Groźne choroby, których objawem jest kaszel

Kaszel u dziecka nigdy nie powinien być ignorowany. Być może jest objawem infekcji wirusowej, ale może również wskazywać na zapalenie płuc lub koklusz.

spis treści

1. Zapalenie płuc

Kaszel może być objawą wielu chorób
Kaszel może być objawą wielu chorób (123RF)

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Choroba nie zawsze jest łatwa w rozpoznaniu. Może przebiegać bez kaszlu, choć najczęściej ten objaw się pojawia. Kaszel jest wówczas suchy i świszczący. Dziecko może skarżyć się na ból w klatce piersiowej, wystąpić mogą duszności.

Zapalenie płuc bardzo często jest powikłaniem infekcji wirusowej. Objawy zapalenia płuc, oprócz wspomnianego kaszlu, to również wysoka gorączka, osłabienie, brak apetytu. Jeśli wystąpią u dziecka, wówczas należy zgłosić się do lekarza. By postawić odpowiednią diagnozę, konieczne może okazać się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego płuc.

2. Zapalenie oskrzeli

Kaszel suchy pojawia się również w przebiegu zapalenia oskrzeli. Może on być dla dziecka niezwykle wyczerpujący (często nasila się w nocy). Po 2-3 dniach kaszel staje się mokry. Wówczas maluch odkrztusza wydzielinę.

Leczenie zapalenia oskrzeli nie zawsze wymaga podania antybiotyku. Leczenie jest objawowe: podaje się preparaty przeciwkaszlowe oraz leki przeciwgorączkowe, jeśli temperatura ciała przekroczy 38,5°C. Dziecko w czasie choroby powinno dużo odpoczywać i otrzymywać zwiększoną ilość płynów.

Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Przyczyną kaszlu z flegmą jest zazwyczaj przeziębienie. W niektórych przypadkach kaszel może być pierwszym...

zobacz galerię

3. Infekcja bakteryjna

Kaszel w przebiegu infekcji bakteryjnej jest najczęściej mokry (można zauważyć odkrztuszaną plwocinę), a towarzyszy mu wysoka gorączka i żółta wydzielina z nosa. Da się również zauważyć zaczerwienione gardło i/lub nalot na języku. Gdy infekcję wywołały bakterie, konieczna jest antybiotykoterapia połączona z leczeniem objawowym.

4. Zapalenie krtani

W przebiegu tej choroby u dziecka pojawia się kaszel o charakterystycznym dźwięku, określa się go mianem „szczekającego”. Jest intensywny i dokuczliwy, może nasilać się nocą. Zapalenie krtani mogą wywołać bakterie lub wirusy. Choroba bywa również powikłaniem przeziębienia.

Musisz to wiedzieć

5. Koklusz (krztusiec)

Szczepionka na tę chorobę jest wpisana w obowiązkowy kalendarz szczepień, jednak w ostatnim czasie wzrasta liczba chorych na tę zakaźną chorobę dróg oddechowy.

Objawem krztuśca jest niezwykle duszący kaszel, który ma charakter napadowy. Głęboki wdech jest porównywany z pianiem koguta. Atak kaszlu jest bardzo silny i intensywny, może wywołać drgawki lub wymioty. Objawy krztuśca utrzymują się przez kilka tygodni i mają tendencję do nawracania. Choroba wymaga bezwzględnego leczenia. Hospitalizacją objęte są dzieci, u których leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.