Trwa ładowanie...

Dziecko z rzadką odmianą gruźlicy z powodzeniem zostało wyleczone przez amerykańskich lekarzy

Avatar placeholder
10.12.2015 11:14
Dziecko z rzadką odmianą gruźlicy z powodzeniem zostało wyleczone przez amerykańskich lekarzy
Dziecko z rzadką odmianą gruźlicy z powodzeniem zostało wyleczone przez amerykańskich lekarzy (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Lekarze z Johns Hopkins University School of Medicine z powodzeniem uleczyli oporną na leki odmianę gruźlicy u dwuletniej dziewczynki z Ameryki, która zaraziła się podczas podróży do Indii.

1. Dziewczynka pokonała nieuleczalną gruźlicę

Dziewczynka, która ma teraz pięć lat, cieszy się dobrym zdrowiem, ale pozostanie monitorowana przez kolejne dwa lata. W raporcie lekarze opisali, w jaki sposób wyleczyli dziecko oraz jakie przeszkody napotkali na swojej drodze. Mają nadzieję, że pomoże to w leczeniu podobnych przypadków w przyszłości.

Gruźlica jest chorobą, która przenosi się w powietrzu i najczęściej atakuje płuca, powodując kaszel z krwią, ból w klatce piersiowej, osłabienie, gorączkę, dreszcze, utratę apetytu i wagi. Nieleczona może być śmiertelna. Gruźlica może wystąpić w każdym kraju, jednak w zeszłym roku najwięcej przypadków zakażenia odnotowano w Indiach, Indonezji, Nigerii, Pakistanie, Chinach oraz Afryce Południowej.

Gruźlica jest uleczalna, jednak jej leczenie staje się coraz trudniejsze. Choroba powodowana przez prątek gruźlicy jest odporna na większość leków używanych do jej leczenia, a jej odporność wzrasta. WHO szacuje, że w zeszłym roku około 480 tys. ludzi zachorowało na oporną na leki odmianę gruźlicy.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed grypą i przeziębieniem?"

Autor raportu dr. Sanjay Jain, pediatra w Johns Hopkins Children's Center i ekspert ws. gruźlicy twierdzi, że przypadłość w ogóle ciężko leczyć, a jest to szczególnie trudne w przypadku małych pacjentów.

Dzieci mają mniej bakterii chorobowych w organizmie niż dorośli, co sprawia, że trudniej jest wykryć gruźlicę, a to z kolei opóźnia diagnozę.

Dokładnie tak było w przypadku dwulatki, u której wstępne testy nie wykryły choroby. Mimo to lekarze podjęli się leczenia, jako że stan dziecka pogarszał się. Po początkowym polepszeniu objawów znowu nastąpiło pogorszenie – prześwietlenie wykazało ciągły stan zapalny płuc. Dopiero dalsze badania pokazały, że dziecko cierpi na gruźlicę oporną na niemalże wszystkie dostępne leki.

Lekarze rozpoczęli nowatorskie leczenie składające się z połączenia pięciu różnych leków na gruźlicę oraz witaminy B6. Następnie zaczęli kontrolować postępy za pomocą tomografii komputerowej, jako że objawy kliniczne nie były najlepszym wskaźnikiem poprawy stanu zdrowia. W ciągu kilku tygodni stan dziewczynki poprawił się, a tomografia pomogła kontrolować leczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze