Grupy cytologiczne

Badanie cytologiczne to podstawowe badanie w diagnostyce ginekologicznej. Zaleca się wykonywanie go raz na rok do uzyskania dwóch wyników negatywnych, następnie co 3 lata. Termin kolejnego badania może być ustalany indywidualnie w zależności od wyniku badania. Pierwszą cytologię kobieta powinna wykonać w momencie rozpoczęcia współżycia. Wraz z diagnozą wyróżnia się konkretne grupy cytologiczne, których stopień określa poziom zagrożenia rozwoju nowotworu w szyjce macicy. Co oznaczają konkretne grupy cytologiczne?

1. Badanie cytologii

Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna być poddawana diagnozie ginekologicznej z uwzględnieniem badania cytologicznego. Lekarz ginekolog pobiera wymaz z pochwy kobiety, czyli tzw. czop śluzowy w ujściu zewnętrznym szyjki macicy. Odpowiednio przygotowany materiał komórkowy przesyła do analizy laboratoryjnej. Badanie jest bezbolesne, kobieta może odczuwać delikatny dyskomfort spowodowany jedynie umiejscowieniem wziernika w pochwie. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z podaniem numeru grupy według skali Papanicolaou. Mimo że w przeważającej ilości przeprowadzanych badań ginekologicznych stosuje się skalę Papanicolaou, to jednak przez dużą część lekarzy uważana jest ona za skalę niewystarczającą. W związku z tymi wnioskami Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje system Bethesda jako lepszy sposób opisu wyniku cytologii.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

2. Wynik badań cytologii

Uwzględniając konkretną skalę opisu badania cytologicznego, oznaczenie grup pozwala na określenie stanu szyjki macicy oraz ewentualnie uwzględnienie mogących wystąpić zmian nowotworowych.
Według skali Papanicolaou wyznacza się:

  • Grupę I, która najprościej ujmując, nie ujawnia niepokojących objawów komórek nabłonka, co oznacza, że kolejne badanie cytologiczne odbędzie się dopiero za rok;
  • Grupę II, która określa, że jakieś zmiany zapalne komórek nabłonka wystąpiły i konieczne jest zastosowanie leczenia przeciwzapalnego, po którym konieczne jest powtórzenie badania;
  • Grupę III, która oznacza, że komórki nabłonka wykazują obraz niepokojący, czyli doszło do dysplazji w określonym stadium (małym lub średnim), czego powodem mogło być zakażenie wirusowe, zmiany przedrakowe, silne stany zapalne, i konieczne jest dokładniejsze badanie poprzez pobranie wycinka z tarczy pochwowej. Po zastosowanym leczeniu trzeba ponownie wykonać badanie cytologiczne;
  • Grupę IV – to ugrupowanie w skali Papanicolaou wskazuje na dysplazję dużego stopnia, konieczne jest poszerzenie diagnostyki, głównie poprzez wykonanie badania histopatologicznego szyjki macicy;
  • Grupę V – opis sugeruje nowotwór inwazyjny i konieczne jest zastosowanie leczenia dokładnie takiego samego jak przy grupie IV.

Według skali Bethesda, konkretne grupy uzyskane na podstawie wymazu z pochwy określane są mianem: cytologia prawidłowa, cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym, cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym, AGUS/ASCUS – wynik nieprawidłowy, Bethesda LSIL – wynik nieprawidłowy, oraz Bethesda HSIL – również wynik nieprawidłowy.
Grupy cytologiczne pozwalają określić stan zdrowia kobiety w miejscach intymnych oraz metodę leczenia. Dzięki systematycznej diagnozie ginekologicznej można szybko wykryć niebezpieczne zmiany chorobowe i zastosować odpowiednie leczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.