Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Grupy cytologiczne - badanie, interpretacja wyników

Grupy cytologiczne
Grupy cytologiczne (123rf)

Badanie cytologiczne to podstawowe badanie w diagnostyce ginekologicznej. Zaleca się wykonywanie go raz na rok do uzyskania dwóch wyników negatywnych, następnie co 3 lata. Termin kolejnego badania może być ustalany indywidualnie w zależności od wyniku badania. Pierwszą cytologię kobieta powinna wykonać w momencie rozpoczęcia współżycia. Wraz z diagnozą wyróżnia się konkretne grupy cytologiczne, których stopień określa poziom zagrożenia rozwoju nowotworu w szyjce macicy. Co oznaczają konkretne grupy cytologiczne?

spis treści

1. Badanie cytologii

Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna być poddawana diagnozie ginekologicznej z uwzględnieniem badania cytologicznego. Lekarz ginekolog pobiera wymaz z pochwy kobiety, czyli tzw. czop śluzowy w ujściu zewnętrznym szyjki macicy. Odpowiednio przygotowany materiał komórkowy przesyła do analizy laboratoryjnej.

Badanie jest bezbolesne, kobieta może odczuwać delikatny dyskomfort spowodowany jedynie umiejscowieniem wziernika w pochwie. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z podaniem numeru grupy według skali Papanicolaou.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Mimo że w przeważającej ilości przeprowadzanych badań ginekologicznych stosuje się skalę Papanicolaou, to jednak przez dużą część lekarzy uważana jest ona za skalę niewystarczającą. W związku z tymi wnioskami Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje system Bethesda jako lepszy sposób opisu wyniku cytologii.

Cytologia. Badanie, które powinnaś wykonać co najmniej raz w roku
Cytologia. Badanie, które powinnaś wykonać co najmniej raz w roku

Badanie cytologiczne to mikroskopowe badanie komórek nabłonkowych pobranych z szyjki macicy. Badanie

przeczytaj artykuł

2. Wynik badań cytologii

Uwzględniając konkretną skalę opisu badania cytologicznego, oznaczenie grup pozwala na określenie stanu szyjki macicy oraz ewentualnie uwzględnienie mogących wystąpić zmian nowotworowych.

Według skali Papanicolaou wyznacza się cytologię w grupie 1, 2, 3, 4 oraz 5, a dokładniej mówiąc:

  • Grupa I, która nie ujawnia niepokojących objawów komórek nabłonka, co oznacza, że kolejne badanie cytologiczne odbędzie się dopiero za rok;
  • Grupa II, która określa, że jakieś zmiany zapalne komórek nabłonka wystąpiły i konieczne jest zastosowanie leczenia przeciwzapalnego, po którym konieczne jest powtórzenie badania;
  • Grupa III, która oznacza, że komórki nabłonka wykazują obraz niepokojący, czyli doszło do dysplazji w określonym stadium (małym lub średnim), czego powodem mogło być zakażenie wirusowe, zmiany przedrakowe, silne stany zapalne, i konieczne jest dokładniejsze badanie poprzez pobranie wycinka z tarczy pochwowej. Po zastosowanym leczeniu trzeba ponownie wykonać badanie cytologiczne;
  • Grupa IV – to ugrupowanie w skali Papanicolaou wskazuje na dysplazję dużego stopnia, konieczne jest poszerzenie diagnostyki, głównie poprzez wykonanie badania histopatologicznego szyjki macicy;
  • Grupa V – opis sugeruje nowotwór inwazyjny i konieczne jest zastosowanie leczenia dokładnie takiego samego jak przy grupie IV.

Według skali Bethesda, konkretne grupy uzyskane na podstawie wymazu z pochwy określane są mianem: cytologia prawidłowa, cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym, cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym, AGUS/ASCUS – wynik nieprawidłowy, Bethesda LSIL – wynik nieprawidłowy, oraz Bethesda HSIL – również wynik nieprawidłowy.

Grupy cytologiczne pozwalają określić stan zdrowia kobiety w miejscach intymnych oraz metodę leczenia. Dzięki systematycznej diagnozie ginekologicznej można szybko wykryć niebezpieczne zmiany chorobowe i zastosować odpowiednie leczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze