Trwa ładowanie...

Festiwal Tere-Fere po raz trzeci w Warszawie

Wydawnictwa książkowe, pisarze, ilustratorzy, dziennikarze i animatorzy kultury. Spotkania autorskie, warsztaty i beztroskie zabawy. Wszystko to z myślą o dzieciach. Trzecia edycja Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere startuje już 1 sierpnia.

Festiwal Tere-Fere

Festiwal Tere-Fere

Festiwal Tere-Fere to idealna okazja do zapoznania się ze stale rosnącą ofertą polskich wydawców. Na Tere-Fere znaleźć będzie można zarówno nowości, jak i wznowienia tytułów, takich jak „Chodzi mucha po globusie” i „Przygody kropli wody” z ilustracjami Bohdana Butenki.

Wznowienia kultowych tytułów dziecięcych to dla pokolenia współczesnych rodziców możliwość podzielenia się z dziećmi swoimi pierwszymi literackimi doświadczeniami.

Tegoroczna edycja wydarzenia będzie miała miejsce w wyjątkowej, loftowej przestrzeni Domu Handlowego MYSIA 3. Trzecie piętro budynku, w którym mieścił się kiedyś Urząd Cenzury, wypełnią dziecięce książki – dzieła nieskrępowanej wyobraźni najlepszych polskich i zagranicznych autorów.

Na festiwalu pojawią się wydawnictwa i księgarnie specjalizujące się w literaturze dziecięcej – jak np. Wydawnictwo Muchomor, Poławiacze Pereł czy Wydawnictwo Eneduerabe, Księgarnia Bullerbyn, Księgarnia Badet i Lamala, jak również firmy oferujące ciekawy design dla dzieci: producenci oryginalnych ubrań i zabawek.

Dla dzieci i ich rodziców Festiwal Tere-Fere to wyjątkowa okazja, żeby spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami i ilustratorami oraz uczestniczyć w licznych spotkaniach i warsztatach. Młodzi uczestnicy będą mogli odkryć, ile wspaniałej zabawy kryje się w książkach, np. wyruszyć w podróż do własnej przyszłości podczas warsztatów plastycznych wokół książek „Strażaczka” i „Kosmonautka” oraz poznać tajemnice warszawskich Łazienek Królewskich utrwalone w książce „Król, muzy i pomarańcze, czyli co się kryje w Starej Oranżerii”. Festiwal jest również platformą prezentacji ciekawych instytucji z wyjątkową ofertą dla młodych odbiorców – jak np. Teatr Niewielki: to jedyny teatr w Warszawie, który od początku do końca, od spektakli po architekturę wnętrza, powstał specjalnie z myślą o najmłodszych widzach w wieku 1 - 7 lat. Podczas festiwalu Teatr Niewielki zaprezentuje fragmenty spektaklu "Kółko i Kwadrat", zachęcającego do abstrakcyjnego myślenia i przyjaźni ponad różnicami.

Pomysłodawcami wydarzenia są Muzeum Książki Dziecięcej i wydawnictwo MUZA SA. Celem festiwalu jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych – pokazanie, że kontakt z literaturą to dobra zabawa, a jednocześnie bardzo ważny element kształtowania prawidłowego rozwoju dziecka.

Festiwal Tere-Fere to pierwszy w Warszawie festiwal książki dziecięcej. Dotychczasowe edycje Festiwalu przyciągnęły ponad 8 tysięcy małych czytelników i ich rodziców. Pełen program 3. edycji festiwalu będzie można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Festiwal Tere-fere: Weekend 1 i 2 sierpnia – sobota i niedziela. Wydarzenia i festiwal rozpoczynają się każdego dnia o godzinie 11:00 i trwają do godziny 19.00. Dom Handlowy MYSIA 3, 3 piętro, ul. Mysia 3.

Wstęp wolny. Wszystkie wydarzenia w programie są bezpłatne, na część z nich obowiązują zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl.

Mecenasem Festiwalu Tere-Fere jest sieć sklepów Biedronka, mająca ponad 2600 sklepów w ponad 1000 miejscowości. Biedronka aktywnie wspiera rozwój czytelnictwa w Polsce, m.in. organizując Konkurs „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Konkurs skierowany jest do twórców - pisarzy i ilustratorów przed debiutem. Dla Laureatów dwóch etapów, na najlepszy tekst oraz ilustracje, czeka nagroda po 100 tys. zł, a książka ich autorstwa zostanie wydana pod koniec roku. Publikacja będzie dostępna wyłącznie w sklepach sieci Biedronka.

Patronat medialny nad festiwalem objęli: Miasto Dzieci, Ryms - kwartalnik o książkach dla dzieci i młodzieży, Parenting.pl, Dziecko w Warszawie, Polskie Radio RDC, Cała Polska Czyta Dzieciom, Mądrzy Rodzice, Metro

Wydarzenie honorowym patronatem objęła Pani Wanda Chotomska.

1. PROGRAM Tere Fere 2015

SOBOTA 1 sierpnia

 • 11:00 - 12:00 Spotkanie z ilustratorem Danielem de Latourem– warsztaty wokół książki „Przygód kilka owcy i wilka”; czas: 1 godzina; dla dzieci w wieku 4 +; zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl.
 • 11:00 - 12:00 „Nowa” czyli warsztaty z Katarzyną Pruchnicką o tolerancji w rytmie afrykańskich djembe!; czas: 1 godzina; dla dzieci w wieku 7-11 lat; zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl.
 • 12:00 - 13:00 „Strażaczka” i „Kosmonautka”: warsztaty plastyczne na temat wizji siebie w przyszłości – zaprasza wydawnictwo Poławiacze Pereł; Strażaczka, lekarz, dyrygentka a może wynalazca? Kim zostanę? Czego będę potrzebować w przyszłości? Warsztaty w oparciu o książki Piotra Wawrzeniuka "Kosmonautka" i "Strażaczka" z ilustracjami Doroty Wojciechowskiej; czas: 45 min; dla dzieci w wieku 5-6 lat; Uwaga: Prosimy uczestników o przyniesienie materiałów z recyklingu (np. puszka/butelka po napoju, kartonik); zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl.
 • 12:00 - 14:00 Podróż z Muchą po globusie: warsztaty przygodowe z Muzeum Książki Dziecięcej poleca – zaprasza Wydawnictwo MUZA SA; Maleńka bohaterka książki Marii Terlikowskiej to bardzo ciekawskie stworzonko. Odwiedza różne części świata, poznaje takie terminy jak ląd, ocean, biegun, lodowiec, równik, poznaje różne części świata – morza, oceany, dalekie kraje. Po drodze zaprzyjaźnia się z egzotycznymi zwierzętami i toczy z nimi ciekawe rozmowy. Wyruszmy razem z muchą po terenie Festiwalu i odkryjmy świat!; czas: trzy tury po 45 minut; dla dzieci i dorosłych w każdym wieku; bez zapisów.
 • 13:00 - 14:00 spektakl “Kółko i kwadrat” – zaprasza Teatr Niewielki; Teatr Niewielki to jedyny teatr w Warszawie, który od początku do końca – od spektakli po architekturę wnętrza – powstał specjalnie z myślą o najmłodszych widzach w wieku 1-7 lat. Na Festiwalu Tere Fere pokaże fragment spektaklu „Kółko i Kwadrat”, który rozwija w dzieciach umiejętność dostrzegania geometrycznych kształtów w otaczającej je rzeczywistości, aktywizuje abstrakcyjne myślenie i wyobraźnię. Ale opowiada także o przyjaźni ponad różnicami; czas: 45 min; dla dzieci w wieku 1-6 lat; bez zapisów;
 • 13:00 - 14:00 Maszyna do spełniania marzenia – design dla najmłodszych. Na warsztatach stworzymy maszyny, które będą zainspirowane naszymi marzeniami. Dzięki naszej wyobraźni zaprojektujemy niezwykle skomplikowane mechanizmy za pomocą prostych materiałów takich jak tekturowe pudełka, rurki, sznurki czy druty. Wspólnie przejdziemy przez cały proces projektowania: od najważniejszego, czyli pomysłu, przez szkic projektu, aż po wykonanie prototypu. Tak jak pisarze konstruujący historie opowiemy o swoich marzeniach przy pomocy designerskich konstrukcji. Warsztaty prowadzić będzie Agnieszka Sinicka, historyczka sztuki, pracująca na co dzień jako edukatorka w Centrum Sztuki Współczesnej; czas: 1 h; dla dzieci w wieku 6 - 12; zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl.
 • 14:00 - 16:00 Narysuj ilustracje do książki! Spotkanie z Katarzyną Szestak, laureatką Konkursu „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” połączone z warsztatami dla dzieci – zaprasza sieć sklepów Biedronka, mecenas Festiwalu Tere-Fere czas: 2 godziny; dla dzieci w wieku 4-99 lat; bez zapisów.
 • 14:00 - 16:00 Czytanie to przygoda, czyli gry literackie – zaprasza Fundacja Dwukropek; Literackie Koło Fortuny wprawi w ruch promująca czytanie jako przygodę Fundacja Kultury Dwukropek! Fortuna uśmiechnie się do każdego bawiącego się z Dwukropkiem dziecka – czytanie to zawsze zwycięstwo, bez dwóch zdań! Prócz tego kucharki z Fundacji będą pomagać dzieciom w układaniu literackiego menu i zaproszą do mieszania w literackim garze; czas: 2 godziny; dla dzieci w wieku 5-10 lat; bez zapisów.
 • 16:00 - 18:00 Warsztaty z szycia bohaterów książkowych – zaprasza mu.mu handcraft; Warsztaty prowadzone przez twórczynię oryginalnych mu.mu, Polę Fedyszyn – nauczycielkę i mamę Antka. Swoje projekty wykonuje w 100% ręcznie, często z materiałów wykorzystanych powtórnie. Metoda prowadzenia zajęć dostosowana jest do tematyki, wieku i umiejętności twórczych uczestników. Dzieci nie tylko same uszyją zabawki, ale i dowiedzą się, co to jest recykling i jak wykorzystywać używane materiały do tworzenia nowych rzeczy. Czyli projektowanie, wycinanie, szycie, klejenie – mnóstwo twórczego myślenia i świetnej zabawy!; czas: 2-3 godziny; dla dzieci w wieku 4-99 lat; zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl.
 • 17.00 - 18.00 Akademia Dokumentalna: pokaz dziecięcych filmów dokumentalnych (zdobywców Prix Jeunesse – „Oscara” dla dziecięcych filmów i programów) – zaprasza DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL. Prix Jeunesse to „Oscar” dla dziecięcych filmów i programów, przyznawany co dwa lata produkcjom z całego świata. Różnorodny zestaw jest wstępem do świata filmu dokumentalnego. Pokazuje przekrój form filmowych – od klasycznych filmów dokumentalnych po anima-doki, czyli animowane filmy dokumentalne. BRACIA (2 Brothers) REŻ. H. LOCHTEN, HOLANDIA 2010, 15 MIN; Historia wielkiej miłości i przyjaźni pomiędzy dwójką braci: 11-letnim Rino i 9-letnim Nikiem. Młodszy jeździ na wózku. Jak więc razem mają grać w piłkę nożną? To proste, wystarczy nieco cierpliwości i pomysłowość! Ciągle pojawiają się nowe pomysły na zabawy, ale najlepsze są te z wózkiem. Rajdy po podwórku, kręcenie przez Nika bączków z uczepionym z tyłu bratem – to dopiero prawdziwe szaleństwo! ZOBACZ COŚ, POWIEDZ COŚ (See Something, Say Something) REŻ. M. ORTON, G. VILLALOBOS, WIELKA BRYTANIA 2010, 10 MIN; Zbiór poruszających historii dotyczących bullyingu opowiadanych z perspektywy sprawcy, ofiary i obserwatora. Wypowiedzi uczniów brytyjskich szkół podstawowych zostały zebrane podczas kilku warsztatów przeprowadzonych w różnych miejscach kraju. Dokumentalną narrację uzupełniają animowane obrazy, które pozwalają bohaterom zachować anonimowość. DESIGN AH! (Design ah!) REŻ. M. SATO, JAPONIA 2012, 12 MIN; Zbiór japońskich filmików pokazujących dzieciom, czym jest design. W lekkiej, zabawnej formie, w której przeplatają się kształty i dźwięki, zwracają uwagę dzieci na otaczające nas wzornictwo. Każdy filmik wykorzystuje inną technikę: rysunek, zdjęcia i animację poklatkową. TO JA I TYLE (This Is Me and That Is That) REŻ. I. BURKOVSKA JACOBSEN, M. MÜLLER, NORWEGIA 2012, 12 MIN; Portret 7-letniej Emily, która żyje z rozrusznikiem serca. Czy można z nim skakać na trampolinie i bawić się w berka? Radosna dziewczynka wprowadza nas w swój świat, opowiadając o codzienności i o elektronicznym urządzeniu, które jest z nią wszędzie. Czas: 1 godzina; dla dzieci w wieku 6 - 99 lat; bez zapisów

NIEDZIELA 2 sierpnia

 • 11:00 - 14:00 Warsztaty z szycia bohaterów książkowych – zaprasza mu.mu handcraft; Warsztaty prowadzone przez twórczynię oryginalnych mu.mu, Polę Fedyszyn – nauczycielkę i mamę Antka. Swoje projekty wykonuje w 100% ręcznie, często z materiałów wykorzystanych powtórnie. Metoda prowadzenia zajęć dostosowana jest do tematyki, wieku i umiejętności twórczych uczestników. Dzieci nie tylko same uszyją zabawki, ale i dowiedzą się, co to jest recykling i jak wykorzystywać używane materiały do tworzenia nowych rzeczy. Czyli projektowanie, wycinanie, szycie, klejenie – mnóstwo twórczego myślenia i świetnej zabawy!; czas: 2-3 godziny; dla dzieci w wieku 4-99 lat; zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl.
 • 12:00 - 14:00 Podróż z Muchą po globusie: warsztaty przygodowe z Muzeum Książki Dziecięcej poleca – zaprasza Wydawnictwo MUZA SA; Maleńka bohaterka książki Marii Terlikowskiej to bardzo ciekawskie stworzonko. Odwiedza różne części świata, poznaje takie terminy, jak ląd, ocean, biegun, lodowiec, równik, poznaje różne części świata – morza, oceany, dalekie kraje. Po drodze zaprzyjaźnia się z egzotycznymi zwierzętami i toczy z nimi ciekawe rozmowy. Wyruszmy razem z muchą po terenie Festiwalu i odkryjmy świat!; czas: trzy tury po 45 minut; dla dzieci i dorosłych w każdym wieku; bez zapisów.
 • 13:00 - 14:00 Maszyna do spełniania marzenia – design dla najmłodszych; Na warsztatach stworzymy maszyny, które będą zainspirowane naszymi marzeniami. Dzięki naszej wyobraźni zaprojektujemy niezwykle skomplikowane mechanizmy za pomocą prostych materiałów takich jak tekturowe pudełka, rurki, sznurki czy druty. Wspólnie przejdziemy przez cały proces projektowania: od najważniejszego, czyli pomysłu, przez szkic projektu, aż po wykonanie prototypu. Tak jak pisarze konstruujący historie opowiemy o swoich marzeniach przy pomocy designerskich konstrukcji. Warsztaty prowadzić będzie Agnieszka Sinicka, historyczka sztuki, pracująca na co dzień jako edukatorka w Centrum Sztuki Współczesnej; czas: 1 h; dla dzieci w wieku 6 - 12; zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl.
 • 14:00 - 15:00 Warsztaty wokół książki „Król, muzy i pomarańcze, czyli co się kryje w Starej Oranżerii” – zaprasza Muzeum Łazienki Królewskie. Podczas warsztatów przeniesiemy się w czasy króla Stanisława Augusta i dowiemy się, jak ważne były dla niego różne dziedziny sztuki. Wspólnie z muzami odwiedzimy królewską galerię rzeźby i teatr dworski w Łazienkach Królewskich i odkryjemy, jakie tajemnice skrywa jeszcze Stara Oranżeria. Warsztaty towarzyszą książce do uzupełniania i aktywnych działań „Król, muzy i pomarańcze” wydanej przez Muzeum Łazienki Królewskie i Wydawnictwo Dwie Siostry; czas: 45 min; dla dzieci w wieku 5-9 lat; zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl.
 • 15:00 - 18:00 Warsztaty ekologiczne i art-recyclingowe z bohaterami książek Agi Bagi – zaprasza Wydawnictwo MUZA SA; Jak przekonać dzieci do dbania o środowisko? Można pokazać im dobry przykład - pod tytułem Agi Bagi. To animowana bajka dla dzieci, która zyskała rzeszę młodych fanów na całym świecie - jest wyświetlana w ponad 40 krajach. Na jej podstawie powstały cztery książeczki: „Stos odpadków", „Psotny wiatr", „Nowy lasek" i „Owocek". Zapraszamy na ekologiczne warsztaty dla dzieci w każdym wieku razem z bohaterami książeczek!; czas: 3 godziny, można dołączać w każdym momencie; dla dzieci w wieku 4-99 lat; bez zapisów.
 • 17:00 „Świstawka”: zabawa wokół książki o siódemce małych świstaków – zaprasza Teatr Niewielki. “Świstawka” to zabawna opowieść o siódemce małych świstaków, które wyruszają na pełną przygód wyprawę w poszukiwaniu maminej świstawki. Obecnie na jej podstawie powstaje serial animowany. Dzieci wejdą w wykreowany w książce świat dzięki muzyce i animacjom, ale przede wszystkim – dzięki autorce: spotkanie poprowadzi Maria Szajer, autorka tej i innych książek dla dzieci, dyrektor artystyczna Teatru Niewielkiego. W programie konkursy z nagrodami dla małych czytelników!; czas: 45 min; dla dzieci w wieku od 5 lat; bez zapisów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.