Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Herbata w ciąży

Herbata w ciąży
Herbata w ciąży (123rf)

Herbata staje się coraz popularniejszym napojem, co związane jest głównie z obecnością w sklepach wielu jej rodzajów. Wykazuje właściwości prozdrowotne, które różnią się w zależności od jej rodzaju. Czy w ciąży można pić herbatę? Zdecydowanie tak, choć w niektórych przypadkach nie jest zalecana. Kiedy herbata jest w ciąży niezalecana? Który jej rodzaj przyniesie najwięcej korzyści przyszłej mamie oraz dziecku?

spis treści

1. Rodzaje herbat

W zależności od sposobu produkcji wyróżniamy kilka odmian herbat, z których każda ma zróżnicowane właściwości prozdrowotne.

Na sklepowych półkach możemy znaleźć herbatę:

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"
  • Białą – herbata ta nie podlega żadnemu procesowi. Jest to najdroższy rodzaj herbaty, gdyż stanowią ją młode pączki krzewu zbierane tylko raz w roku. Następnie zostaje ona suszona.
  • Zieloną – świeżo zebrane listki herbaty są poddawane działaniu pary wodnej, a następnie procesowi suszenia. Ze względu na dużą zawartość polifenoli jest bardziej gorzka od czarnej.
  • Czarną – w czasie procesu jej produkcji, zebrane liście są poddawane suszeniu, a następnie zwijane, rozdrabniane i poddawane długotrwałej fermentacji. Jest najczęściej spożywanym rodzajem herbaty na całym świecie.
  • Czerwoną– w przeciwieństwie do czarnej herbaty poddana jest krótkiej fermentacji. Herbata czerwona Pu-erh wspomaga proces odchudzania, ponieważ przyspiesza przemianę materii i reguluje pracę jelit. Ponadto wspomaga funkcje wątroby i wzmacnia odporność organizmu.
Dlaczego warto pić herbatę?
Dlaczego warto pić herbatę? [11 zdjęć]

Jak dowodzą badacze, polifenole znajdujące się w tej herbacie mogą odgrywać ważną rolę w zapobieganiu

zobacz galerię

2. Herbata w ciąży

Kobiety w ciąży powinny spożywać różnorodne rodzaje herbat ze względu na ich właściwości prozdrowotne i lecznicze. Tym bardziej, że w okresie ciąży wiele preparatów farmakologicznych jest niewskazanych.

Napar z herbaty zielonej i czerwonej wspomaga procesy trawienia, choć może wywoływać też wzdęcia, gdyż pobudza wydzielanie soków żołądkowych.

Zarówno zielona, jak i czarna herbata stanowią świetne źródło fluoru, który wzmacnia szkliwo zębów i chroni przed próchnicą - co jest istotne dla rozwijającego się płodu oraz kobiet w ciąży, kiedy to w znacznym stopniu pogarsza się jakość zębów. Ponadto zielona herbata hamuje rozwój bakterii powodujących próchnicę.

W okresie ciąży nie jest wskazane picie kawy, ze względu na dużą zawartość kofeiny. Natomiast taniny obecne w zielonej i czarnej herbacie zmniejszają zmęczenie i senność oraz poprawiają koncentrację uwagi.

Herbaty są bogatym źródłem polifenoli (najwięcej znajduje się w białej i zielonej herbacie), które wykazują działanie antyoksydacyjne. Ich spożywanie zapobiega i wspomaga leczenie różnych chorób: układu krążenia, układu nerwowego, skóry. Ponadto przeciwdziała rozwojowi nowotworów.

Czy herbata jest dobra dla dzieci?
Czy herbata jest dobra dla dzieci?

Herbata wydaje się wielu rodzicom idealnym napojem dla malucha. Znajdziemy w niej antyoksydanty, minerały

przeczytaj artykuł

Jednakże herbaty mają też swoje wady. W naparze herbacianym znajduje się kwas szczawiowy, który wykazuje działanie antyodżywcze. W jelitach wiąże jony wapnia i magnezu, tworząc sole, które nie ulegają wchłonięciu.

Nadmierne spożycie herbaty, zwłaszcza podczas spożywania posiłków bogatych w te makroelementy, może spowodować ich niedobór, powodując zaburzenia pracy serca, układu nerwowego. Ponadto nadmiar kwasu szczawiowego w diecie prowadzi do tworzenia się kamieni nerkowych.

Z kolei tanina zawarta w herbacie i kawie hamuje wchłanianie jonów żelaza, co jest szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, gdyż powoduje anemię u kobiet w ciąży. Dlatego też podczas zażywania preparatów na anemię oraz produktów bogatych w żelazo (mięso, wędliny), nie należy pić herbaty.

Biała herbata w ciąży nie jest zakazana, jednak przyszłe mamy powinny zachować umiar w jej spożywaniu. Chociaż ma ona dobry wpływ na zdrowie, znajduje się w niej również duża ilość garbników, które mogą drażnić błonę śluzową przewodu pokarmowego i ograniczać wchłanianie substancji odżywczych.

Następny artykuł: Ile przytyć w ciąży?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze