II Festiwal Literatury dla Dzieci 2015

10.05.2015 rusza druga edycja unikatowego w skali kraju i Europy Festiwalu. Podczas kilkunastu dni dzieci i młodzież oraz ich rodzice będą mogli bezpłatnie wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Najważniejszą ideą i celem wszystkich warsztatów jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

1. Co chcemy przekazać – czyli motyw przewodni tegorocznej edycji

Kiedy rodzi się nowy człowiek, trafia on do bezpiecznej przystani jaką jest dom. Na straży jej spokoju staje rodzina z rodzicami na czele. Jednak po kilku latach nawet najbardziej troskliwi i zapobiegliwi opiekunowie nie mogą dłużej oddzielać dziecka od tego, co za drzwiami. W przedszkolu, szkole czy na podwórku dzieci spotykają inny świat i problemy różne od tych, które dobrze poznały w bezpiecznej oazie domu. Często jest to świat trudny, niejednoznaczny i niezrozumiały.

Chcemy pomóc dzieciom odnaleźć się w tym świecie. Dlatego głównym odbiorcą, podmiotem i wartością Festiwalu będzie jak zawsze dziecko, jednak w tym roku osią tematyczną stanie się dziecko w społeczeństwie. Pragniemy przekazać dzieciom, że każdy z nas jest na swój sposób inny, ale wszyscy jesteśmy wartościowi – stąd motyw przewodni jako hasło wywoławcze: Ludzie – różni a tacy sami. Poruszać będziemy m.in. problematykę różnorodności kulturowej, tolerancji, osób niepełnosprawnych czy porozumienia między pokoleniami.

2. Co będziemy robić – czyli program bogaty rożnorodnością

W tym roku program Festiwalu będzie jeszcze bogatszy i bardziej różnorodny niż rok temu – a kto widział kalendarz zeszłorocznych wydarzeń, ten wie, że to ogromne wyzwanie! Już teraz zapraszamy dzieci do udziału między innymi w warsztatach, spotkaniach, wystawach, spacerach, projekcjach filmowych, degustacjach, grach miejskich, wernisażach, zabawach, konkursach i spektaklach.

Jak na festiwal literacki przystało nie zabraknie też rzecz jasna odczytów, czytanek i słuchowisk, podczas których autorzy i znane osobistości będą czytać dzieciom czytadła stare i nowe, klasykę i literackie nowalijki, rymy i prozę, wesołe anegdotki i stateczne mądrości – czyli książki różne i różniste!

Organizatorzy zadbają również o profesjonalne wsparcie dla rodziców. Festiwal będzie okazją do spotkań pedagogami i psychologami dziecięcymi. Dodatkowo eksperci z zakresu literatury dziecięcej podpowiedzą, jak nie pogubić się w księgarni i bibliotece i mądrze wybrać książki dla swoich pociech.

3. O czym będziemy rozmawiać – czyli nasze pasma tematyczne

W ramach zajęć pasma filozoficznego padną odwieczne pytania stawiane niezależnie od szerokości geograficznej – Kim jestem? Co to jest życie? Jak osiągnąć szczęście? Czym jest dobro i zło? Wspólnie z dziećmi poszukamy na nie odpowiedzi i będziemy je przekonywać, że warto to robić nawet jeśli nie istnieją jednoznaczne rozwiązania.

Podczas aktywności kulinarnych będziemy inspirować dzieci za pomocą... doznań smakowych! Czytaniu towarzyszyć będzie wspólne przygotowywanie przysmaków i oczywiście degustacje. Tak oto mali czytelnicy za jednym zamachem skosztują pokarmu dla duszy i ciała!

W cyklu sentymentalnym będziemy przede wszystkim budować mosty międzypokoleniowe. Zamiast cegieł, podpór i lin użyjemy oczywiście książek. Czy taki most skutecznie połączy współczesne dzieci z ich rodzicami i dziadkami? Wypróbujemy!

Nie zabraknie tak tłumnie odwiedzanych w minionym roku wieczorynek z różnych stron świata – czyli wieczornego czytania baśni z bardziej i mniej odległych zakątków. Po słuchaniu dzieci dodatkowo poznają zabawy charakterystyczne dla kręgu kulturowego, o którym opowiadała czytanka np. Japonii, Norwegii czy Indii. Te spotkania nie tylko rozszerzają horyzonty, ale też rozwijają wyobraźnię i uczą ciekawości świata.

4. Co polecamy – czyli nagroda dla najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w 2014 roku

Tradycją Festiwalu stało się szukanie najbardziej wartościowych nowych pozycji literackich dla dzieci w wieku 5-12 lat. Jest to jedyna nagroda dla książek dla dzieci w Europie! O jej wyjątkowości świadczy również połączenie zalet selekcji ekspertów z plebiscytem czytelników.

W pierwszym etapie kapituła wybiera najlepsze książki wydane w minionym roku przez polskich autorów. Pod uwagę brane są oryginalność i walory literackie, ale też cechy szczególnie ważne w przypadku literatury dziecięcej – promowanie pozytywnych wzorców i wartości, wpływ na rozwój emocjonalny czytelnika, umiejętne rozbudzanie ciekawości i wyobraźni dzieci oraz dbałość o ilustrację i estetykę wydania. Każdy juror może nominować 3-5 książek.

W drugiej turze głos mają najważniejsi odbiorcy literatury – czyli jej czytelnicy. Na swoje typy można głosować w trakcie internetowego plebiscytu. Tym samym wygrywa książka, której udało się zdobyć nie tylko uznanie krytyków i znawców, ale i serca dzieci. Jurorzy już szukają najlepszych pozycji – listę nominowanych książek ogłosimy niebawem.

5. O co nam chodzi – czyli główne wartości i cele Festiwalu

Pomysłodawcy i organizatorzy Festiwalu Literatury dla Dzieci wcielili w życie swoje marzenie, którym było zaistnienie literatury dziecięcej w przestrzeni społecznej. Dlatego właśnie charakterystyczną cechą wszystkich wydarzeń w ramach Festiwalu jest wyjście na ulice miast, bo tam są przecież czytelnicy – duzi, ale i ci mali. Nie zamykamy się tylko w murach szkół, bibliotek czy centrów kultury – można nas spotkać w parkach, kawiarniach, muzeach, kinach i teatrach, w przedszkolach, a czasem nawet w ZOO!

Inną cechą charakterystyczną naszej inicjatywy jest jej interaktywność. W pracy z dziećmi stawiamy na aktywizujące metody dydaktyczne. Chcemy dołożyć swoją cegiełkę do wychowania młodego pokolenia na ludzi – ale ludzi aktywnych, zaangażowanych i potrafiących niezaleźnie myśleć. Dlatego podczas naszych zajęć zapraszamy nie tylko do słuchania i patrzenia, ale także do wąchania, smakowania, dotykania i tworzenia. Staramy się nie tylko promować mądrą i wartościową literaturę, ale także – za jej pośrednictwem – zaszczepiać u dzieci pasje, kreatywność i postawę proaktywną.

Z książką w ręku walczymy o to, by za kilkanaście lat biblioteki i księgarnie pełne były młodych obywateli znających wartość słowa pisanego i potrafią czerpać z niego inspiracje, wiedzę i mądrość, która pomaga w życiu podejmować właściwe wybory.

Przyłączycie się?

Oficjalna filmowa zapowiedź festiwalu.

Więcej na stronie internetowej.

Polecane dla Ciebie

Pytania do lekarzy

Mgr  Robert Gutkowski Psychoterapeuta , Rzeszów umów wizytę

Czy lek Silvecta osłabia skuteczność wkładki domacicznej?

Pytanie zasadniczo do ginekologa, ale program skierował je także do psychologa. Przyglądając się mu uważniej można by zmienić jego kierunek - jak używanie wkładki domacicznej wpływa na zdrowie psychiczne. Pozostając w ramach politycznej poprawności należałoby odpowiedzieć że nie ma żadnych ujemnych skutków. Ja dam pani jednak odpowiedź niepoprawną politycznie. Wyjdę w niej także poza neutralność światopoglądową. Próbując spojrzeć na problem nieco głębiej można powiedzieć że Pani antykoncepcję, (a właściwie wczesnoporonność) wbudowuje w siebie. Antykoncepcja i wczesnoporonność staje się elementem Pani organizmu, a w pewnym sensie także Pani psychiki. Pani organizm otrzymuje coś co ma głęboką symbolikę - zapobieganie nowemu życiu. Idąc dalej można by powiedzieć, że podobnie jak organizm zaczyna zawierać w sobie coś zapobiegającego rozwojowi nowego życia tak też w Pani psychice powstaje pewien obiekt zapobiegający nowemu życiu, w ogóle zapobiegający życiu. Gdyby psychikę potraktować jako składającą się z różnych części to pojawia się taka nowa cząstka która zapobiega życiu (w różnych aspektach). Biorąc pod uwagę, że w człowieku i tak istnieje popęd śmierci (tak przynajmniej uważają psychoanalitycy), to taka nowa śmiertelna cząstka w psychice może działanie tego popędu wzmacniać, a przez to przyczyniać się także do nasilania depresji.

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Czy piersi po redukcji opadania się wyrównają?

