Trwa ładowanie...

Gorączka u dziecka – kiedy staje się niebezpieczna?

Gorączka u dziecka wywołuje u rodziców wiele obaw. Może występować w przebiegu przeziębienia, jak również towarzyszyć poważnym chorobom, tj. szkarlatynie czy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Dzieci chorują niezwykle często, co ma związek z ich nierozwiniętym jeszcze w pełni układem immunologicznym. Katar u przedszkolaków może pojawić się nawet 6-8 razy w ciągu roku. Towarzyszyć mu może kaszel, będący wynikiem podrażnienia tylnej ściany gardła przez spływającą wydzielinę, jak również gorączka.

spis treści

U dzieci gorączka może występować jako objaw:

• zakażenia wirusowego, bakteryjnego, grzybiczego;

• zapalenia stawów, jelit, wyrostka robaczkowego, opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu;

nadczynności tarczycy.

Może pojawić się również w wyniku:

• silnej alergii;

odwodnienia (u dzieci zwłaszcza po biegunce);

• rozległych oparzeń;

• ciężkiego urazu;

• zażywania określonych leków np. antynowotworowych;

• silnych przeżyć lub pobudzenia emocjonalnego.

U dzieci gorączka może mieć różne przyczyny
U dzieci gorączka może mieć różne przyczyny (123RF)

1. Co to jest gorączka?

Ośrodek termoregulacji znajduje się w podwzgórzu. Odpowiada m.in. za utrzymanie równowagi pomiędzy wytwarzaniem ciepła w tkankach a jego utratą (przede wszystkim przez skórę). Jeśli do organizmu dostaną się chorobotwórcze drobnoustroje, tj. wirusy lub bakterie, białe krwinki zaczynają produkować pirogeny endogenne oddziałujące na ośrodek termoregulacji (wówczas podwyższa się temperatura ciała). To bardzo korzystny dla naszego organizmu system obronny. W wysokich temperaturach wirusy i bakterie nie tylko nie mogą się rozwijać i mnożyć, ale również szybciej giną.

2. Kiedy obniżać gorączkę?

Gdy organizm walczy z infekcją, naturalnym stanem rzeczy jest podwyższona temperatura. Jest to zatem objaw choroby, któremu towarzyszyć mogą dreszcze, fale gorąca, bóle głowy, mięśni, łamanie w kościach, katar, kaszel, wymioty czy nudności. Jeśli jednak stan dziecka jest dobry, warto nieco odczekać z podaniem środka przeciwgorączkowego. Zbyt szybkie obniżanie gorączki może bowiem osłabić naturalny proces samoobrony organizmu.

Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka?
Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka? [10 zdjęć]

Ten przewodnik podpowie ci, w jaki sposób łagodzić objawy przeziębienia u dziecka. Dowiesz się również,...

zobacz galerię

Gdy u dziecka wystąpi gorączka, należy bacznie je obserwować. Gdy już wcześniej wystąpiły u niego drgawki gorączkowe, należy obniżać temperaturę ciała, gdy zacznie zbliżać się do 38°C. Do lekarza trzeba się zgłosić, gdy gorączka jest bardzo wysoka (ok. 40°C), a samopoczucie dziecka bardzo złe lub gdy podejrzewamy poważniejsze schorzenie (np. zapalenie wyrostka robaczkowego).

Gorączkujące dziecko ubierz lekko i przewiewnie. Malucha nie należy przykrywać. Można zastosować letnie okłady na klatkę piersiową i pachwiny. Ciałko można również przemywać wilgotną myjką. Pomoże również kąpiel w wodzie o 1-2° chłodniejszej niż temperatura ciała dziecka. Maluch w czasie gorączki powinien dużo pić.

Musisz to wiedzieć

3. Leki przeciwgorączkowe

Dzieciom do 12. roku życia nie podaje się kwasu acetylosalicylowego (np. Polopiryny, Aspiryny), bo grozi wystąpieniem poważnej choroby neurologicznej – zespołu Reye’a. Niemowlętom można podawać paracetamol, a dzieciom powyżej 3. miesiąca życia – ibuprofen.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.