Trwa ładowanie...

Gdzie kobiety rodzą najwcześniej?

 Ewa Rycerz
21.06.2019 07:50
Gdzie kobiety rodzą najwcześniej?
Gdzie kobiety rodzą najwcześniej? (123rf)

Prawie 30 lat – tyle statystycznie lat ma Polka, gdy po raz pierwszy zostaje mamą. Średnia ta dotyczy całego kraju, ale są regiony, w których dzieci rodzi się wcześniej.

1. Wczesne macierzyństwo

Raport na temat wieku kobiet, które decydują się na pierwsze dziecko, jak co roku, przygotowali demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego pod przewodnictwem prof. Piotra Szukalskiego. Jak się okazuje, najwcześniej w Polsce rodzą kobiety w województwie warmińsko-mazurskim. Tam średnia wynosi 26,6 lat. Wcześnie perwsze dzieci rodzą także mieszkanki województw kujawsko-pomorskiego (26,8 lat), lubuskiego (26,7 lat) oraz opolskiego (27 lat).

Dlaczego tak się dzieje? Prof. Szukalski w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" podkreśla, że wcześniejsze macierzyństwo w tych regionach wynika z tradycji. "Ale też dzieci szybciej pojawiają się tam, gdzie rodzi się ich więcej w związkach pozamałżeńskich, m.in. dlatego, że samo formalizowanie związku to wielomiesięczny proces" – wyjaśnia Szukalski.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"

Tradycja to jednak nie wszystko. Z punktu widzenia osób, które planują dziecko, ważne jest także zaplecze, które pozwala dziecko wychować. Mowa o przedszkolach, żłobkach, mniejszej stopie bezrobocia, a także przestrzeni publicznej, czyli placach zabaw, miejsc do wypoczynku dla rodziny, komunikacji publicznej. Jak zaznacza demograf, młode małżeństwa decydują się na dziecko wtedy, gdy czują stabilizację, ale jednocześnie mogą poświęcić mu odpowiednią ilość czasu.

2. Gdzie kobiety rodzą najpóźniej?

Z raportu łódzkich demografów wynika, że napóźniej rodzą kobiety w województwach mazowieckim i małopolskim. Tutaj średnia wynosi ponad 30 lat. Dlaczego?

"To skutek trybu życia narzucanego przez duże miasta. Kobiety m.in. w Warszawie i w Krakowie dłużej się uczą, wykonują bardziej skomplikowaną pracę i urodzenie dziecka wiąże się często z dużo wyższymi kosztami zawodowymi" - podkreśla Szukalski.

7 rzeczy o macierzyństwie, o których nikt ci wcześniej nie powiedział
7 rzeczy o macierzyństwie, o których nikt ci wcześniej nie powiedział [8 zdjęć]

Jeśli do tej pory myślałaś, że bycie mamą to prosta sprawa, bo przecież wystarczy dziecku dać jeść,

zobacz galerię

Polskie kobiety z roku na rok rodzą coraz później. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w latach 90. XX wieku mamą zostawały już 20-latki. Obecnie rośnie liczba kobiet, które pierwsze dziecko urodziły po 40. roku życia (z 1,6 proc. na 2,6 proc.), a maleje liczba mam-nastolatek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze