Dziecko 8 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja

Dziecko (8 miesiąc) to coraz bardziej samodzielny szkrab. Umie już siedzieć, a także raczkować. Zwiększa to możliwości dziecka – może dostać się w miejsca, o których do tej pory mógł tylko pomarzyć. Na siedząco dużo łatwiej sięgnąć po różne przedmioty, które do tej pory były poza zasięgiem (na przykład skrawek obrusa!), a raczkując można przemierzać cały pokój, a nawet się z niego wydostać. Bardzo ważne jest, aby mieć takiego malucha na oku.

Dziecko 8 miesiąc - rozwój fizyczny

W tym wieku maleństwo potrafi już samo siedzieć, chociaż jeszcze zdarza mu się stracić równowagę i opaść na ziemię, dlatego dobrze jest pamiętać o zapewnieniu mu miękkiego lądowania. Maluch rozpoczyna pierwsze eksperymenty z raczkowaniem, co znacznie zwiększa jego "mobilność".

Polecane wideo:

Niektóre maluchy zaczynają wstawać, jednak są to pierwsze nieudolne próby, które trzeba kontrolować i asekurować dziecko, by nie zrobiło sobie krzywdy. Chwytanie niemowlaka jest także sprawniejsze w ósmym miesiącu życia niż do tej pory.Potrafi do uchwytu wykorzystać aż trzy palce, kciuk, palec wskazujący i palec środkowy. Lepsza koordynacja oko-ręka pozwala także na samodzielne jedzenie dziecka. Można mu wręczyć gotowanego kalafiora lub banana, aby poćwiczył samodzielne jedzenie prosto z rączki.

Biorąc pod uwagę dużą "mobilność" szkraba w ósmym miesiącu życia, a także jego jeszcze niedostatecznie rozwinięte poczucie przestrzeni, dobrze jest stworzyć mu bezpieczny dom. Podstawową sprawą jest pozabieranie drobnych, ostrych lub ważnych przedmiotów (takich, które dziecko mogłoby podrzeć, pogryźć i zniszczyć) z ziemi i miejsc, gdzie dziecko dosięgnie (np. z krzeseł).

Podłoga powinna być czysta, bo różnego rodzaju kłaczki i brud także mogą zaciekawić malucha na tyle, by je włożył do buzi i połknął. Innym zagrożeniem są gniazdka elektryczne, które najlepiej zabezpieczyć specjalnymi, plastikowymi zaślepkami. Jeśli w domu są schody, trzeba je odgrodzić od dziecka, np. wykorzystując specjalne barierki ochronne.

Blokady dobrze jest założyć na wszystkie szuflady i szafki w zasięgu ośmiomiesięcznego dziecka. Zabezpieczenia wymagają też ostre krawędzie mebli. Dobrze jest także pomyśleć o bezpiecznym miejscy na kwiaty doniczkowe, zanim zostaną przeżute przez dziecko. Pół biedy, jeśli nie mamy w domu roślin trujących, ale np. difenbachia może być dla dziecka bardzo niebezpieczna.

Dziecko 8 miesiąc - pielęgnacja

Ośmiomiesięczne niemowlę potrafi na coraz dłużej skupić uwagę obserwując czy słuchając. Nie ma już żadnych problemów z rozpoznaniem swojego imienia, na które od razu reaguje. Pojawiają się u dziecka gesty o stałym znaczeniu, takie jak wyciąganie rączek znaczące, że maluch chce na ręce, odpychanie oznaczające odmowę, kiedy maluchowi coś nie smakuje lub się najadło.

Coraz więcej emocji komunikuje otoczeniu także za pomocą dźwięków. Pokazuje zdziwienie, radość, strach, niezadowolenie. Maluszek może się przytulać do zabawek i miękkich misiów, aby poczuło się bezpiecznie.

Bezpieczne zabawki dla dzieci do trzech lat

Kupno zabawki dla dziecka poniżej trzeciego roku życia to niemałe wyzwanie. Mimo iż półki sklepowe wręcz uginają się pod kolorowymi akcesoriami do zabawy,...

Fascynujące dla szkraba są następstwa jego działań. To właśnie dlatego z zapałem rzuca zabawkami i patrzy, gdzie upadną. Mimo swojej powtarzalności, to zabawa na długo fascynująca malucha.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 10 godzin temu

3
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Pocenie się u niemowląt

Pocenie się u niemowląt

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko nie jest przypadkiem za ciepło ubrane, a może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niespokojne niemowlę

mogą być nadmiernie spokojne, by potem stać się nad wyraz nerwowe i płaczliwe. Zazwyczaj nadwrażliwość niemowląt mija po kilku miesiącach (...) . U tych, u których nie mija, może przerodzić się na dalszych etapach rozwoju...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Metoda Bobath

? Usprawnianie dzieci metodą NDT-Bobath Rehabilitacja dzieci metodą Bobath ma pomóc chorym maluchom we wszechstronnym rozwoju i osiągnięciu (...) mózgowym. Rozwój niemowląt z dziecięcym porażeniem mózgowym przebiega...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Odruchy noworodka

dla swojego rozwoju umiejętności. Warto wiedzieć, jakie odruchy u noworodka są naturalne - w ten sposób można lepiej poznać własne dziecko i jego reakcje (...) odruchów, które warunkują prawidłowy rozwój dziecka jest...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rehabilitacja dziecka

rozwoju ruchowego dzieci oraz w odniesieniu do osiągnięć medycznych w dziedzinie neurofizjologii. Metoda NDT-Bobath ma pomagać we wszechstronnym (...) rozwoju dziecka w taki sposób, by w przyszłości mogło być na tyle...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu cz. 2/2

W drugim tygodniu życia aktywność dziecka nie zwiększa się znacząco, choć noworodek zwykle śpi nieco krócej. Dziecko należy karmić na żądanie - metoda karmienia co 3-4 godziny uchodzi obecnie za przestarzałą. Znacznie korzystniejsze jest podawanie dziecku...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój fizyczny niemowlęcia

, który decyduje o rozwoju psychomotorycznym niemowlęcia. Układ mięśniowy noworodka nie jest ukształtowany całkowicie ani pod względem anatomicznym (...) Wiek niemowlęcy obejmuje pierwszy rok życia dziecka. Pierwszy...