Trwa ładowanie...

Gdy dziecko boli głowa

Avatar placeholder
05.06.2019 10:10
Gdy dziecko boli głowa
Gdy dziecko boli głowa (123rf)

Małe dzieci nie skarżą się na bolącą głowę. Dlatego, aby skutecznie zdiagnozować tę dolegliwość, zazwyczaj niezbędne jest obserwowanie zachowania malucha. Kiedy dziecko będzie niespokojne, rozdrażnione, krzykliwe lub wręcz przeciwnie – będzie apatyczne i mało ruchliwe – można zakładać, że cierpi na ból głowy. Maluch może zbliżać rączki do bolącego miejsca, czyli w tym przypadku do bolącej głowy. W przypadku dzieci i dorosłych warto postawić na domowe sposoby na tę dolegliwość, gdyż ból głowy u dzieci zazwyczaj nie jest powiązany z żadnymi poważniejszymi schorzeniami. Kiedy dolegliwości bólowe są silne i mają tendencję do nawracania, trzeba sprawdzić, co jest ich przyczyną i udać się do lekarza.

spis treści

1. Dlaczego boli głowa?

Ból głowy u małego dziecka może mieć wiele przyczyn. Kiedy się nasila, należy skorzystać z fachowej, lekarskiej porady. W większości przypadków wystarczające są jednak domowe sposoby. Dziecko, podobnie jak dorosły, może cierpieć na migrenę. Tak, to właśnie migrena jest jednym ze źródeł bólu głowy u dzieci. Migrena u dziecka może mieć bardzo ostry przebieg, dolegliwości mogą być bardzo dokuczliwe i bolesne. Jeśli zauważymy, że u naszego dziecka pojawiają się zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, a do tego pojawia się ospałość, występują nudności i wymioty, można mówić o migrenie. Bóle migrenowe u dzieci najczęściej zlokalizowane są po obu stronach głowy w okolicach czoła i skroni.

Istnieją sposoby na pozbycie się bólu głowy u zieci
Istnieją sposoby na pozbycie się bólu głowy u zieci (123RF)
Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Dzieci mogą dziedziczyć skłonność do migreny. Jeśli oboje rodziców zmaga się z tą dolegliwością, prawdopodobieństwo, że migrena pojawi się u dziecka, wynosi 70 proc. Jeśli z bólami migrenowymi zmaga się tylko jedno z rodziców, prawdopodobieństwo wystąpienia migreny u dziecka wynosi już tylko 40 proc. Bardzo często powodem silnego bólu głowy u malucha jest zapalenie zatok. Ból w przypadku zapalenia zatok jest powracający i nasila się przy pochylaniu. Towarzyszy mu obrzęk śluzówki i niedrożność nosa. Zapalenia zatok nie należy ignorować i trzeba skorzystać z lekarskiej konsultacji. Nie tylko w przypadku dzieci, ale także w przypadku dorosłych.

Ból głowy u dziecka może być zwiastunem choroby. Ból może pojawić się przed:

  • przeziębieniem;

  • grypą;

  • ospą wietrzną;

  • zapaleniem dróg oddechowych;

  • anginą.

    2. Leczenie bólu głowy u dziecka

    W większości przypadków leczenie bólu głowy dziecka mogą przeprowadzić rodzice. Doskonale sprawdzają się domowe sposoby na ból głowy. W niektórych sytuacjach może być konieczna konsultacja lekarska. Zwłaszcza, kiedy ból głowy nie chce ustąpić lub systematycznie nawraca. Niepokojąca jest także wysoka gorączka, zaburzenia neurologiczne i wymioty, które czasem mogą występować wraz z bólem głowy. Kiedy przyczyną bólu głowy u dziecka jest uraz mechaniczny lub upadek, zawsze należy skorzystać z pomocy lekarza.

Musisz to wiedzieć

Najczęściej jednak ból głowy u dziecka jest łatwy do wyleczenia. Można z powodzeniem stosować domowe sposoby na tę dolegliwość. Warto pamiętać, że przy napięciowych bólach głowy staramy się zlikwidować ból. W tym celu można podać dziecku paracetamol lub inny lek przeciwbólowy dla dzieci. Przed jego podaniem należy zapoznać się z zaleceniami i ściśle ich przestrzegać. Jeśli ból głowy spowodowany jest migreną, najlepiej ułożyć dziecko do snu. Można też pozwolić mu na odpoczynek w cichym i zaciemnionym pokoju. Ważne, aby ograniczyć wszelkie hałasy, jakie mogą do niego dotrzeć, gdyż w przypadku migreny, to właśnie one mogą wzmacniać jej uciążliwość.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze