Trwa ładowanie...

Antykoncepcja po porodzie a karmienie piersią

 Agnieszka Gotówka
02.02.2024 16:14
Antykoncepcja po porodzie
Antykoncepcja po porodzie (https://stock.adobe.com/)

Antykoncepcja po porodzie powinna być skuteczna, by uniemożliwić ponowne zajście w ciążę, ale i bezpieczna dla młodej mamy. Jakie metody są zalecane? I jak wpływa karmienie piersią na wybór antykoncepcji? Przeczytajcie!

spis treści

1. Antykoncepcja po porodzie a karmienie piersią

Kiedy zakończy się połóg, wiele kobiet zaczyna myśleć o powrocie do życia seksualnego. Jeśli nie chce posiadać kolejnego dziecka, szuka odpowiedniej metody antykoncepcji. Jest ich co najmniej kilka, jednak czy mogą być stosowane, kiedy młoda mama karmi piersią?

Niektóre faktycznie nie są zalecane, stąd metody antykoncepcji po porodzie mogą wydawać się ograniczone. Na szczęściej jest ich dziś na tyle dużo, że każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich potrzeb.

Zobacz film: "Ekspert o najnowszych metodach antykoncepcji"

Jedną z nich jest stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Są wśród nich te zawierające estrogen i progestagen (jedno-, dwu- i trójfazowe) oraz tylko progestagen. I to właśnie te ostatnie polecane są kobietom karmiącym piersią, jak również kobietom szczególnie zagrożonym wystąpieniem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Tabletki przyjmuje się codziennie o tej samej porze. Ich działanie mogą jednak zaburzyć wymioty i biegunka.

Inną hormonalną metodą zapobiegania ciąży, obojętną dla pokarmu matki, jest zastrzyk antykoncepcyjny, zawierający tylko progestagen.

Bezpieczne środki antykoncepcji po porodzie to też wkładki wewnątrzmaciczne: hormonalna lub bez hormonów (może być stosowana w czasie laktacji).

2. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze metody antykoncepcyjnej po porodzie?

O tym, kiedy można zacząć stosować antykoncepcję po porodzie decyduje kobieta w porozumieniu z lekarzem, który wypisuje receptę na odpowiedni lek. Decyzję należy podjąć, biorąc pod uwagę kilka czynników, m.in. to, czy kobieta karmi piersią. To dość istotne, bo estrogeny zawarte w hormonalnych środkach antykoncepcyjnych hamują laktację i przenikają do mleka mamy..

Wiele kobiet jest też przekonanych, że naturalne karmienie chroni je przed zajściem w ciążę. W rzeczywistości jednak jest to kwestia bardziej złożona, bo tzw. niepłodność laktacyjna występuje tylko w ściśle określonych warunkach:

  • dziecko ma mniej niż sześć miesięcy,
  • jest karmione wyłącznie lub prawie wyłącznie piersią (dokarmiane maks. raz dziennie),
  • po 56 dniach od porodu u mamy nie pojawiła się miesiączka.

Stan laktacyjnej niepłodności pomagają też utrzymać:

  • częste karmienia w dzień i w nocy,
  • unikanie podawania smoczka,
  • rzadkie dokarmianie,
  • efektywne karmienie,
  • unikanie dłuższych przerw między karmieniami (maks. 4 h w ciągu dnia i 6 h w nocy).

Trzeba też pamiętać, że nie ma jednego wspólnego dla wszystkich kobiet momentu, kiedy po porodzie wraca płodność. – Trudno jest też zaobserwować to ze stuprocentową trafnością. To, co można dostrzec, to pojawienie się owulacji, natomiast warto pamiętać, że płodność wraca na kilka dni przed nią, przez co istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jeszcze przed pierwszą miesiączką po porodzie – mówi Zuzanna Kołacz-Kordzińska, doula, istruktorka hipnoporodu, pedagożka i autorka książki „Połóg. Pierwszy rok życia rodzica” (wyd. Natuli).

Bazowanie wyłącznie na tej naturalnej metodzie antykoncepcji często jednak bywa zawodne. Jeśli partnerzy chcą uniknąć poczęcia, mogą dodatkowo stosować antykoncepcję mechaniczną, np. prezerwatywy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze