, że opieka taka kosztuje od 600-1500 złotych. Za samo wynajęcie sali porodowej w publicznym szpitalu płaci się w granicach od 300-1200 złotych. Jeśli natomiast chodzi o prywatne kliniki, to koszt takiego porodu sięga nawet 5000 złotych.

Warto dodać, że dodatkowo płaci się za każdą wprowadzoną osobę, która ma być przy porodzie oraz za każdą dobę pobytu w szpitalu. Z różnych informacji wynika, że można rodzić za darmo, należy jednak wówczas złożyć pismo do dyrektora placówki, w której ma się odbywać poród. W piśmie tym należy uwzględnić, dlaczego wybiera się taką formę porodu i dlaczego prosi się o wykonanie go bez pobrania opłaty. Można wtedy napisać, np. że jest się skromnie żyjącą rodziną, a zawsze chcieliście wspólnego porodu, itp.

2. Czy poród rodzinny powinien być płatny?

Coraz częściej słyszy się kobiety, które walczą o swoje prawa, i o to, by miały takie same świadczenia okołoporodowe, jak inne kobiety na Zachodzie. W tym roku do debaty publicznej został przedstawiony projekt Karty Praw Kobiety Rodzącej. Znajdują się tam, m.in. takie słowa: „Jeżeli nie występują przeciwwskazania medyczne, kobieta rodząca ma prawo do uwzględnienia swoich życzeń, dotyczących stosowanych procedur położniczych, w tym ochrony przed bólem, wsparcia psychologicznego, obecności męża lub osoby bliskiej”. Aby owy postulat wszedł w życie potrzeba jeszcze wieloletnich starań i walk o prawa kobiet rodzących. Jest to ważne, ponieważ każda kobieta powinna mieć prawo, do takich samych świadczeń, jak inne kobiety lub kobiety w innym kraju.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze