Trwa ładowanie...

Body Ball w ciąży

Avatar placeholder
09.08.2014 21:54
Body Ball w ciąży
Body Ball w ciąży

Ciekawą alternatywą na spędzenie wolnego czasu w ciąży jest gimnastyka. Przyszłe mamy mogą za pomocą prostych i niewymagających ćwiczeń rozruszać wszystkie mięśnie i poczuć się lepiej. Do tego wystarczy tylko duża piłka, która później może być śmiało wykorzystywana jako zabawka dla dziecka.

spis treści

1. Gimnastyka w ciąży dozwolona

Czas oczekiwania na dziecko jest wyjątkowy i w zupełności skoncentrowany na potrzebach matki i dziecka. Szczególnie mama musi dbać o zdrowie, dobre samopoczucie i kondycję fizyczną. Gimnastyka w ciąży jest coraz popularniejsza, nawet środowisko medyczne zaleca utrzymywanie sprawności układu krążenia, oddechowego i mięśniowego poprzez umiarkowane ćwiczenia przez cały okres ciąży i w okresie poporodowym. Regularne ćwiczenia w ciążymają ogromny wpływ na psychikę – zmniejszają lęk przed porodem, a to jest bardzo istotne. Kobiety mając świadomość, że pracują nad sobą i swoją sylwetką też czują się po prostu lepiej.

2. Ćwiczenia z piłką dla kobiet w ciąży

Body ball jest zestawem ćwiczeń przeznaczonym dla kobiet ciężarnych z wykorzystaniem dużej piłki. Piłki są dopasowane średnicą do wzrostu (od 45 cm dla wzrostu 140-155 cm, 55 cm dla 156-170 cm, 65 cm dla 171-180 cm i 75 cm dla 181-190 cm). Zdecydowanie urozmaicają domowy trening. Zaletą body ball jest fakt, że ćwiczenia z piłką są dedykowane kobietom na każdym etapie ciąży, bowiem nie są one intensywne i wyczerpujące. Działają wręcz rozluźniająco na nadmiernie obciążone i napięte mięśnie przykręgosłupowe, które są przyczyną dolegliwości w okolicach lędźwiowo-krzyżoweji krzyżowo-biodrowej.

3. Jak ćwiczyć z piłką w ciąży?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Głównym celem wykonywania ćwiczeń jest utrzymanie sylwetki w stałej aktywności, mobilizowanie ciała do pracy, rozciągnięcia mięśni i relaksu. Kobieta ciężarnaprzyjmuje różne pozycje podczas gimnastyki z piłką: może na piłce siedzieć, leżeć plecami bądź opierać się o nią bokiem. Niestabilność piłki powoduje, że przyszła mama musi stale kontrolować pozycję, utrzymywać równowagę, a tym samym wzmacniać mięśnie posturalne. Dodatkowo, wykonując krążenia tułowia i wymachy rąk w pozycji siedzącej na piłce, zwiększa swoją elastyczność i gibkość w okolicach stawów biodrowych. Do wyboru jest kilka prostych ćwiczeń, które należy wykonywać na przemian w krótkich seriach. Siedząc na piłce, dbaj o wyprostowane plecy, stopy ustawiaj na szerokość bioder, spinając mięśnie brzucha i pośladków, staraj się pracować udami do przodu, do tyłu i na boki. Wykonuj ćwiczenia zgodnie z rytmem wdech-wydech.

4. Body ball w ciąży – przykłady ćwiczeń

  1. Brzuszki na piłce – należy wygodnie i stabilnie położyć się plecami na piłce. Ręce położyć za głową, odstawić szeroko łokcie i spinając delikatnie mięśnie brzucha, unosić górną część kręgosłupa.
  2. Skręty tułowia z rękoma na głowie – należy przyjąć pozycję siedzącą z nogami rozstawionymi na szerokości bioder. Złap równowagę, spleć ręce na głowie i delikatnie wykonuj skręty tułowia w prawo, lewo.
  3. Rozciąganie kręgosłupa – usiądź na stopach z szeroko rozstawionymi kolanami przed piłką, złap piłkę i oddalaj ją przed siebie aż do momentu, kiedy schylisz się na tyle nisko, by czuć się komfortowo. Przy przesuwaniu piłki nie odrywaj tułowia od stóp.

5. Ostrożność podczas gimnastyki

Aktywność fizyczna w ciąży, jakakolwiek by nie była (pływanie, joga czy gimnastyka), jest wysiłkiem dla organizmu. Należy zachować dużą ostrożność podczas wykonywania ćwiczeń. Mogą niespodziewanie pojawić się problemy z utrzymaniem równowagi, a do tego zawroty głowy, chwilowe nudności, przyspieszona akcja serca, problemy z oddychaniem, nawet skurcze i ból brzucha. Jeśli cokolwiek dzieje się z organizmem, należy natychmiast przerwać ćwiczenia i położyć się, żeby odpocząć i doprowadzić ciało do normalnego funkcjonowania. Nie wolno już wracać do ćwiczeń, ewentualnie za zgodą lekarza prowadzącego ciążę.

Następny artykuł: Pilates w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze