Te dzieci może zabić... jedzenie

W tej rodzinie zakupy spożywcze to prawdziwe wyzwanie. Każde dziecko jest uczulone na wiele pokarmów i nawet jeden kęs zakazanej potrawy może przyczynić się do śmierci. 11-letni Jaxen, dziewięcioletnia Tieler oraz sześcioletni Boston każdego dnia stawiają czoła chorobie. Jedzenie oznacza dla nich życie albo śmierć.

Matka dzieci, 33-letnia Jenny Frisk, zmaga się z dolegliwościami synów i córki od wielu lat. Pierwszymi objawami u małych pacjentów były wysypki, bóle brzucha, wymioty, biegunki, utrata masy ciała oraz nieustanne zmęczenie. Po wielu wizytach u lekarzy i na izbach przyjęć, u rodzeństwa zdiagnozowano rzadką chorobę. Jenny nie ukrywa, że informacji o dziwnych symptomach szukała w internecie - to ułatwiło rozpoznanie.

Polecane wideo:

Eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit

Diagnoza była jak wyrok. Rzadka choroba sprawia, że dzieci nigdy nie będą mogły cieszyć się z poznawania nowych smaków, a każde odstępstwo od restrykcyjnej diety może się skończyć tragicznie.

Schorzenie objawia się zapaleniem błony śluzowej, która wyściela przełyk i jelita. Pacjenci zmagają się także ze zwiększonym poziomem eozynofilii (rodzaju białych krwinek) we krwi.

Do najczęstszych objawów należą:

  • problemy z przełykaniem,
  • wymioty i nudności,
  • zgaga,
  • bóle brzucha,
  • niedokrwistość,
  • utrata masy ciała lub problemy z przybieraniem na wadze u dzieci.

Zapalenie powstaje wskutek kontaktu z alergenami. Mogą to być: mleko, soja, pszenica, jajka, orzechy czy owoce morza. Wzmocnić reakcję alergiczną może także kontakt z sierścią zwierząt domowych. Choroba pojawia się bardzo rzadko, więc trudno ją zdiagnozować. Niewiadome są także przyczyny. 80 proc. pacjentów cierpi wiele lat, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Te przypadki są jednak łagodne.

Fotografuje dzieci chore na rzadkie choroby

Istnieje wiele rzadkich chorób, o których nie mamy pojęcia. Cierpi na nie 1 na 17 osób na świecie. - Mój syn Izaak urodził się z bardzo rzadką chorobą,...

Obecnie średni czas posiłku w rodzinie Frisków wynosi ponad 2 godziny. Ponadto dzieci wymagają częstych hospitalizacji, restrykcyjnej diety, a czasami są karmione przez sondę. Każdy z nich może jeść tylko łagodne potrawy, np. awokado, słodkie ziemniaki czy ryż.

Ojciec dzieci, 36-letni Gary Frisk, boi się, że jego pociechy nie przeżyją. Prowadzenie domu, w którym trójka dzieci jest chora, jest bardzo kosztowne. Rachunki za leczenie już dwukrotnie doprowadziły rodzinę do bankructwa. Rodzice tej trójki także mają problemy ze zdrowiem. Jenny cierpi na niewydolność tarczycy, natomiast Gary zmagał się z rakiem pęcherza. Rodzina przeniosła się do babci, by spłacić część zadłużenia za suplementy diety.

Dzieci Frisków nigdy nie będą mogły jeść tak jak inni, jednak są optymistycznie nastawione. Są odważne i pogodne - ciągle się uśmiechają i zarażają innych optymizmem. 

Zobacz także:                                                                                                                         Jakie nowotwory najczęściej atakują dzieci?                                                                    Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?                                                                Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Magdalena Bury, 10 miesięcy temu

Choroby i dolegliwości malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby i dolegliwości malucha
Choroby i dolegliwości malucha

Preparat na katar dla maluszka

inne dolegliwości, można spróbować poradzić sobie z nim samodzielnie. Jeśli jednak oprócz wydzieliny w nosku pojawia się gorączka, częstszy niż zwykle płacz (...) , nie musimy wszystkiego wiedzieć, ale zawsze możemy pomóc swojemu maluszkowi...

Choroby i dolegliwości malucha

Uczulenie na leki

Uczulenie na leki

Alergia na leki pojawia się zazwyczaj u osób, które cierpią na inne schorzenia alergiczne.

Choroby i dolegliwości malucha

Przeszczepy u dzieci

Przeszczepy u dzieci Odtwórz wideo

Transplantologia to nauka, która zajmuje się problemami przeszczepiania komórek, tkanek i narządów. Zajmuje ona jeden z działów medycyny klinicznej i jest bardzo skuteczną metodą leczniczą. We współczesnej medycynie wykonywanie przeszczepów niejednokrotnie...

Choroby i dolegliwości malucha

Pokazać osobowość dzieci z zespołem Downa

Pokazać osobowość dzieci z zespołem Downa

. Październik jest w USA miesiącem solidarności z ludźmi dotkniętymi trisomią genu 21. Do udziału w projekcie Balsis zaprosiła dzieci, aby pokazać, że choroba

Choroby i dolegliwości malucha

Dziecko chore na świnkę

Dziecko chore na świnkę

zlokalizowanych w tylnej części jamy ustnej pomiędzy uszami i szczęką jest produkcja śliny. Po zarażeniu świnką ślinianki powiększają się i maluch odczuwa ból.

Choroby i dolegliwości malucha

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami

Nawilżacz powietrza Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza powietrze. Podrażnia to drogi oddechowe. Tym problemom może zaradzić nawilżanie powietrza za pomocą specjalnego urządzenia....