Trwa ładowanie...

Hormony w ciąży

Hormony w ciąży
Hormony w ciąży (123rf)

Ciąża to prawdziwa huśtawka nastrojów. Przez dziewięć miesięcy ciąży kobieta doświadcza skrajnych emocji. Śmiech i łzy, radość i smutek, euforię i depresję. Te zmienne nastroje to nowa rzeczywistość kobiety w ciąży. Na szczęście huśtawka nastrojów najmocniej rozbujana jest na samym początku ciąży, zaś tydzień po tygodniu zwalnia.

spis treści

1. Burza hormonalna w ciąży

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne są hormony dla właściwego funkcjonowania organizmu. Od nich zależy nasz wygląd, zdrowie i samopoczucie. To hormony sprawiają, że nasze słodkie, grzeczne maleństwa przeistaczają się z dnia na dzień w roszczeniowo nastawione, nieco rozhisteryzowane i programowo zbuntowane nastolatki. I wreszcie to właśnie one powodują, że kobiety w ciąży zachowują się i czują, jakby były w stanie permanentnego PMS-u. Co to za sobą pociąga, wiedzą te panie, które syndromu napięcia przedmiesiączkowego doświadczają w każdym cyklu. Zwiększone stężenie hormonów i pojawienie się kilku nowych sprawia, że w czasie ciąży w organizmie kobiety wiele się dzieje. Organizm jest „zalewany” ową „naturalną” chemią, która wywołuje wiele zmian. Od wstrzymania miesiączki, poprzez zgagę, mdłości, zmiany w wyglądzie do ciągłej huśtawki nastrojów. O ile duży biust, lśniące włosy i gładka cera są mile widziane zarówno przez panie, jak i ich partnerów, o tyle rozchwianie emocjonalne lekko przeraża. Jakże jednak zachować spokój, gdy euforia i depresja idą ze sobą w parze krok w krok? Jakby mało było zamieszania, jakie niesie ze sobą burza hormonów, kobieta w ciąży bardzo często najzwyczajniej w świecie boi się nieznanego. I nie ważne jest, ile książek o macierzyństwie przeczytała. Cieszy się, że będzie mamą. Lecz jednocześnie obawia się, że nie sprosta zadaniu. Martwi się o zdrowie maluszka, o poród, finanse. Boi się, że przestanie być atrakcyjna dla swego partnera. Wszystko to dodatkowo potęguje napięcie.

2. Wahania nastroju w ciąży

Można by pomyśleć, że wraz z pojawieniem się dwóch kresek na teście ciążowym nastaje dla kobiety okres radosnego oczekiwania na dziecko - tygodnie ciąży, którym towarzyszyć będą jedynie pozytywne emocje. Wszystkie pierworódki spieszymy wyprowadzić z błędu. Ciąża u większości pań to czas nieustającej walki z samą sobą, a konkretnie ze zmiennymi emocjami. Wystarczy zajść w ciążę, by przekonać się na własnej skórze, że Hollywood nie zawsze kłamie. Obrazek ciężarnej zalewającej się łzami na reklamie karmy dla kotów przestanie być zabawny, gdy zacznie dotyczyć nas osobiście. Żaden pan nie będzie się uśmiechał, gdy jego osobista „koleżanka małżonka” zagrozi rozwodem, bo nie domyślił się, że zapałała żywą potrzebą zjedzenia loda. Jego pewność siebie uleci jak wiatr, gdy roznamiętniona bogini nagle zacznie szlochać, gdyż doszła do wniosku, że jest gruba i brzydka. Niech bidulek nawet nie próbuje dyskutować przy użyciu racjonalnych argumentów. Przytakiwać też nie radzimy. W ogóle pole manewru ma raczej ograniczone. Tak naprawdę to najlepszym orężem na te burzliwe dziewięć miesięcy jest cierpliwość. Bez niej przepadnie zarówno on, jak i nieszczęsna kobieta. Żeby ułatwić sobie życie u boku ciężarnej niech z góry założy, że wszystkie jej złośliwości nie są wynikiem jej złego charakteru. Powinien pamiętać, że awanturę z powodu kawy podanej nie w tym kubku robi nie ona sama, a jej hormony ciążowe. Jeżeli przyszły tatuś o tym zapomni, oczekujące go tygodnie ciąży staną się polem zaciętej bitwy.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Skąd bierze się ta huśtawka nastrojów? Niejeden lekarz odpowie, że przyczyną jest tzw. burza hormonów. Jak świat światem, kobietą ciężarną rządzą zmienne niczym pogoda w górach nastroje, przypominające letnią nawałnicę, do których w ogromnej mierze przyczyniają się właśnie hormony.

3. Jak uspokoić nerwy w ciąży?

Jak już wyżej było wspomniane, przyszły tato powinien zmienić się w ideał cierpliwości i wyrozumiałości. Gdy przyszła mama roni łzy, bo przytyła, lub wścieka się, bo jest jej niewygodnie, niech przypomni jej, że ciąża to okres przejściowy, na końcu którego czeka prawdziwe szczęście – dziecko. Partner musi również zwrócić szczególną uwagę na to, co i jak mówi. Kobieta w ciąży jest szczególnie czuła na wszelką krytykę, nawet tę wymyśloną.

Zły humor w ciąży i rozdrażnienie to często **objawy zmęczenia. Najlepszym remedium jest wypoczynek, taki jak drzemka, relaks w niezbyt gorącej kąpieli, chwila z książką. Warto spróbować, zdjęcie części obowiązków z barków i zapewnienie chwili spokoju potrafią zmienić złośnicę w anioła. Na emocje ciężarnej** wpływ ma również to, co je i pije. Zarówno ona sama, jak i troskliwy partner powinni dbać o to, by w zasięgu jej ręki była woda mineralna i zdrowe przekąski. Odwodnienie oraz nagły spadek poziomu cukru we krwi nie są wskazane, a co więcej, mogą się stać potencjalnie groźne. Dla dobrego samopoczucia ważny jest ruch oraz ćwiczenia. Humor najlepiej poprawi spacer na świeżym powietrzu, najlepiej we dwoje.

Gdy sen z powiek kobiecie w ciąży spędza strach o zdrowie dziecka, pomocna będzie wizyta u zaufanego, kompetentnego lekarza. Jak wiadomo nie od dziś, nic tak nie poprawia kobiecie humoru jak zakupy, wizyta u kosmetyczki czy u fryzjera. Ciąża nie oznacza, że z tych przyjemności trzeba zrezygnować. Zadbana, ubrana w modną odzież ciążową kobieta na pewno poczuje się lepiej. Uśmiechnie się na widok swego odbicia w lustrze, nie zauważając dodatkowych krągłości tu i ówdzie. Zmienne nastroje oraz rozszalałe hormony nie powinny zamykać przyszłej mamy w domu. Strach, złość i smutek dobrze jest z siebie wyrzucić u przyjaciółki na kanapie. Również radość z oczekiwania na dziecko będzie większa, gdy można się nią podzielić. To tylko kilka najbardziej oczywistych metod na ciążową huśtawkę nastrojów. Dla okiełznania rozszalałych, zmiennych nastrojów należy stosować wszelkie akceptowalne przez kobietę i jej partnera sposoby, które przyniosą pożądany rezultat. Choć gorące emocje są typowe dla ciąży, dopilnujmy, by nie stały się pretekstem do terroryzowania bliskich. Miłe Panie, nie nadużywajcie cierpliwości partnera. On też czuje i przeżywa, a przede wszystkim, mało rozumie, bo przecież sam ciąży nie doświadczy. Nie utrudniajcie mu więc życia ponad miarę. Tłumaczcie, nie bijcie!

Uwaga Panowie! Jeżeli wasza partnerka jest bezustannie smutna, zmęczona, wyciszona i wydaje się, jakby nic ją nie obchodziło, nie czekajcie biernie. Porozmawiajcie z lekarzem, gdyż niektóre kobiety w ciąży doświadczają depresji, będącej stanem wymagającym pomocy specjalisty.

Następny artykuł: Humory w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze