Dziecko 8 miesiąc

Dziecko (8 miesiąc) to coraz bardziej samodzielny szkrab. Umie już siedzieć, a także raczkować. Zwiększa to możliwości dziecka – może dostać się w miejsca, o których do tej pory mógł tylko pomarzyć. Na siedząco dużo łatwiej sięgnąć po różne przedmioty, które do tej pory były poza zasięgiem (na przykład skrawek obrusa!), a raczkując można przemierzać cały pokój, a nawet się z niego wydostać. Bardzo ważne jest, aby mieć takiego malucha na oku.

Rozwój fizyczny dziecka - 8. miesiąc

W tym wieku maleństwo potrafi już samo siedzieć, chociaż jeszcze zdarza mu się stracić równowagę i opaść na ziemię, dlatego dobrze jest pamiętać o zapewnieniu mu miękkiego lądowania. Maluch rozpoczyna pierwsze eksperymenty z raczkowaniem, co znacznie zwiększa jego "mobilność".

Polecane wideo:

Niektóre maluchy zaczynają wstawać, jednak są to pierwsze nieudolne próby, które trzeba kontrolować i asekurować dziecko, by nie zrobiło sobie krzywdy. Chwytanie niemowlaka jest także sprawniejsze w ósmym miesiącu życia niż do tej pory.Potrafi do uchwytu wykorzystać aż trzy palce, kciuk, palec wskazujący i palec środkowy. Lepsza koordynacja oko-ręka pozwala także na samodzielne jedzenie dziecka. Można mu wręczyć gotowanego kalafiora lub banana, aby poćwiczył samodzielne jedzenie prosto z rączki.

Biorąc pod uwagę dużą "mobilność" szkraba w ósmym miesiącu życia, a także jego jeszcze niedostatecznie rozwinięte poczucie przestrzeni, dobrze jest stworzyć mu bezpieczny dom. Podstawową sprawą jest pozabieranie drobnych, ostrych lub ważnych przedmiotów (takich, które dziecko mogłoby podrzeć, pogryźć i zniszczyć) z ziemi i miejsc, gdzie dziecko dosięgnie (np. z krzeseł).

Podłoga powinna być czysta, bo różnego rodzaju kłaczki i brud także mogą zaciekawić malucha na tyle, by je włożył do buzi i połknął. Innym zagrożeniem są gniazdka elektryczne, które najlepiej zabezpieczyć specjalnymi, plastikowymi zaślepkami. Jeśli w domu są schody, trzeba je odgrodzić od dziecka, np. wykorzystując specjalne barierki ochronne.

Blokady dobrze jest założyć na wszystkie szuflady i szafki w zasięgu dziecka. Zabezpieczenia wymagają też ostre krawędzie mebli. Dobrze jest także pomyśleć o bezpiecznym miejscy na kwiaty doniczkowe, zanim zostaną przeżute przez dziecko. Pół biedy, jeśli nie mamy w domu roślin trujących, ale np. difenbachia może być dla dziecka bardzo niebezpieczna.

Rozwój psychiczny dziecka - 8. miesiąc

Ośmiomiesięczne niemowlę potrafi na coraz dłużej skupić uwagę obserwując czy słuchając. Nie ma już żadnych problemów z rozpoznaniem swojego imienia, na które od razu reaguje. Pojawiają się u dziecka gesty o stałym znaczeniu, takie jak wyciąganie rączek znaczące, że maluch chce na ręce, odpychanie oznaczające odmowę, kiedy maluchowi coś nie smakuje lub się najadło.

Coraz więcej emocji komunikuje otoczeniu także za pomocą dźwięków. Pokazuje zdziwienie, radość, strach, niezadowolenie. Maluszek może się przytulać do zabawek i miękkich misiów, aby poczuło się bezpiecznie.

Fascynujące dla szkraba są następstwa jego działań. To właśnie dlatego z zapałem rzuca zabawkami i patrzy, gdzie upadną. Mimo swojej powtarzalności, to zabawa na długo fascynująca malucha.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Pocenie się u niemowląt

Pocenie się u niemowląt

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko nie jest przypadkiem za ciepło ubrane, a może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Główka niemowlaka

Podczas gdy główka noworodka bywa zniekształcona przeciskaniem się przez kanał rodny, główka niemowlaka jest już symetryczna. Nadal na główce pozostaje miękkie ciemiączko, które twardnieje dopiero około 10.-18. miesiąca życia. Jest to konieczne, bo mózg...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę na basenie

Wielu rodziców reaguje nerwowo na sam pomysł zabrania niemowlęcia na basen, ale zajęcia w wodzie mogą być świetną zabawą zarówno (...) zacznie się trząść z zimna, należy jak najszybciej wyjść z basenu. Nie należy jednak popełniać innego...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dlaczego już niemowlęta powinny tańczyć?

Dlaczego już niemowlęta powinny tańczyć?

to ruch, a ten ma niebagatelne znaczenie w rozwoju małego człowieka. Pozwala nie tylko wyrazić swoje emocje i uczucia, ale też wspiera nabywanie kolejnych (...) można zauważyć już u niemowlęcia. Dziecko, które stoi...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dlaczego powinniśmy obserwować przebieg rozwoju małych dzieci?

Fragment książki pt.: "Sprawdzian rozwoju psychoruchowego niemowląt" Pierwszy rok życia dziecka to czas znaczących zmian, dlatego rodzice (...) postępy swojego dziecka z wynikami prezentowanymi w skalach i sprawdzianach rozwoju...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Autyzm u niemowląt

. Na autyzm statystycznie częściej chorują chłopcy niż dziewczynki. Niestety, do dzisiaj nie znaleziono jednoznacznej i pewnej przyczyny rozwoju zaburzeń (...) . Jakie sygnały mogą świadczyć o autyzmie u niemowlęcia?...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę się poci

może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy? Nie panikuj. Obfita potliwość ciała niemowlęcia nie musi od razu oznaczać poważnej (...) . Gdy maluszek jest pod okiem lekarza, otrzymuje przez okres karmienia piersią...