Szanowna Pani, trudno się nie przejmować a radzić w takiej sytuacji można jedynie żeby poczekać bo jest jeszcze wcześnie po operacji. Może się wyrównają. Gdyby jednak miała Pani wątpliwości proszę o zdjęcia do oceny kontakt@drjaworowski.pl dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Maciej Rutkowski Psycholog , Psychoterapeuta , Seksuolog , Białystok umów wizytę

Co oznaczają tak bolesne stosunki?

Dzień dobry. Z opisu można wnioskować, że mimo intelektualnej gotowości do uprawiania seksu, emocjonalnie nie jest Pani jeszcze na nie gotowa - stąd prawdopodobnie nikła przyjemność podczas gry wstępnej i pieszczot i ból podczas stosunku. Dodać trzeba, że nierozsądne jest przechodzenie do seksu genitalnego, jeśli gra wstępna nie spełnia istotnej funkcji - czyli nie podnieca. Wygląda na to, że, powodowana uczuciem do partnera, zmusza się Pani do współżycia. Warto zatem na razie rozważyć zasadność podejmowania stosunków na rzecz rozwijania innych form seksualnych zachowań, ponieważ kontynuowanie bolesnych stosunków może skutkować zgeneralizowaną awersją do seksu. Powyższe rozważania niekoniecznie mogą być trafne, dlatego też, w celu rzeczywistego zdiagnozowania źródła problemu, sugerowałbym konsultację seksuologiczną - najlepiej razem z partnerem. Pozdrawiam.

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Jakie są sposoby na powiększenie piersi?

Szanowna Pani, Według moich pacjentek najbardziej przewidywalne i trwałe powiekszenie piersi o ładnym naturalnym kształcie dają jedynie implanty. Inne tzw nie inwazyjne metody są równie kosztowne jednak efekt znika. Z punktu widzenia onkologa wszystkie preparaty wstrzykiwane do piersi stanowią pewne zagrożenie dla dalszej profilaktyki nowotworów piersi. Zapraszam do kontaktu kontakt@drjaworowski.pl dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Maciej Rutkowski Psycholog , Psychoterapeuta , Seksuolog , Białystok umów wizytę

Dlaczego partnerka nie ma orgazmu waginalnego?

Dzień dobry. Jak można przypuszczać, Pana partnerka jest - podobnie jak Pan - osobą młodą. U młodych ludzi, rozpoczynających dopiero współżycie nierzadko występują problemy z osiągnięciem właściwej erekcji, nawilżeniem pochwy, osiągnięciem satysfakcji, etc. W większości dolegliwości te ustępują same wraz z nabieraniem doświadczenia i "uczeniem się" własnego ciała i ciała partnera/ki. U części jednak osób problemy te nie tylko nie ustępują, ale wręcz się pogłębiają (najczęściej z powodu nadmiernego przejmowania się swoim stanem), w związku z czym wymagają pomocy specjalisty. Z opisu można wnioskować, że Pańskiej partnerce prawdopodobnie bardziej odpowiada drażnienie łechtaczki, co skutkuje osiągnięciem przez nią orgazmów - w dodatku wielokrotnych. Tego rodzaju "przypadłości" nie leczy się, ponieważ jest ona normą - wiele kobiet osiąga orgazm nie poprzez drażnienie pochwy, a właśnie łechtaczki. Pańskie wątpliwości najlepiej rozwiałaby konsultacja z seksuologiem, dzięki której mógłby Pan bliżej zapoznać się ze specyfiką kobiecego orgazmu - znacznie bardziej skomplikowanego niż orgazm męski oraz zrozumieć również własną rolę w relacji - nie tylko seksualnej. Pozdrawiam.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Czy miesiączka nasila nerwicę?

Wiele kobiet odczuwa zmiany zachodzące w organizmie w cyklu miesiączkowym. Objawy są różne, w tym wzrost napięcia, drażliwości. To z kolei może mieć wpływ na odczuwany przez Panią lęk lub niepokój lub też utrudniać wypracowane wcześniej strategie zaradcze. Warto jednak omówić to szerzej ze swoim psychoterapeutą. Być może także dobrym pomysłem byłoby zwiększenie częstotliwości spotkań z terapeutą?

Dr n. med.  Maciej Matuszczyk Psychiatra , Seksuolog , Katowice umów wizytę

Czy seks będzie mi kiedyś sprawiał przyjemność?

Ból przy stosunku nie jest niestety rzadkością. Polecam najpierw wizytę u ginekologa, aby wykluczyć jakiekolwiek przyczyny biologiczne. Polecam poszukanie ginekologa, który jest jednocześnie seksuologiem - bo jeśli wykluczy przyczyny organiczne - będzie mógł pomóc w zakresie problemu jakim jest Dyspareunia nieorganiczna (proszę poszukać w google). Podsumowując - to jest do wyleczenia, ale trzeba nie da się tego zrobić bez wizyty u specjalisty.

Fora dyskusyjne

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.