Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

II Festiwal Literatury dla Dzieci 2015

10.05.2015 rusza druga edycja unikatowego w skali kraju i Europy Festiwalu. Podczas kilkunastu dni dzieci i młodzież oraz ich rodzice będą mogli bezpłatnie wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Najważniejszą ideą i celem wszystkich warsztatów jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

spis treści

1. Co chcemy przekazać – czyli motyw przewodni tegorocznej edycji

Kiedy rodzi się nowy człowiek, trafia on do bezpiecznej przystani jaką jest dom. Na straży jej spokoju staje rodzina z rodzicami na czele. Jednak po kilku latach nawet najbardziej troskliwi i zapobiegliwi opiekunowie nie mogą dłużej oddzielać dziecka od tego, co za drzwiami. W przedszkolu, szkole czy na podwórku dzieci spotykają inny świat i problemy różne od tych, które dobrze poznały w bezpiecznej oazie domu. Często jest to świat trudny, niejednoznaczny i niezrozumiały.

Chcemy pomóc dzieciom odnaleźć się w tym świecie. Dlatego głównym odbiorcą, podmiotem i wartością Festiwalu będzie jak zawsze dziecko, jednak w tym roku osią tematyczną stanie się dziecko w społeczeństwie. Pragniemy przekazać dzieciom, że każdy z nas jest na swój sposób inny, ale wszyscy jesteśmy wartościowi – stąd motyw przewodni jako hasło wywoławcze: Ludzie – różni a tacy sami. Poruszać będziemy m.in. problematykę różnorodności kulturowej, tolerancji, osób niepełnosprawnych czy porozumienia między pokoleniami.

2. Co będziemy robić – czyli program bogaty rożnorodnością

W tym roku program Festiwalu będzie jeszcze bogatszy i bardziej różnorodny niż rok temu – a kto widział kalendarz zeszłorocznych wydarzeń, ten wie, że to ogromne wyzwanie! Już teraz zapraszamy dzieci do udziału między innymi w warsztatach, spotkaniach, wystawach, spacerach, projekcjach filmowych, degustacjach, grach miejskich, wernisażach, zabawach, konkursach i spektaklach.

Jak na festiwal literacki przystało nie zabraknie też rzecz jasna odczytów, czytanek i słuchowisk, podczas których autorzy i znane osobistości będą czytać dzieciom czytadła stare i nowe, klasykę i literackie nowalijki, rymy i prozę, wesołe anegdotki i stateczne mądrości – czyli książki różne i różniste!

Organizatorzy zadbają również o profesjonalne wsparcie dla rodziców. Festiwal będzie okazją do spotkań pedagogami i psychologami dziecięcymi. Dodatkowo eksperci z zakresu literatury dziecięcej podpowiedzą, jak nie pogubić się w księgarni i bibliotece i mądrze wybrać książki dla swoich pociech.

3. O czym będziemy rozmawiać – czyli nasze pasma tematyczne

W ramach zajęć pasma filozoficznego padną odwieczne pytania stawiane niezależnie od szerokości geograficznej – Kim jestem? Co to jest życie? Jak osiągnąć szczęście? Czym jest dobro i zło? Wspólnie z dziećmi poszukamy na nie odpowiedzi i będziemy je przekonywać, że warto to robić nawet jeśli nie istnieją jednoznaczne rozwiązania.

Podczas aktywności kulinarnych będziemy inspirować dzieci za pomocą... doznań smakowych! Czytaniu towarzyszyć będzie wspólne przygotowywanie przysmaków i oczywiście degustacje. Tak oto mali czytelnicy za jednym zamachem skosztują pokarmu dla duszy i ciała!

W cyklu sentymentalnym będziemy przede wszystkim budować mosty międzypokoleniowe. Zamiast cegieł, podpór i lin użyjemy oczywiście książek. Czy taki most skutecznie połączy współczesne dzieci z ich rodzicami i dziadkami? Wypróbujemy!

Nie zabraknie tak tłumnie odwiedzanych w minionym roku wieczorynek z różnych stron świata – czyli wieczornego czytania baśni z bardziej i mniej odległych zakątków. Po słuchaniu dzieci dodatkowo poznają zabawy charakterystyczne dla kręgu kulturowego, o którym opowiadała czytanka np. Japonii, Norwegii czy Indii. Te spotkania nie tylko rozszerzają horyzonty, ale też rozwijają wyobraźnię i uczą ciekawości świata.

4. Co polecamy – czyli nagroda dla najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w 2014 roku

Tradycją Festiwalu stało się szukanie najbardziej wartościowych nowych pozycji literackich dla dzieci w wieku 5-12 lat. Jest to jedyna nagroda dla książek dla dzieci w Europie! O jej wyjątkowości świadczy również połączenie zalet selekcji ekspertów z plebiscytem czytelników.

W pierwszym etapie kapituła wybiera najlepsze książki wydane w minionym roku przez polskich autorów. Pod uwagę brane są oryginalność i walory literackie, ale też cechy szczególnie ważne w przypadku literatury dziecięcej – promowanie pozytywnych wzorców i wartości, wpływ na rozwój emocjonalny czytelnika, umiejętne rozbudzanie ciekawości i wyobraźni dzieci oraz dbałość o ilustrację i estetykę wydania. Każdy juror może nominować 3-5 książek.

W drugiej turze głos mają najważniejsi odbiorcy literatury – czyli jej czytelnicy. Na swoje typy można głosować w trakcie internetowego plebiscytu. Tym samym wygrywa książka, której udało się zdobyć nie tylko uznanie krytyków i znawców, ale i serca dzieci. Jurorzy już szukają najlepszych pozycji – listę nominowanych książek ogłosimy niebawem.

5. O co nam chodzi – czyli główne wartości i cele Festiwalu

Pomysłodawcy i organizatorzy Festiwalu Literatury dla Dzieci wcielili w życie swoje marzenie, którym było zaistnienie literatury dziecięcej w przestrzeni społecznej. Dlatego właśnie charakterystyczną cechą wszystkich wydarzeń w ramach Festiwalu jest wyjście na ulice miast, bo tam są przecież czytelnicy – duzi, ale i ci mali. Nie zamykamy się tylko w murach szkół, bibliotek czy centrów kultury – można nas spotkać w parkach, kawiarniach, muzeach, kinach i teatrach, w przedszkolach, a czasem nawet w ZOO!

Inną cechą charakterystyczną naszej inicjatywy jest jej interaktywność. W pracy z dziećmi stawiamy na aktywizujące metody dydaktyczne. Chcemy dołożyć swoją cegiełkę do wychowania młodego pokolenia na ludzi – ale ludzi aktywnych, zaangażowanych i potrafiących niezaleźnie myśleć. Dlatego podczas naszych zajęć zapraszamy nie tylko do słuchania i patrzenia, ale także do wąchania, smakowania, dotykania i tworzenia. Staramy się nie tylko promować mądrą i wartościową literaturę, ale także – za jej pośrednictwem – zaszczepiać u dzieci pasje, kreatywność i postawę proaktywną.

Z książką w ręku walczymy o to, by za kilkanaście lat biblioteki i księgarnie pełne były młodych obywateli znających wartość słowa pisanego i potrafią czerpać z niego inspiracje, wiedzę i mądrość, która pomaga w życiu podejmować właściwe wybory.

Przyłączycie się?

II Festiwal Literatury dla Dzieci 2015
II Festiwal Literatury dla Dzieci 2015 (Festiwal Literatury dla Dzieci)

Oficjalna filmowa zapowiedź festiwalu.

Więcej na stronie internetowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.